sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Do třetice: start SLS

Po opravdu úmorném a nekonečném čekání, tu máme další pokus o start rakety SLS s kosmickou lodí Orion. Start měl sice proběhnout již v srpnu, ale kvůli technickým potížím byl start odkládán. Největší zdržení ale způsobil hurikán Ian, kvůli kterému musela být SLS přesunuta zpět do montážní haly VAB, která raketě poskytla ochranu před nepříznivým počasím. Poté co se hurikán přehnal nad Floridou, byla SLS opět vyvezena na startovní rampu, ale jen o pár dní později přišla další bouře, která dostala název Nicole. Tentokrát se ale NASA rozhodla nechat raketu na rampě. Nyní je start plánován na 16. listopadu v 07:04 SEČ. Pro více informací si můžete přečíst tento článek. Jsou v něm popsány všechny důležité informace od CubeSatů, přes popis SLS až po průběh celé mise.

A jelikož se jedná o výjimečnou událost, náš přenos ze startu bude začínat již v 06:00 a bude pokračovat další dvě hodiny po startu, až do oddělení kosmické lodi Orion od druhého stupně ICPS. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

U takto důležitého startu Vám navíc zajistíme klasický psaný online přenos, u kterého není potřeba manuálně obnovovat stránku. V rámci tohoto přenosu pokryjeme závěrečné hodiny před startem, start samotný i nejbližší hodiny po něm. Několik hodin po startu pak vyjde samostatný článek věnovaný pouze psanému přenosu z průběhu mise.

POZOR!
Jelikož se jedná o velmi atraktivní start, dá se předpokládat zvýšený zájem návštěvníků o náš server. Budeme se snažit jej udržet online, ovšem v době největšího zájmu se může stát, že bude web nějaký čas nedostupný a budou se Vám v prohlížeči ukazovat pouze chybové hlášky. V takovém případě zkuste návštěvu za několik minut zopakovat. Pokud už budete mít tento článek s psaným přenosem otevřený, neobnovujte jej, pokud to není nezbytně nutné. Psaný přenos by se měl aktualizovat automaticky. Každým načtením stránky byste jen zvýšili zátěž našeho serveru. Díky, že jste s námi a věřím, že si tuto událost společně užijeme.

Zdroje informací:
https://kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://images-assets.nasa.gov/…/KSC-20220614-PH-CSH01_0043~orig.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Mám za to, že šlo o hurikán Ian, nikoliv o Fionu. A článek pod odkazem nevyšel v pondělí, ale už na konci srpna.

Tentokrát to snad vyjde. Počasí má být go, technicky jsme prý go taky a snad i dotčení pracovníci NASA jsou ready. Myslím, že i pro ně samotné je to čekání a odkládání psychicky náročné. No a v neposlední řadě těch několik týmů, které vytvořily sekundární náklad cubesatů. I kvůli nim už by to chtělo konečně letět.

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před
Odpovědět  Matěj Soukup

Normální připomínka k nesmyslné formulaci. Co je na tom? Odkaz na srpnový článek je ok, ale ta celá věta smysl nedává. Nevyšel v pondělí. Fionu jste opravil, díky.

SaturnV
SaturnV
1 rok před

Máte chybu v nadpisu „ŽIVĚ A ČESKY: Do třetice všeho dobrého: start SLS“
😀

Ivo
Ivo
1 rok před

Mám z toho smíšené pocity, objevil se problém s poškozenou izolací, ale prý vlastně není potřeba. Proč tam tedy vlastně je a kolik je tam vlastně věcí, které nejsou potřeba?

Druhý divný pocit je ten, že dneska SLS je a zítra už být nemusí a celá se zničí jen díky jednomu startu. Ano kdysi to bylo normální, ale dneska už víme, že to normální není a tak je to takové divné. Ono zlikvidovat 4 miliardy dolarů za pár desítek minut není jen tak a když to srovnáme s drahými starty SLS, tak ty vlastně ještě byly levné. 🙂

Jiří Hošek
1 rok před
Odpovědět  Ivo

Odpadlá část těsnění mezi ochrannými panely na systému LAS a adaptérem CMA nepředstavuje pro let riziko a je jen nízká pravděpodobnost, že pokud by se odtrhl další materiál, že by to pro let představovalo kritické riziko.

Váš divný pocit z ceny SLS je permanentní a už jsme o něm debatovali tolikrát. Jednorázové rakety jsou stále normální. Žádná jiná raketa v současnosti nedokáže dopravit Orion na dráhu k Měsíci tak, aby mu zbylo palivo potřebné k dosažení oběžné dráhy Měsíce a na návrat zpět.

Ivo
Ivo
1 rok před
Odpovědět  Jiří Hošek

Spíš bych od vás čekal vysvětlení proč tam to těsnění vlastně je, když tedy najednou není potřeba. Stejně tak bych čekal vysvětlení jak je možné, že odpadlo, když mělo vydržet a navíc při startu by bylo vystaveno mnohem vyšší rychlosti vzduchu kolem něho.

Pokud jde o cenu, omlouvám se, ale jsem člověk, který se pohybuje ve financích a tedy vím, že když něco zaplatím, tak se to má započítat. Vy naopak vycházíte ze hry s čísly, který však nijak nesouvisí se skutečnou cenou SLS. Ano přiznávám, cena je ještě vyšší, než jsem uvedl já, protože jsem vzal položku, která se uvádí za tento start.

Pro ty koho to zajímá, aktuálně do programu SLS zahučelo 27,5 miliardy USD počítáno dle hodnoty letošního roku (reálně to bylo 23,8 miliardy USD). V této částce není nijak započítán jakýkoli náklad a dokonce ani předchozí program Ares v hodnotě téměř 5 miliard USD, který byl zrušen s nástupem programu SLS.

https://en.wikipedia.org/wiki/Space_Launch_System

Náklady na EUS k letošnímu roku jsou přes 2 miliardy USD. Takže pokud vezmeme „jen“ těchto 30 miliard a pokud by vše dál bylo zadarmo, tak při 6 startech jsme na 5 miliardách za start. Víc startů asi nebude, ale náklady ještě hodně porostou, takže reálně se dostaneme někam k hranici 50 miliard USD za 6 startů. Zdá se to někomu snad málo?

Jiří Hošek
1 rok před
Odpovědět  Ivo

Jedním z důvodů těsnění mezi LAS a CMA je, aby se tam nedržela voda a v zimě nevytvářel led. Bavíme se o tomhle:comment image
Od startujících raket běžně odlétají kusy izolace a pěnových krytů. Ani SLS nemusí být výjimkou.

K Vaší námitce, že vycházím z jakési hry s čísly: Nikoli, tuto částku jste uvedl Vy a v komentářích jí uvádíte od chvíle, kdy ji tako zveřejnil generální inspektor NASA (průměrné náklady na mise Artemis I až Artemis IV). Pouze jsem nucen Vám opakovaně připomínat členění této částky.

Místo Vašeho slova „zahučelo“ bych použil „bylo investováno“, ale respektuji, že v tomto se neshodneme. Náklady na EUS jsou součástí rozpočtu SLS, ve Vašem výpočtu jsou tedy započítány duplicitně. Šest startů SLS je Váš soukromý odhad, který se, jak vidím v porovnání s Vašimi dřívějšími komentáři, v čase zvyšuje.

Jiří Hošek
1 rok před
Odpovědět  Ivo

Jo, a už jsem Vám dřív vytýkal, že zaměňujete cenu SLS pro Artemis I s cenou celé mise, která je včetně Orionu. Je to, jako bych mluvil do dubu.comment image

Martin Gembec
Martin Gembec
1 rok před
Odpovědět  Ivo

Dobrý den. Mě ta vaše matematika přijde dost zkreslená. To co vy nazýváte „zahučelo“ jsou peníze, které si někdo vydělal a mohou být skrze daně nebo investice znovu vloženy do ekonomiky. Takže ve výsledku to dá někomu práci, někde to zlepší vybavení firem, možná se vyvinulo něco nového. Zkrátka zahučelo do toho hodně peněz, ale ve srovnání s odvětvími jako jsou armáda nebo třeba automobilový průmysl, je to asi jen velmi malinká a dobře vložená investice (byť podle vás do neperspektivní rakety – která ale nemá náhradu). Mimochodem třeba to, kolik utratíme za automobily, které nemají jiný účel, než nás dopravit z bodu A do bodu B a za nějaký čas je sešrotovat, to mi přijde ta investice do jednorázové SLS ještě ok.

Kamil
Kamil
1 rok před

Opět se spekuluje o expiraci urychlovacích motorů. Prý končí v prosinci. Je to tentokrát vážnější problém nebo jako obvykle tu expiraci prodlouží? (Tedy pokud by se start musel odložit?

Jiří Hošek
1 rok před
Odpovědět  Kamil

Po případném návratu do VAB by bylo provedeno další měření stavu spojů mezi segmenty SRB. Na základě výsledku analýzy může být certifikační limit opět prodloužen.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
1 rok před

Luxusní trampolína 😉

Cerv
Cerv
1 rok před

No, ne že bych chtěl rýpat, ale bez live telemetrie, bez kamer …. tohle NASA absolutně nazvládla. Toto má v přenosech snad naprosto každý.

Richard Mrázek
Richard Mrázek
1 rok před
Odpovědět  Cerv

…taky mě to trklo.. zřejmě se nestihlo výběrové řízení na firmu zajišťující výběr členů komise vybírající firmu zajišťující doplnění údajů telemetrie do grafiky přenosu…

Cateye
Cateye
1 rok před
Odpovědět  Cerv

Jestli jste se pozorně díval tak nějaké pokusy o přímý přenos z kamer na palubě tam byly, ale zjevně byl nějaký problém s přenosem.
To samé se podle mě týkalo trackingu z pozemní pozorovací stanice, která vůbec nebylo schopná udržet raketu v záběru a nějaký operátor se při ručním korigování asi pěkně zapotil 🙂

Ivo
Ivo
1 rok před
Odpovědět  Cerv

Bojím se, že těch pár set tisíc dolarů už prostě nezbylo v tom napjatém rozpočtu.

Jiří Hošek
1 rok před
Odpovědět  Ivo

O penězích to samozřejmě není. To by ani Orion žádné kamery neměl.comment image

Hawk
Hawk
1 rok před

Start jsem bohuzel propasl, vypada ze vse ok, konecne jsme se dockali, velka gratulace 😀

Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Ještě v posteli jsem si to pustil v půl sedmé na mobilu, nedříve mě vyděsil masivní únik vodíku, ale pak jsem vstal a vše se v dobré zvrátilo 🙂 Čekání bylo dlouhé, ale konečně je Orion na cestě včetně těch deseti maličkostí, které se snad také podaří po odpojení Orionu správně vypustit. Gratulace do NASA.

Samsonek
Samsonek
1 rok před

Dobrý den,
prosím, na (zhruba) jakých frekvencích probíhá přenos signálu a kde jsou hlavní příjímací stanice na zemi? Probíhá komunikace ještě přes jiné satelity, např. na geostacionární dráze?
Díky
J. Samsonek

Jiří Hošek
1 rok před
Odpovědět  Samsonek

Článek o pozemních stanicích pro komunikaci s Orionem a využití telekomunikačních družic v jednotlivých fázích letu je tady:

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2020/artemis-i-demonstrating-the-capabilities-of-nasa-s-united-networks
comment image

MarioB
MarioB
1 rok před

Ďakujem veľmi pekne za super komentovaný priamy prenos (cesto do práce som párk krát skoro vrazil hlavou do pouličných stĺpov lámp). 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  MarioB

Tak hlavně, že jste cestu zvládl ve zdraví dokončit. 🙂

KMarhan
KMarhan
1 rok před

Díky za přenos, musel jsem vypadat asi jako trotl, když jsem se zastavil v půlce ulice (vedl jsem dítě do školy) a oba jsme se tlemili do mobilu a jásali. 😀

Radek
Radek
1 rok před

Můj názor je ten, že supertěžké rakety budou vždy drahé a místo dlouhého a nákladného vývoje by se měly hledat postupy, které zařídí, že nebudou potřeba. Například využít zkušenosti z ISS a kosmické lodě pro tyhle účely konstruovat na orbitě s využitím klasických těžkých nosičů.

Na druhou stranu má SLS skutečně unikátní schopnosti a když už ji tu máme, tak doufám, že jich NASA řádně využije.

Radek
Radek
1 rok před
Odpovědět  Radek

Pardon, špatný článek, ale asi to sem taky patří….

Zdenecek
Zdenecek
1 rok před

Nádhera! Díky za super přenos!
Při start jsem neměl slov!

entes
entes
1 rok před

Video na youtube ukazuje už 35 tis. shlédnutí.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  entes

Jojo, je o to docela zájem. 🙂

https://kosmonautix.cz/2022/11/15/zive-a-cesky-do-tretice-start-sls/