sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Umělá inteligence pro sběr dat z družic

Když je potřeba dělat na základě neznámých dat rozhodnutí v reálném čase (třeba rozhodování, kudy se vydat na rozcestí, kde jste ještě nebyli), pak se současné systémy umělé inteligence a strojového učení ani zdaleka nevyrovnají lidským dovednostem. Proto se John Moisan z NASA rozhodl vyvinout AI oko, anglický AI Eye (zkráceně A-Eye). Moisan pracuje jako oceánograf na Wallops Flight Facility u Chincoteague ve Virginii a věří, že umělá inteligence bude řídit jeho pohyblivý senzor A-Eye. Při analýze snímků by jeho systém nejen našel známé vzory v nových datech, ale také by umělá inteligence řídila senzor tak, aby pozoroval a objevoval nové objekty nebo biologické procesy.

John Moisan
John Moisan
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Skutečně inteligentní stroje musí umět poznat, že narazily na něco opravdu nového, cosi zaslouží další pozorování,“ vysvětluje Moisan a pokračuje: „Většina aplikací AI jsou mapovací aplikace vytrénované známými daty, které v nových datech hledají známé objekty. Jak ale naučit stroj rozeznat něco, co nezná. Jak ho přimět zastavit se a říct si: „Co to je? Pojďme se na to podívat lépe.“ To je objevování.“ Vyhledávání a identifikace nových vzorců v komplexních datech je pořád doménou vědců, takže velkou roli podle Jamese MacKinnona, experta na AI z Goddardova střediska, hraje to, jak lidé vidí. Vědci analyzují velké datové balíky tak, že koukají na vizualizace, které jim umožňují lépe vidět vztahy mezi různými proměnnými.

Vycvičit počítačový program k hledání těchto souvislostí v proudu dat je něco úplně jiného. Dvojnásob to platí, když hledáte korelace a vnitřní vztahy v datech, na jejichž identifikace nebyl stroj trénován. Moisan chce nasadit prví soubor A-Eye na interpretaci snímků komplexních pozemských pobřežních oblastí. Očekává, že by svého cíle mohl dosáhnout ještě letos a svůj systém trénoval s využitím pozorování z dřívějších přeletů nad poloostrovem Delmarva. Další financování jeho projektu by mu pomohlo dokončit aspekt optického zaměřování. „Jak si vyberete místa, která si zaslouží skenování?“ Ptá se Moisan a pokračuje: „Chci mít možnost rychle namířit A-Eye na něco, co se objeví během skenování, abychom mohli ze vzdálené oblasti získat vše, co potřebujeme k pochopení okolních environmentálních podmínek.

Infračervené snímky (jako je tento z bažinaté oblasti v oblasti zálivu na východním pobřeží Marylandu a Virginie) vědcům přináší informace o stavu rostlin, fotosyntéze a dalších podmínkách, které ovlivňují vegetaci a ekosystémy.
Infračervené snímky (jako je tento z bažinaté oblasti v oblasti zálivu na východním pobřeží Marylandu a Virginie) vědcům přináší informace o stavu rostlin, fotosyntéze a dalších podmínkách, které ovlivňují vegetaci a ekosystémy.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Moisanova palubní AI by v reálném čase analyzovala nasbíraná data a hledala v nich výrazné útvary. Pokud by je objevila, namířila by do dané oblasti optický systém pro sběr dalších dat v infračerveném záření a dalších vlnových délkách. Myslící stroje mohou v budoucím průzkumu vesmíru hrát významnou roli. Pokročilé počítače naučené rozeznávat chemické stopy by mohly detekovat známky života, terénní útvary jako toky lávy či krátery mohou zvýšit hodnotu vědeckých dat z různých konců vesmíru. Podle MacKinnona dnešní špičkové systémy AI nejsou úplně připraveny na rozhodnutí s kritickým významem pro misi: „Potřebujete něco s vnímáním scény, ze které to rozhodnutí vychází a to je opravdu těžké. Pro vědce je děsivá představa, že systém zahodí data, která by mohla být cenná. AI může rozhodnout o prioritě dat, která se pošlou dříve, nebo algoritmus může vědce upozornit na anomálie, ale tím to končí. Analýzu dat, která povede k objevům, provádí pořád vědec.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/screen_flir.png
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/unknown-4.jpeg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/irmarsh.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.