sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Progress míří na ISS

Ve středu je na půl třetí ráno naplánován start rakety Sojuz 2.1a s kosmickou lodí Progress MS-21. Stejně jako při minulých ruských misích na Mezinárodní vesmírnou stanici se i tentokrát využije superrychlý letový profil. Progress by se měl připojit na modul Poisk přibližně 3 hodiny a 20 minut po startu a zůstane připojený po dobu 196 dní. Mimo zásob jídla a pití dopraví Progress na ISS 420 litrů vody, 41 kilogramů dusíku v tlakových lahvích, 702 kilogramů paliva, oblečení, vědecké experimenty, anebo vybavení pro údržbu ISS.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 26. října 02:20:09 SELČ
  • Místo startu: Rampa 31/6, kosmodrom Bajkonur, Kazachstán
  • Raketa: Sojuz 2.1a
  • Náklad: Kosmická loď Progress MS-21
  • Hmotnost nákladu v lodi: 2 520 kilogramů
  • Cílová oběžná dráha: Nízká oběžná dráha s výškou 420 kilometrů a sklonem 51,65° vůči rovníku.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 02:05 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Náš přenos z připojení spustíme zhruba v 05:20 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

EDIT 25. října 22:15
Progress nakonec poletí po klasickém dvoudenním profilu. Ke stanici ISS se připojí 28. října ve 4:51. Náš přenos začne ve 4:20.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://kosmosnews.fr/wp-content/uploads/2022/09/Retour-vide-PMS-21_04.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Karpis
Jan Karpis
2 let před

Mám otázku. Chápal som to tak, že Crew Dragon má možnosť prepravovať náklad aj v truncku a že prichádza k ISS so značnou rezervou nákladu, ktorý nepriviezol ak náhodou na trunck nebolo čo pripojiť. Má teda rezervu, či je naplnený naplno aj bez truncku? Lebo ak nie, tak by mohol nosiť vodu a iné hmotné veci hoci aj v truncku (zabalené v alobale :)) …

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Jan Karpis

Trunk se bude využívat k dopravě nákladu jen u nákladního Dragonu 2. U pilotovaného Crew Dragonu se trunk spíše využívat nebude, aby mohla loď v případě aktivace motorů nezatížená odletět pryč i s trunkem, který funguje jako stabilizátor (díky křidélkům).

Michal Václavík
2 let před

Ruská kosmonautika je známá různými divokými kousky, ale nacpat dvě kosmické lodě na jeden dokovací uzel neumí. Navíc Progress MS-20 dnes provedl zvýšení oběžné dráhy ISS, takže tam furt je 🙂 Progress MS-21 bude dokovat na Poisk.

Michal Václavík
2 let před
Odpověď  Matěj Soukup

Není zač, ale vtipnou vložku jsem si nemohl odpustit 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.