sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon vynáší k Měsíci japonský lander

O tom, že nám listopad nabídl mimořádnou porci zajímavých momentů, svědčí i fakt, že jsme pro Vás v tomto měsíci zatím odbavili 14 živě a česky komentovaných přenosů. Pojďme to tedy zaokrouhlit na 15. A věřte mi, že to bude stát za to! Falcon 9 od SpaceX s popáté použitým prvním stupněm, který se pokusí o návrat na pevninu, což je vždy zárukou krásných záběrů. A ani náklad svou atraktivitou nezaostává – japonská firma ispace posílá k Měsíci svůj první lunární lander HAKUTO-R, se kterým se původně počítalo pro výzvu Google Lunar X-Prize. Spolu s ním ale letí i dva malé rovery – desetikilogramový Rashid ze Spojených arabských emirátů a doslova miniaturní japonský rover SORA-Q vážící 250 gramů o průměru 8 cm. Společnost jim bude dělat americký CubeSat Lunar Flashlight, který bude na Měsíci hledat vodní led. Tato zajímavostmi nabitá mise má startovat 30. listopadu v 9:39 SEČ.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 9:25 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

EDIT 1. prosince 1:25
Ani dnes se nepoletí. SpaceX oznámila, že po dodatečných inspekcích rakety i zhodnocení dat odvolává aktuální pokus o start. Nový termín startu zatím není určen, firma jej má oznámit později.

EDIT 30. listopadu 8:48
SpaceX chce dát týmům čas navíc pro dodatečné kontroly. Start se proto odkládá o jeden den na 1. prosince 9:37 SEČ. Náš přenos začne v 9:20.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/
https://nextspaceflight.com/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://www.teslarati.com/…/10/HAKUTO-R-M1-lander-ispace-1.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Ta japonská hračka ve stylu Transformers bezejmenná není. Je to SORA-Q. Tady je oficiální účet na Twitteru. https://twitter.com/SORAQ_official

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Díky!

MilanV
MilanV
2 let před
Odpověď  Spytihněv

Díky za odkaz. Hledal jsem tam něco v angličtině, ale neúspěšně. Ze střípků informací a z videa: ačkoliv miniaturní, má přistát na povrchu Měsíce jako _vozítko_, jezdit po něm a dělat snímky! Podle mě je to velmi zajímavý počin a stálo by za to zjistit víc informací. Zatím jsem dokázal najít toto:

video: https://youtu.be/BW5U_XO-Mm4?t=41

překlad základních informací podle Google, ze kterých mimo jiné plyne, že přistane v tzv. přistávacím modulu, takže těch 8 cm je jen ta koule uvnitř, vesmírem letí ten větší modul:

Co je SORA-Q

Vytvořeno společným vývojem společností JAXA, Takara Tomy, Sony Group a Doshisha University: ultrakompaktní, deformovatelný lunární robot s technologií kultivovanou vývojem hraček. Realizovali jsme deformační mechanismus, ultrakompaktní a ultralehký.

SORA-Q opustí přistávací modul jako koule a začne se transformovat, promění se v pojízdnou sondu. SORA-Q začne cestovat po Měsíci, pořídí snímky přistávacího modulu a jeho okolí pomocí palubní kamery. A až misi dokončí, zastaví se a zůstane na Měsíci.

V rámci výzkumného návrhu JAXA „Space Exploration Innovation Hub“ (RFP). V roce 2016 JAXA a Takara Tomy zahájily společný výzkum podvozků. Poté se v roce 2019 připojila skupina Sony a v roce 2021 se připojila univerzita Doshisha.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  MilanV

Tady je ještě webová stránka https://www.takaratomy.co.jp/products/sora-q/ a zkouška pohybu v písku https://www.youtube.com/watch?v=hlqFNXfPG_E

Nenašel jsem, jak bude tahle 8 cm koule vyložena a kde je v landeru vlastně uložena během letu k Měsíci. Ale zkrátka bude nějak vykutálena do regolitu, kde se rozšíří na dvě polokoule po stranách, které budou sloužit jako kola a mezi nimi bude vyčnívat oranžový segment, který má vpředu i vzadu kameru. Rover bude za sebou táhnout jakýsi „ocas“ kvůli stabilizaci.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.