sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Národní geoprostorová agentura

    Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    ŽIVĚ A ČESKY: Progress míří na ISS

    Ve středu je na půl třetí ráno naplánován start rakety Sojuz 2.1a s kosmickou lodí Progress MS-21. Stejně jako při minulých ruských misích na Mezinárodní vesmírnou stanici se i tentokrát využije superrychlý letový profil. Progress by se měl připojit na modul Poisk přibližně 3 hodiny a 20 minut po startu a zůstane připojený po dobu 196 dní. Mimo zásob jídla a pití dopraví Progress na ISS 420 litrů vody, 41 kilogramů dusíku v tlakových lahvích, 702 kilogramů paliva, oblečení, vědecké experimenty, anebo vybavení pro údržbu ISS.

    Závěrečný přehled:

    • Čas a datum startu: 26. října 02:20:09 SELČ
    • Místo startu: Rampa 31/6, kosmodrom Bajkonur, Kazachstán
    • Raketa: Sojuz 2.1a
    • Náklad: Kosmická loď Progress MS-21
    • Hmotnost nákladu v lodi: 2 520 kilogramů
    • Cílová oběžná dráha: Nízká oběžná dráha s výškou 420 kilometrů a sklonem 51,65° vůči rovníku.

    Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 02:05 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

    Náš přenos z připojení spustíme zhruba v 05:20 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

    EDIT 25. října 22:15
    Progress nakonec poletí po klasickém dvoudenním profilu. Ke stanici ISS se připojí 28. října ve 4:51. Náš přenos začne ve 4:20.

    Zdroje informací:
    https://everydayastronaut.com/
    https://en.wikipedia.org/

    Zdroje obrázků:
    https://kosmosnews.fr/wp-content/uploads/2022/09/Retour-vide-PMS-21_04.jpg

     

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    6 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    Jan Karpis
    Jan Karpis
    2 let před

    Mám otázku. Chápal som to tak, že Crew Dragon má možnosť prepravovať náklad aj v truncku a že prichádza k ISS so značnou rezervou nákladu, ktorý nepriviezol ak náhodou na trunck nebolo čo pripojiť. Má teda rezervu, či je naplnený naplno aj bez truncku? Lebo ak nie, tak by mohol nosiť vodu a iné hmotné veci hoci aj v truncku (zabalené v alobale :)) …

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    2 let před
    Odpověď  Jan Karpis

    Trunk se bude využívat k dopravě nákladu jen u nákladního Dragonu 2. U pilotovaného Crew Dragonu se trunk spíše využívat nebude, aby mohla loď v případě aktivace motorů nezatížená odletět pryč i s trunkem, který funguje jako stabilizátor (díky křidélkům).

    Michal Václavík
    2 let před

    Ruská kosmonautika je známá různými divokými kousky, ale nacpat dvě kosmické lodě na jeden dokovací uzel neumí. Navíc Progress MS-20 dnes provedl zvýšení oběžné dráhy ISS, takže tam furt je 🙂 Progress MS-21 bude dokovat na Poisk.

    Michal Václavík
    2 let před
    Odpověď  Matěj Soukup

    Není zač, ale vtipnou vložku jsem si nemohl odpustit 🙂

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.