sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Dvanáctá česká družice BDSat-2

Je tomu tak. Na oběžné dráze Země se nachází již dvanáctá česká družice. S družicí BDSat-2, se před několika dny podařilo navázat oboustranné spojení a stáhnout první data. Jde tak o čtvrtou českou družici, která byla za poslední rok vynesena na oběžnou dráhu, což je skvělé číslo, které lze považovat za úspěch. My se tak stáváme svědky čím dál více rozrůstajícího se českého kosmického průmyslu a můžeme sledovat nové, zajímavé projekty, které zvyšují atraktivitu kosmonautiky v Česku a náš kosmický průmysl, díky nabytým zkušenostem, posouvají dál. V dnešním článku si družici BDSat-2 přestavíme, přiblížíme si misi Transporter-6, prostřednictvím níž byla BDSat-2 vynesena, a podíváme se na aktuální stav družice.

CubeSat BDSat-2
CubeSat BDSat-2
Zdroj: https://www.ceitec.eu/

Samotný projekt družice BDSat-2, navazuje na zčásti neúspěšnou předchozí družici, nesoucí název BDSat. Ta byla vynesena pomocí jedné z předchozích misí Transporter firmy SpaceX, a to konkrétně Transporter-4. Družice byla na začátku dubna roku 2022 úspěšně dopravena na heliosynchronní oběžnou dráhu, všechny systémy byly v pořádku a podařilo se navázat komunikaci. O dva měsíce později se ovšem vyskytl problém a spojení s družicí bylo v důsledku softwarové chyby natrvalo ztraceno. Ani ne o rok později přichází nástupce, a to CubeSat BDSat-2 o velikosti 1U, tedy 10 ×10 × 10 centimetrů. Do samotného projektu, podporovaného ze státního rozpočtu, je zapojeno nejen několik českých firem, ale kupříkladu i Vysoké učení technické v Brně, prostřednictvím výzkumného centra CEITEC.

Družice BDSat-2
Družice BDSat-2
Zdroj: https://www.bdsat.cz/

Samotná firma BD SENSORS, jejíž název družice ukrývá, se společně s CEITEC VUT, podílela na prvním z komponentů, které se na palubě družice nacházejí. Jde o tlakoměrné zařízení, vzniklé ve spolupráci těchto dvou subjektů, které si firma BD SENSORS chce otestovat ve vesmírném prostoru. Jedná se tak o senzory, které jsou navrženy pro setrvání v tomto prostředí a musí odolat okolním vlivům, jako je kosmické záření. BD SENSORS je zároveň firmou, která bude v následujících letech dodávat čidla pro stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce. Další strukturou, jež družice otestuje, je způsob ukládání energie. Zde půjde o jakousi banku superkapacitorů, tedy zdroj, který ukládá energii, kterou družice za pomocí fotovoltaických článků sesbírá. Ta je pak spotřebována v době, kdy jsou fotovoltaické panely družice odvráceny od Slunce a nedostává se jim sluneční energie. Celou družici následně zkonstruovala firma Spacemanic, která dodala všechny kritické struktury. Družice pak bude řízena z pozemní stanice, jež se nachází v Laboratoři experimentálních družic v Ústavu radioelektroniky na VUT. Celý projekt si dále klade za cíl podporovat radioamatérskou komunitu, a tak je každý schopen družici za pomoci přijímače a příslušné frekvence zachytit a získat data s kompletní telemetrií.

Raketa Falcon 9
Raketa Falcon 9
Zdroj: https://www.flickr.com/

Za vynesení svého nákladu během mise Transporter platí několik firem, které se takovýchto služeb firmy SpaceX prostřednictvím této sdílené mise rozhodnou využít, a tak výsledná cena za vynesení nákladu není tak vysoká. V případě BDSat-2, tedy družice do 50 kilogramů, by cena za vynesení na heliosynchronní oběžnou dráhu s výškou 550 kilometrů podle cenové kalkulačky na webu SpaceX měla být 275 tisíc amerických dolarů. 3. ledna byla družice BDSat-2 společně s dalšími 114 družicemi vynesena raketou Falcon 9 z rampy SLC-40 na Floridě. Ve výsledné výšce poté byla jako druhá v pořadí vypuštěna na heliosynchronní oběžnou dráhu. Ještě ten stejný den se s družicí podařilo navázat spojení a byla úspěšně přijímána telemetrická data. Jakub Kapuš z firmy Spacemanic zároveň na svém Facebooku zveřejnil před pěti dny příspěvek, ve kterém uvádí, že družice BDSat-2 oběhla Zemi více než 100 krát, odeslala přes 54 tisíc datových packetů a přijala 1151 příkazů. Dle následného znění příspěvku všechny systémy a přístroje na družici pracují bez problémů.

Zdroje informací:
https://www.bdsat.cz/
https://everydayastronaut.com/
https://www.spacex.com/rideshare/

Zdroje obrázků:
https://www.bdsensors.cz/fileadmin/user_upload/Space/cubesat.jpg
https://www.bdsat.cz/wp-content/uploads/2022/04/BDSAT.jpg
https://www.ceitec.eu/data/documents/images/thumb/5….jpeg
https://www.flickr.com/photos/spacex/52517919804/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.