Svět startupů #1: TRL Space

Kosmický průmysl je vcelku rychle rostoucí odvětví a v posledních letech můžeme vidět velmi výrazný trend prosazování a růstu startupů, tedy ne tak velikých soukromých firem, které většinou používají velmi inovativní a neobvyklá řešení a zkrátka na věci se dívají jinak. Jejich velikost jim umožňuje rychle a obratně reagovat na nově vzniklé situace, což jim dává oproti konkurenčním korporacím s tisíce zaměstnanci značnou výhodu. Celá firemní kultura tak zpravidla nebývá nějak extrémně byrokratická a hledají se výhodná originální řešení, která jsou schopna nabourat tradiční struktury produktů a trhu, což nutí ostatní stále inovovat. Díky tomu se kosmický průmysl, co se především z komerčního hlediska týče, stává čím dál více dostupný, a to prospívá celému kosmickému průmyslu, ale i ostatním odvětvím. Startupy si tak zakládají na progresivnosti a spolupráci, ať už na svých vlastních projektech, nebo na projektech státních agentur. Abychom vám tento segment kosmického průmyslu přiblížili a ukázali vám zajímavé startupy, které se vyplatí sledovat, vznikl tento nepravidelný seriál, který si toto klade za cíl.

Logo firmy TRL Space

Logo firmy TRL Space
Zdroj: https://trlspace.cz/

V dnešním prvním díle seriálu Svět startupů, zabloudíme do českých vod a podíváme se na rychle rostoucí brněnskou firmu TRL Space Systems. Její název odkazuje na zkratku TRL, tedy Technology Readiness Levels, což se dá volně přeložit jako úrovně technologické připravenosti. Jednoduše jde o stupnici či škálu, do níž můžete dosadit jakýkoliv kosmický projekt, co se hardwaru týče, a specifikovat tak jeho připravenost na ostrý provoz v kosmickém prostoru. Celá stupnice je tvořena čísly 1-9, kdy 1 znamená, že projekt je na začátku a zatím se spíše pouze definuje jeho struktura a budoucí vlastnosti. Úroveň 9 už znamená, že je diskutovaný systém kvalifikován a je připraven na výslednou distribuci a nasazení. Tady jde o jakousi metaforu v tom, že startup TRL Space se nachází právě na konci této stupnice. TRL Space založil Petr Kapoun, bývalý generální ředitel SAB Aerospace, což je firma, která je v kosmickém průmyslu v České republice pokládána za jedničku. Ovšem přesto, že působí na českém poli a její sídlo se taktéž nachází v Brně, je součástí italského koncernu SAB, a to Petr Kapoun v pozdějších fázích působení ve firmě pokládal, s ohledem na rozvoj České republiky v kosmickém průmyslu, za největší překážku. Od italských inženýrů přebral společně s ostatními českými zaměstnanci potřebné zkušenosti a zčásti i kvůli neshodám o budoucím směřování firmy založil právě TRL Space, kam se poté přesunula i část českých zaměstnanců SAB Aerospace.

Sídlo TRL Space
Zdroj: https://www.google.com/maps/

Nenechte se zmást, i přesto, že TRL Space je vcelku mladá firma, už teď je součástí spousty projektů a plánů. Nyní má něco okolo 20 zaměstnanců a na rozdíl od zmíněné firmy SAB Aerospace se TRL Space nechce stát firmou, která bude dodávat pouze určitou část či součástku celého projektu, třeba pro ESA, ale chce sama ve své režii sestavovat vždy celé projekty, které bude následně distribuovat koncovým zákazníkům a specificky by se mělo jednat o družice do 300 kilogramů. Zároveň byla naznačena snaha o vývoj několika stálých produktů, které bude mít startup v plánu prodávat do ostatních misí, ale nepůjde o konstrukci na míru. Mezi tyto produkty by měla patřit hyperspektrální kamera či komunikační platforma. TRL Space je zároveň členem uskupení firem s názvem Brno Space Cluster. Jde o firmy operující v kosmickém průmyslu či jim nápomocné z Jihomoravského kraje, v rámci České republiky jde o většinu, co se týče lokalizace firem v této oblasti, jež má za úkol posílit spolupráci členských firem za účelem získání účasti na vícero projektech a následné spolupráci na jejich konstrukci. Generální ředitel Petr Kapoun je zároveň jeho předsedou. Ale teď už ke konkrétním snahám a projektům.

CEO TRL Space Petr Kapoun
Zdroj: TRL Space

TRL Space a její představitelé aktivně navazují mezinárodní spolupráce a obchodních kontrakty. Ať už se jedná o návštěvu Japonské vesmírné agentury (JAXA) a zájmu o navázání spolupráce ohledně využití japonských raket či návštěvu Rwandy a Keni, kterým se snaží aktivně nabízet konstrukci družic či stratosférických platforem, přičemž stamilionový kontrakt s Rwandou byl již podepsán. „Záměrně si vybíráme země, které ještě nejsou schopny postavit si sami družici a hledají pro to partnery. Nechodíme prodat hotovou věc, ale část technologie vytvoříme v té zemi, kde následně zůstane know how,“ uvedl Petr Kapoun, generální ředitel TRL Space. Dlouhodobý cíl TRL Space poté spočívá v konstrukci vlastní struktury, kterou chtějí do roku 2030 dostat na oběžnou dráhu Měsíce. Celkovou vizí Petra Kapouna a jeho firmy je dodávání svých produktů do celého světa, pozvednutí kosmického průmyslu v České republice a východní Evropě či zvýšení konkurenceschopnosti českých firem a vybudování jedné z nejsilnějších pozic na trhu, co se České republiky jako celku týče.

  • Sídlo: Brno, Česká republika
  • Generální ředitel: Petr Kapoun
  • Zaměření: Družice do 300 kilogramů a jejich kompletní konstrukce a distribuce, stálé vlastní produkty a jejich prodej
  • Aktuální projekty a snahy: Hledání a získávání zákazníků pro své družice a stratosférické platformy v afrických zemích, vývoj vlastních produktů, aktivní navazování zahraničních a českých spoluprací

Zdroje informací:
https://trlspace.cz/
https://www.linkedin.com/
https://rudaplaneta.cz/

Zdroje obrázků:
https://mam.cz/wp-content/uploads/2022/09/btym-trl-space-17-scaled.jpg
https://media-exp1.licdn.com/dms/image/C4E0BAQH0zqu_p4Z4FA/…/
https://www.google.com/maps/place/TRL+Space+Systems+s.r.o./…/
TRL Space

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Svět startupů #1: TRL Space”

  1. MilanV napsal:

    Díky za příslib zajímavého seriálu 🙂

    Petr Kapoun mi přijde jako zajímavá postava české kosmonautiky: chce dosáhnout velkých cílů, ale přitom jen planě nesní, ale má jasně rozmyšlené kroky, které k tomu vedou. A přemýšlí za celek (více firem), ne jen na vlastním písečku. Např. hodně zajímavý rozhovor byl na DVTV: https://www.dvtv.cz/video/chceme-trefit-mesic-mozna-prepiseme-ucebnice-cesko-muze-hrat-v-kosmickem-prumyslu-prvni-ligu-rika-kapoun

    A z něj můj oblíbený citát: „Rozdíl mezi mnou a Elonem Muskem je ten, že já dávám reálné termíny.” Jasně dává najevo, o co mu jde v dlouhodobém horizontu…

  2. Štěpán napsal:

    Konečně opravdu česká firma 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.