sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Národní geoprostorová agentura

    Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Umělá inteligence pro sběr dat z družic

    Když je potřeba dělat na základě neznámých dat rozhodnutí v reálném čase (třeba rozhodování, kudy se vydat na rozcestí, kde jste ještě nebyli), pak se současné systémy umělé inteligence a strojového učení ani zdaleka nevyrovnají lidským dovednostem. Proto se John Moisan z NASA rozhodl vyvinout AI oko, anglický AI Eye (zkráceně A-Eye). Moisan pracuje jako oceánograf na Wallops Flight Facility u Chincoteague ve Virginii a věří, že umělá inteligence bude řídit jeho pohyblivý senzor A-Eye. Při analýze snímků by jeho systém nejen našel známé vzory v nových datech, ale také by umělá inteligence řídila senzor tak, aby pozoroval a objevoval nové objekty nebo biologické procesy.

    John Moisan
    John Moisan
    Zdroj: https://www.nasa.gov/

    Skutečně inteligentní stroje musí umět poznat, že narazily na něco opravdu nového, cosi zaslouží další pozorování,“ vysvětluje Moisan a pokračuje: „Většina aplikací AI jsou mapovací aplikace vytrénované známými daty, které v nových datech hledají známé objekty. Jak ale naučit stroj rozeznat něco, co nezná. Jak ho přimět zastavit se a říct si: „Co to je? Pojďme se na to podívat lépe.“ To je objevování.“ Vyhledávání a identifikace nových vzorců v komplexních datech je pořád doménou vědců, takže velkou roli podle Jamese MacKinnona, experta na AI z Goddardova střediska, hraje to, jak lidé vidí. Vědci analyzují velké datové balíky tak, že koukají na vizualizace, které jim umožňují lépe vidět vztahy mezi různými proměnnými.

    Vycvičit počítačový program k hledání těchto souvislostí v proudu dat je něco úplně jiného. Dvojnásob to platí, když hledáte korelace a vnitřní vztahy v datech, na jejichž identifikace nebyl stroj trénován. Moisan chce nasadit prví soubor A-Eye na interpretaci snímků komplexních pozemských pobřežních oblastí. Očekává, že by svého cíle mohl dosáhnout ještě letos a svůj systém trénoval s využitím pozorování z dřívějších přeletů nad poloostrovem Delmarva. Další financování jeho projektu by mu pomohlo dokončit aspekt optického zaměřování. „Jak si vyberete místa, která si zaslouží skenování?“ Ptá se Moisan a pokračuje: „Chci mít možnost rychle namířit A-Eye na něco, co se objeví během skenování, abychom mohli ze vzdálené oblasti získat vše, co potřebujeme k pochopení okolních environmentálních podmínek.

    Infračervené snímky (jako je tento z bažinaté oblasti v oblasti zálivu na východním pobřeží Marylandu a Virginie) vědcům přináší informace o stavu rostlin, fotosyntéze a dalších podmínkách, které ovlivňují vegetaci a ekosystémy.
    Infračervené snímky (jako je tento z bažinaté oblasti v oblasti zálivu na východním pobřeží Marylandu a Virginie) vědcům přináší informace o stavu rostlin, fotosyntéze a dalších podmínkách, které ovlivňují vegetaci a ekosystémy.
    Zdroj: https://www.nasa.gov/

    Moisanova palubní AI by v reálném čase analyzovala nasbíraná data a hledala v nich výrazné útvary. Pokud by je objevila, namířila by do dané oblasti optický systém pro sběr dalších dat v infračerveném záření a dalších vlnových délkách. Myslící stroje mohou v budoucím průzkumu vesmíru hrát významnou roli. Pokročilé počítače naučené rozeznávat chemické stopy by mohly detekovat známky života, terénní útvary jako toky lávy či krátery mohou zvýšit hodnotu vědeckých dat z různých konců vesmíru. Podle MacKinnona dnešní špičkové systémy AI nejsou úplně připraveny na rozhodnutí s kritickým významem pro misi: „Potřebujete něco s vnímáním scény, ze které to rozhodnutí vychází a to je opravdu těžké. Pro vědce je děsivá představa, že systém zahodí data, která by mohla být cenná. AI může rozhodnout o prioritě dat, která se pošlou dříve, nebo algoritmus může vědce upozornit na anomálie, ale tím to končí. Analýzu dat, která povede k objevům, provádí pořád vědec.

    Přeloženo z:
    https://www.nasa.gov/

    Zdroje obrázků:
    https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/screen_flir.png
    https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/unknown-4.jpeg
    https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/irmarsh.png

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    0 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.