sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Únik chladicí kapaliny ze Sojuzu MS-22

V noci na 15. prosince začala z ruské kosmické lodi Sojuz MS-22 připojené k Mezinárodní kosmické stanici, unikat neznámá látka. Jak se později ukázalo, šlo o chladicí médium. V reakci na nečekanou událost byl odvolán plánovaný výstup do volného prostoru dvou ruských kosmonautů a pozemní týmy se pustily do hledání zdroje, který způsoboval tento únik. Jak ve vysílání NASA TV prozradil tiskový mluvčí NASA, Rob Navias, experti v řídícím středisku poprvé zaznamenali únik ve čtvrtek 15. prosince v 1:45 SEČ. K úniku došlo v době, kdy se už Rusové Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin chystali na výstup do volného kosmického prostoru, při kterém mělo dojít k přemístění radiátoru z modulu Rassvet na modul Nauka.

Ještě než se však kosmonauti vydali do volného prostoru, všimli si experti z řídícího střediska nedaleko Moskvy „významného úniku neznámé substance ze zadní části Sojuzu MS-22 připojeného k modulu Rassvet na ISS,“ jak uvedla NASA v krátkém aktuálním prohlášení. Navis později upřesnil, že pozemní týmy nejprve dostaly upozornění od varovného tónu, který signalizoval pokles tlaku v externím chladicím okruhu lodi Sojuz. Vzápětí bylo vidět, jak se od lodi vzdalují částečky připomínající sněhové vločky. Navis později uvedl, že chladicí okruh lodí Sojuz obsahuje dva rozvody. Zpočátku nebylo jasné, jaký dopad bude mít tento únik na fungování lodi Sojuz, která 21. září odstartovala z kosmodromu Bajkonur s Prokopjevem, Petelinem a Američanem Frankem Rubiem.

Aktuální stav kosmických lodí připojených k ISS.
Aktuální stav kosmických lodí připojených k ISS.
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Výstup do volného kosmického prostoru byl zrušen a pozemní týmy v Moskvě vyhodnocují původ kapaliny i potenciální dopady na integritu lodi Sojuz,“ uvedla NASA v následujícím prohlášení. „Experti v Moskvě se budou muset podívat na své systémy a na únik zareagují podle svých postupů a nařízení,“ doplnila Emily Nelson, vedoucí letová ředitelka z Johnsonova střediska v Houstonu a dodala: „Jakmile budou mít dostatečnou představu o konečném stavu Sojuzu dnes v noci, tak společně rozhodneme o dalším postupu.“ Navis dále ujistil, že únik chladicího média nepředstavuje pro posádku stanice žádné nebezpečí. Oficiální místa přesto budou muset zhodnotit stav lodi Sojuz MS-22, která funguje jako záchranná loď i prostředek pro zpáteční cestu tří členů posádky ISS. „Nejlepším plánem pro dnešek bylo zaměřit veškerou naši pozornost i pozornost týmu v Moskvě na zjištění, k čemu konkrétně na Sojuzu došlo a zítra se opět spojíme,“ doplnila Nelson.

Posádka Sojuzu MS-22 před startem. Zleva: Rubio - Prokopjev - Petelin
Posádka Sojuzu MS-22 před startem. Zleva: Rubio – Prokopjev – Petelin
Zdroj: https://spaceflightnow.com/

Odborníci v moskevském řídícím středisku také vyhodnocovali, zda mohl být únik způsoben zásahem kosmické tříště či mikrometeoroidu, nebo zda šlo o hardwarovou závadu samotné lodi Sojuz. Právě v Sojuzu MS-22 se mají 28. března na zemi vrátit Prokopjev, Petelin a Rubio. Do té doby loď plní funkci „záchranného člunu“ pro zmíněnou posádku, která na ISS pobývá od září. Pokud by Rusové po zhodnocení došli k názoru, že Sojuz MS-22 není schopen bezpečně dopravit posádku na Zemi, musel by z Bajkonuru odstartovat náhradní Sojuz bez posádky, který by se následně automaticky spojil s ISS.

Zatím však není jasné, kdy by mohl být další Sojuz (MS-23) připraven ke startu. Aktuálně je jeho start plánován na 16. března a na palubě mají být Rusové Oleg Kononěnko a Nikolaj Čub. Společně s nimi má letět Američanka Loral O’Hara. Celá trojice by pak na orbitálním komplexu strávila půl roku. Operátoři z ruského pozemního střediska vyzvali posádku ruského segmentu ISS, aby pořídili hodně přiblížené fotografie servisního modulu Sojuzu MS-22, kde je zřejmý původ úniku. Na palubě ISS aktuálně pobývá sedm lidí. K západnímu segmentu dorazila 6. listopadu loď Crew Dragon, kterým na ISS dorazili Nicole Mann a Josh Cassada z USA, Japonec Kojči Wakata a Ruska Anna Kikina. Právě ona se po objevení úniku na Sojuzu posadila za interiérový ovládací panel a začala manipulovat s evropskou robotickou paží ERA, kterou natáhla vstříc Sojuzu, aby mohla proběhnout kontrola.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2022/12/20221214soyuzleak1.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2022/12/20221214issconfig.jpg
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2022/09/20220919soyuzms22crew.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
1 rok před

Pokud by letěl náhradní Sojuz, prodloužil by se pobyt současné trojice až na dvojnásobek?

Radek V.
Radek V.
1 rok před

Rusové by zkusili připravit další Sojuz rychleji. Vzhledem k problémům v Rusku to ale zkrátí nejvíc tak o měsíc – takže místo 6 měsíců tam stávající posádka bude 11. Pořád je ale malá šance, že záložní systém bude pro návrat stačit a že se posádka vrátí v Sojuzu MS-22. Asi bude taky výstup s kontrolou stavu Sojuzu.

Petr Šída
Petr Šída
1 rok před
Odpověď  Radek V.

Proč by měli přidávat půlrok? Další Sojuz bude volný v březnu, mohou se s ním vrátit. Na Iss může do příletu dalšího být i menší posádka, bude záležet, jak to vyhodnotí. Pokud je tam záloha na systému chlazení, tak poletí ten stávající.

Radek V.
Radek V.
1 rok před
Odpověď  Petr Šída

Rusové nebudou chtít nechat na ISS jediného ruského kosmonauta. Takže spíš prodlouží pobyt stávajícím. Kdy dokončí další Sojuz?

jirka44
jirka44
1 rok před

Zdravím. Zajímalo by mme, jestli má Sojuz schopnost odpojit se od ISS a přistát bez posádky.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  jirka44

Hezký den,
ano, povedlo se to už Sojuzu MS-14, který letěl k ISS jako testovací bez posádky.

jirka44
jirka44
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji. Asi by to bylo nejlepší řešení kvůli zjištění příčiny poruchy.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  jirka44

To vám stejně nepomůže. Únik je podle všeho na servisním modulu, který se (stejně jako orbitální modul) před vstupem do atmosféry zahazuje. Průchod atmosférou přečká pouze návratový modul vybavený tepelným štítem a padáky. Poškozený servisní modul shoří v atmosféře.

Ferda
Ferda
1 rok před

Dobry den. Chtel bych se zeptat, nehrozi riziko ze jim ten glykol zaspini hlavni solarni panely na ISS? Pokud vim, nedavno tam navic instalovali nove, to by byl teda pruser, pokud by se jim snizila zivotnost. Diky!

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Ferda

Hezký den,
je tu samozřejmě riziko, že unikající chladicí médium (etylenglykol Sojuzy používaly před pár desítkami let a bohužel nejsem schopen ověřit, zda se používá dodnes) kontaminuje povrch stanice. Nejde jen o FV panely, ale třeba i o vědecké přístroje na vnějším plášti stanice.

SGaba
SGaba
1 rok před

Docela zajimavá situace z pohledu toho, že kdyby na ISS nastala havarijní situace tak v případě, že Soyuz nebude použitelný tak by to byl větší než malý problém.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.