sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kamera ShadowCam nahlédla to temných oblastí

Instalace přístroje ShadowCam do sondy Danuri.

Loňským úspěchem bezpilotní testovací mise Artemis I se otevírají brány k návratu lidí na Měsíc – tentokrát však mají astronauti navštívit zatím neprozkoumané oblasti v okolí jižního pólu, kde mají astronauti přistát v roce 2025. Jedním z přístrojů, které pomohou získat informace pro přípravu těchto výprav, je mimořádně citlivá kamera ShadowCam – jeden ze šesti přístrojů na palubě jihokorejské lunární sondy Danuri vypuštěné v srpnu 2022, která v prosinci dorazila na dráhu kolem Měsíce. Dřívější kamery na lunárních sond byly navrženy k pořizování snímků osvětleného povrchu. ShadowCam vyvinutá experty z Malin Space Science Systems a Arizona State University však má za úkol pořizovat snímky trvale zastíněných oblastí u měsíčních pólů. Tyto lokality se nikdy nedočkají přímého slunečního svitu a podle vědců by se tu měl nacházet vodní led. Právě zmrzlá voda je pro průzkumníky důležitý zdroj – z ledu se dá získat palivo, ale i kyslík.

Porovnání snímků dna a stěn kráteru Shackleton. Vlevo snímek kamery LRCO ze sondy LRO, vpravo stejná oblast pohledem kamery ShadowCam na sondě Danuri.
Porovnání snímků dna a stěn kráteru Shackleton. Vlevo snímek kamery LRCO ze sondy LRO, vpravo stejná oblast pohledem kamery ShadowCam na sondě Danuri.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Design kamery ShadowCam vychází z konstrukce kamery LROC na sondě LRO, ale ShadowCam má až 200× vyšší citlivost. Dokáže tedy zachytit detaily i v trvale zastíněných oblastech s absencí přímého osvětlení. Kameře stačí jen slabé světlo, které se do těchto oblastí odráží od nedalekých geologických útvarů jako jsou třeba stěny kráterů. Shadow Cam ale zachytáváním odraženého světla z trvale zastíněných oblastí nebude pátrat jen po stopách ledu. Vědci chtějí její snímky využít i pro sledování sezónních změn a měření terénu v kráterech. Tyto snímky s vysokým rozlišením by mohly vědcům naznačit, jak se Měsíc vyvíjel, kolik vody se ukrývá v jeho trvale zastíněných oblastech, ale také mohou pomoci vybrat vhodné přistávací lokality misí Artemis i jejich průzkumné úkoly.

Od chvíle, kdy sonda Danuri vstoupila na dráhu kolem Měsíce, procházela kamera ShadowCam kontrolní fází, během které pořídila desítky snímků povrchu Měsíce (včetně kráteru Shackleton) za účelem kalibrace a zkoušek funkčnosti. Po této kontrolní a ověřovací fázi, která skončí tento měsíc, začne ShadowCam pozorovací kampaň zastíněných oblastí, přes které sonda Danuri pravidelně přelétává. Tato měření budou probíhat po celou základní funkční dobu sondy, tedy 11 měsíců.

Vůbec první snímek z kamery ShadowCam zachycuje kráter Shackleton. Snímek pokrývá oblast širokou 2040 metrů.
Vůbec první snímek z kamery ShadowCam zachycuje kráter Shackleton. Snímek pokrývá oblast širokou 2040 metrů.
Zdroj: https://www.shadowcam.asu.edu/

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://shadowcam.sese.asu.edu/…/1095/content_shadowcam_install_3.JPG
https://blogs.nasa.gov/…/303/2023/02/ShadowCam-Shackleton-Crater-1024×620.png
https://www.shadowcam.asu.edu/…/1247/content_M012728826S.map.1100×1100.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.