sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Přístroje družice NISAR dorazily do Indie

Družice NISAR rozhodně není jen tak obyčejná. Na své palubě bude mít nejpokročilejší radarový systém, jakým se kdy mohla některá americká vědecká mise pyšnit. Jejím úkolem bude pomoci vědcům studovat rizika spojená s životním prostředím – od tání mořských ledovců až po změny stavu spodní vody. Vědecké vybavení družice NISAR tvoří dva radarové systémy – první postavila NASA, o druhý se postarala indická kosmická agentura ISRO. Nyní se tento projekt posunul o další krok blíže ke startu, který je plánován na rok 2024. Nedávno se přístrojové vybavení přesunulo z kalifornské Jet Propulsion Laboratory do U R Rao Satellite Centre v indickém městě Bengalúr. Zdejší týmy se brzy postarají o spojení sestavy obou radarových systémů s tělem družice (její platformou) a zahájí zevrubné testy, které prověří, zda je připravena na svou chystanou tříletou vědeckou misi.

Název NISAR je zkratkou z oficiálního označení „NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar“. Pozorování z této družice pokryjí každých 12 dní prakticky všechny pozemské souše včetně oceánských ledovců, přičemž bude měřit jejich pohyby s extrémně vysokou citlivostí. Pomůže také s průzkumem lesů, nebo zemědělských oblastí, kde vědci ocení její data pro lepší pochopení výměny uhlíku mezi rostlinami a atmosférou. Jak již bylo uvedeno na začátku článku, vědecké vybavení družice NISAR bude nejpokročilejším radarovým systémem, jaký kdy letěl na vědecké misi od NASA. Jeho součástí bude i největší radarová anténa svého druhu – reflektor připomínající buben z drátěné sítě o průměru 12 metrů, který se bude nacházet na konci devítimetrového ramene.

Americko-indický radarový systém pro družici NISAR.
Americko-indický radarový systém pro družici NISAR.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Samotnými vědeckými přístroji jsou radary v pásmech L a S, které se liší vlnovými délkami signálů, se kterými pracují. Indická agentura ISRO zajistila stavbu radaru v pásmu S, který do kalifornské JPL dodala v březnu 2021. Po dobu téměř dvou let se pak inženýři věnovali jeho integraci do jednoho celku se systémem pro pásmo L, který vyvinuli právě v JPL. Zbytek času pak ukously testy, které prověřovaly, jak budou oba přístroje spolupracovat. Na konci února 2023 technici a inženýři pracující v čisté místnosti JPL uložili vědecký náklad do speciálně navrženého přepravního kontejneru, který byl poté naložen na návěs tahače, který se začátkem března vydal na Air Reserve Base v Riverside County. Nákladní letoun C-17 amerického letectva se pak postaral o přesun cenné zásilky do Bengalúru, kde přistál 6. března.

Balení přístrojového vybavení družice NISAR a jeho ukládání do transportního kontejneru.
Balení přístrojového vybavení družice NISAR a jeho ukládání do transportního kontejneru.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Až se příště tyto přístroje dostanou do vzduchu, budou spojeny s družicí NISAR, která bude sedět na indické raketě GSLV Mk II. Ta má v roce 2024 odstartovat ze základny Satish Dhawan Space Centre (Šríharikota) a jejím úkolem bude dopravit družici NISAR na polární oběžnou dráhu. V průběhu své vědecké mise bude družice pořizovat měření během dne i noci za různých povětrnostních podmínek. Data, která získá, pomohou výzkumníkům lépe porozumět širokému okruhu témat, která se týkají naší planety – ať už jde o sesuvy půdy, úbytky podzemních vod, nebo uhlíkový cyklus.

Družice NISAR je historicky prvním projektem zaměřeným na pozorování Země, na kterém spolupracují agentury NASA a ISRO. Americkou část projektu spravuje již zmíněná JPL, která dodala také radar se syntetickou aperturou pro pásmo L. NASA také poskytuje pro misi radarovou odraznou anténu, její výsuvný nosník, vysokorychlostní komunikační subsystém, GPS přijímače, datová úložiště a palubní datový subsystém. Agentura ISRO poskytla družicovou platformu, radar se syntetickou aperturou pro pásmo S, nosnou raketu, se startem související služby a také provoz této družice během celé mise.

Transportní kontejner s přístrojovým vybavením družice NISAR opouští přechodový tunel čisté místnosti v JPL a míří do Indie.
Transportní kontejner s přístrojovým vybavením družice NISAR opouští přechodový tunel čisté místnosti v JPL a míří do Indie.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/1-pia25570-nisar-in-india-1041.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/2-pia25566-nisar-prebox-1041.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/3-pia25567-nisar-adding-lid-1041.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/4-pia25568-nisar-in-airlock-1041.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.