sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nového sledovače Země postaví firma Airbus

Evropská kosmická agentura přidělila firmě Airbus kontrakt ve výši 160 milionů Euro na stavbu družice FORUM. Tato nová mise by měla vědcům přinést jedinečné poznatky o tom, jak naše planeta hospodaří s vyzařováním energie a co tyto procesy ovlivňuje. Tím by se měla zaplnit dosavadní mezera v našich znalostech o klimatu. FORUM (Far-infrared Outgoing Radiation Understanding and Monitoring) bude již devátou družicí, kterou agentura ESA realizuje v rámci série Earth Explorer.  Každá z doposud realizovaných misí této série nese inovativní technologie, které ve všech případech překonaly původní vědecká očekávání. Pravidelně nám tak ukazují, jak mohou inovativní kosmické přístroje přinášet ohromující množství kvalitních vědeckých dat o naší planetě – ta se zase dají využít pro výhody celé společnosti.

Mise FORUM by měla nabídnout vše zmíněné a ještě něco navíc. Vědci očekávají, že především přinese nové chápání toho, jak jsou atmosférické procesy provázány se změnou klimatu. Povrchové teploty naší planety jsou ovlivňovány rovnováhou záření v nejvyšších vrstvách atmosféry, ovšem tato rovnováha je ovlivňována emisemi skleníkových plynů, které zachytávají do atmosféry teplo, které by jinak uniklo do vesmíru. Více než polovina dlouhovlnného záření, které opouští Zemi, se nachází ve vzdálené infračervené oblasti elektromagnetického spektra, ovšem v této části spektra jsme jej zatím nikdy neměřili.

Aby se tato mezera ve znalostech zaplnila, bude se FORUM zaměřovat právě na měření vzdálených infračervených oblastí elektromagnetického spektra. Tato měření budou pro vědce hodně cenná, protože odcházející záření na těchto vlnových délkách je silně ovlivněno vodní párou a ledovými mračny – tyto jevy zase hrají významnou roli v regulaci povrchových teplot. Měření z mise FORUM mají zvýšit důvěru v přesnost odhadů klimatických změn a zformovat tak základy pro budoucí politická rozhodnutí.

Prvotní hrubá představa družice FORUM.
Prvotní hrubá představa družice FORUM.
Zdroj: https://www.esa.int/

Po prvotních vývojových fázích a závěrečném výběru jakožto devátého zástupce série Earth Explorer přidělila ESA stavbu družice FORUM britské firmě Airbus. Na slavnostním podpisu smlouvy ve Westminsterském paláci uvedla Simonetta Cheli, ředitelka programu ESA pro sledování Země: „Máme velkou radost, že můžeme přidělit tento kontrakt firmě Airbus, která bude plnit roli primárního dodavatele. Německá firma OHB bude zodpovědná za přístrojové vybavení. FORUM se zařadí do naší velmi úspěšné rodiny misí Earth Explorer a získáním nových informací přinese klimatologii velké výhody.

Její slova potvrzuje i Jean-Marc Nasr, šéf kosmických systémů firmy Airbus: „Tato kriticky důležitá mise pro sledování Země, která bude poprvé měřit infračervené záření z naší planety, dá vědcům a klimatologům data, která potřebují ke zlepšení svých předpovědí globálního oteplování. Mise využije návrhových a konstrukčních zkušeností z výroby cenově dostupných  misí pro sledování Země včetně Sentinelu 5P. Půjde o šestou misi, ve které vystupuje Airbus jako primární dodavatel v programu Earth Explorer.

George Freeman, ministr pro vědu, výzkum a inovace uvedl: „Jde o důležitou novou misi, která ještě více zlepší přesnost klimatických předpovědí a pohled na naši planetu novýma očima. Je to další ukázka špičkové práce britského kosmického průmyslu. Vědci z Imperial College London poskytli ESA klíčovou podporu pro definování vědeckých úkolů mise FORUM a družice samotná se bude stavět ve Stevenage. Tento kontrakt opět demonstruje sílu britského kosmického průmyslu z hlediska technologií pro pozorování Země, výroby družic, ale i celkového globálního přístupu při řešení klimatických změn.

FORUM pokryje vzdálenou infračervenou oblast.
FORUM pokryje vzdálenou infračervenou oblast.
Zdroj: https://www.forum-ee9.eu/

Dominique Gillieron, manažer programu Earth Explorer pod hlavičkou agentury ESA doplnil: „Mise FORUM, kterou bychom chtěli vypustit z evropského kosmodromu ve Francouzské Guyaně roku 2027, je jednodužicová mise, která ponese spektrometr s Fourierovou transformací. Ten dokáže měřit v celé šíři vzdáleného infračerveného záření. Bude to skutečně poprvé, kdy se tato část elektromagnetického spektra dočká měření z oběžné dráhy s touto úrovní přesnosti, což bude mít velké přínosy pro klimatický výzkum. Jelikož bude mise FORUM hrát významnou roli, je tento kontrakt důležitým milníkem a těšíme se na stavbu družice.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/2022/06/forum/24332168-1-eng-GB/FORUM.jpg
https://www.abdn.ac.uk/img/460x/geosciences/news/images/forumsatellite.jpg
https://www.forum-ee9.eu/…/2019/03/toa-clear-cirrus-cld-2-768×256.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.