sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

InSight umírá

InSight, poloha přístroje SEIS je ve střední části a jedná se o velké světlé kovové pouzdro

Lander InSight na Marsu postupně ztrácí výkon a očekává se, že koncem tohoto léta skončí vědecké fáze mise a do prosince NASA spolu s JPL očekává, že InSight bude mít tak málo energie, že přestane komunikovat. Dosud tento zajímavý lander detekoval více než 1 300 zemětřesení a lokalizoval oblasti Marsu náchylné k zemětřesení. To nejsilnější o odhadované intenzitě 5. magnitudy bylo zachyceno 4. května letošního roku. Informace shromážděné z těchto zemětřesení umožnily vědcům změřit hloubku a složení kůry, pláště a jádra Marsu. Kromě toho InSight zaznamenal data o počasí a zaměřil se také na zkoumání zbytku magnetického pole Marsu.

Pohled na zaprášené fotovoltaické panely (fotka z 24. dubna).
Pohled na zaprášené fotovoltaické panely (fotka z 24. dubna).
Zdroj: https://www.nasa.gov/

„InSight změnil naše chápání ohledně chování Marsu a připravil půdu pro budoucí mise.“ řekla Lori Glazeová, ředitelka Divize planetární vědy. „To, co jsme se naučili o vnitřní struktuře Marsu, můžeme aplikovat na Zemi, Měsíc, Venuši a dokonce i planety s v jiných slunečních soustavách.“

Lander InSight na Marsu přistál 26. listopadu 2018. Je vybavený párem fotovoltaických panelů, z nichž každý měří asi 2,2 metru v průměru a byl navržen tak, aby splnil hlavní vědecké cíle mise v prvních dvou letech. Poté, co je splnil, byla mise prodloužena. To se projevilo na fotovoltaických panelech, které produkují méně energie, protože se na nich usazuje prach a jeho vrstva se pořád zvětšuje.

Oblaka nad přístrojem SEIS ze sondy InSight na Marsu 1. 10. 2019
Oblaka nad přístrojem SEIS ze sondy InSight na Marsu 1. 10. 2019

Kvůli sníženému výkonu, který způsobil prach na fotovoltaických panelech, tým, který se stará o provoz, brzy vyšle pokyn, aby se robotická paže sondy přemístila do „klidové polohy” (nazývané také „poloha v důchodu“), to by mělo proběhnout na konci tohoto měsíce. Robotická paže, která byla původně určena k usazení seismometru a tepelného čidla na povrch Marsu sehrála neočekávanou roli. Kromě toho, že byla použita k zahloubení tepelného senzoru a poté usazení seismometru na povrch použil tým paži k odstranění prachu z fotovoltaických panelů. Díky tomu mohly přístroje pracovat častěji, než by tomu bylo při původních plánech, což vedlo k novým objevům.

Když lander InSight přistál na Marsu, fotovoltaické panely produkovaly kolem 5 000 watthodin elektrické energie každý den – To je dost na to, aby napájely elektrickou troubu po dobu hodiny a 40 minut. Nyní produkují zhruba 500 watthodin elektrické energie za den – dost na napájení stejné elektrické trouby po dobu pouhých 10 minut.

Lander InSight s rozloženými solárními panely.
Lander InSight s rozloženými solárními panely.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Navíc začínají sezónní změny v Elysium Planitia, kde lander přistál. Během několika příštích měsíců bude ve vzduchu více prachu, což bude mít za následek, že se na panely dostane ještě méně světla a budou tak produkovat ještě méně energie. Pokud by jen čtvrtina povrchu fotovoltaických panelů byla zbavena silné vrstvy prachu, produkovali by opět 1 000 watthodin elektrické energie za den, a mohlo by se pokračovat ve vědecké činnosti. Nicméně při současném tempu jakým výkon klesá, budou všechny vědecké přístroje landeru InSight (kromě seismometru) po konci května aktivní jen zřídka.

Energie, kterou vyprodukují panely je upřednostňována pro seismometr, který bude fungovat ve vybraných denních dobách, například v noci, kdy je slabý vítr a seismometr lépe detekuje malá zemětřesení. Očekává se, že samotný seismometr bude vypnut do konce léta, čímž se ukončí vědecká fáze celé mise. V tu chvíli bude mít InSight stále dostatek energie k provozu nezbytných přístrojů, občas pořídí snímek a bude komunikovat se Zemí. JPL ale očekává, že kolem prosince bude výkon natolik nízký, že jednoho dne InSight jednoduše přestane reagovat.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://regmedia.co.uk/2015/05/28/insight_mars_lander.jpg?x=1200&y=794
https://www.nasa.gov/sites/…/image/1-pia25286-1041.jpg?itok=Dr6-3TY9
https://mars.nasa.gov/system/news_items/main_images/8517_PIA23180_main.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia22204.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
krupickam
krupickam
2 let před

Na příští misi bude mít robotické rameno nejenom lopatku, ale i smetáček.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  krupickam

Nemyslím si. Sonda bez problémů zvládla svou základní misi, na kterou byla navržena. V současné době už má splněno – je totiž v nadstavbové fázi.

Jakub S.
Jakub S.
2 let před
Odpověď  krupickam

Je vůbec lopatka nutná? Nestačil by nějaký větráček? Vlastně by stačilo kdyby si každá sonda sebou nesla Ingenuity která by čas od času přelétka (a chvilku zůstala) nad panely.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Jakub S.

To je zase bezpečnostní riziko. Ingenuity létá spolehlivě ale od Perseverance si vždy udržuje odstup několika desítek metrů. K tomu, aby měl proud „vzduchu“ nějaký účinek (bavíme se o řídké marsovské atmosféře), musely by rotory být mnohem blíže panelům. A tam se docela bojím, že by mohl stroj o panely zavadit, či je jinak mechanicky poškodit.

Vojta
Vojta
2 let před
Odpověď  Jakub S.

Asi nejjednodušší způsob čištění by byla tryska vyvedená doprostřed panelu a nádobka se stlačeným plynem. Na opravdu dlouhodobé mise klidně i doplněná o malý kompresor, který by pracoval v době, kdy je energie dostatek. Mohlo by to dohromady vážit tak kilo.
Otázkou je, jestli se taková zátěž a zesložitění vyplatí, když misi lze splnit i bez toho. Po nějaké době už si stejně vedení NASA říká, že by bylo lepší, kdyby sonda umřela a bylo možné převést zdroje na její obsluhu do novějších projektů.

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
2 let před
Odpověď  Vojta

Pro vaši informaci, nějaké takové „ofukovadlo“ už na jedné sondě existuje, konkrétně na roveru Perseverance, i když jen k ofukování povrchu odbroušeného kamene pro jeho zkoumání přístroji PIXL a SHERLOC, viz: https://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?p=123504#p123504

MartinH
MartinH
2 let před
Odpověď  krupickam

Stačí panely natočit trochu našikmo a doplnit je (jak jen to napsat tak aby to nevyznělo neslušně, už to mám!) o vibrační zařízení. Prach by se oklepal a sesunul do strany a spadl na povrch.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před
Odpověď  MartinH

Správně, žádné vibrátory, tady se diskutuje kulturně 🙂 No bylo to prý o financích, jinak by museli ušetřit jinde. Ale především si myslím, že hlavním důvodem je to, že Phoenix byl v podstatě dvojče neťastného Mars Polar Landeru a InSight zase vychází z Phoenixu a tak panely prostě zůstaly.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  MartinH

Nápad pěkný, ale trochu to komplikuje marsovský prach, jehož zrníčka jsou neustálou větrnou erozí obroušena na droboučké kuličky srovnatelné s velejemným pudrem. Takový materiál ulpívá elektrostaticky i na svislých površích.

Smisek
Smisek
2 let před

Z jakého důvodu nezkusí znovu vyčistit panely stejným postupem jako předtím? Zaznamenal jsem tehdy, že lopatkou nabrali trochu písku a pustili ho na panely čímž strhli i tu vrstvu prachu co na nich byla usazená.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
2 let před
Odpověď  Smisek

Protože by to nejspíš spotřebovalo tolik energie, které už se i tak těžce nedostává, že by sonda „umřela“ ještě před tím, než by se to povedlo.
Nabrat písek lopatkou a vysypat ho na panely, to je (a i při předchozím pokusu byla) mnohadenní operace. Sonda sama neví, co dělá. Každý pohyb ramene s lopatkou musí být vyfocen a odeslán na Zemi, kde se prohlédne, jak se to podařilo, a naplánuje další postup. To je spousta snímků a vysílání navíc – a to vše spotřebovává energii.
Ale asi největším žroutem energie je to, že aby se robotické rameno s lopatkou vůbec mohlo začít hýbat, musí ohřívače nejprve zahřát jeho motorky na provozní teplotu.

Smisek
Smisek
2 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Takže po tom prvním pokusu to už dál nezkoušeli, protože zjistili, že se to prostě nevyplatí z hlediska energie a času lidí co to řídí. Dalo by se to takto interpretovat? Každopádně díky za odpověď.

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
2 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Je dobré se nejdřív přesvědčit, jak moc „mrtvá“ sonda vlastně k dnešku je. Ona totiž lopatka na konci robotické paže ještě minulou sobotu 21.5.2022 vesele nabírala regolit a někam ho vysypala, viz: https://mars.nasa.gov/insight/multimedia/raw-images/?order=sol+desc%2Cdate_taken+desc&per_page=50&page=0&mission=insight

Petr Scheirich
Petr Scheirich
2 let před

Tým sondy to asi ví líp, než my dva, když přímo ve zdroji odkazovaném z tohoto článku se píše: „Because of the reduced power, the team will soon put the lander’s robotic arm in its resting position (called the “retirement pose”) for the last time later this month.“

Milan Marik
Milan Marik
2 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Pokud to dobře chápu, tak jsou panely pružné. Podle mě by bylo efektivnější zatlačit na kraj panelu, ohnout ho a potom odsunout lopatku do strany. Panel by se vymrštil a oklepal prach.

jirik
jirik
2 let před

Škoda, že tam není Roger Wilco.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Podle Bruce Banerdta z JPL se při přípravě mise uvažovalo o něčem, co by mechanicky čistilo panely, ale nakonec to dopadlo tak, jak se bohužel stává. Náraz na finanční strop a vědu se nikomu oříznout nechtělo.

Spytihněv
Spytihněv
2 let před

Možná by stály za uvážení šikmé panely nebo jako stříšku. Koneckonců i MERy to řešily nájezdem na terénní nerovnosti a prach se někdy sesunul. Na druhou stranu pochybuji, že to nikoho nenapadlo, takže to zřejmě naráží na nějaké technické potíže.

Homer
Homer
2 let před

Teraz by mali postavit vozidlo, ktorá bude mať jedinú úlohu.

Obehnúť všetky tieto zaprášené sondy a očistiť ich.

Matej
Matej
2 let před

Jaka je pravdepodobnost, ze pres sondu prejde dust devil – vir, ktery by vrstvu prachu rozfoukal? Tohle se stalo tusim ne jednou u roveru Sprit a Opportunity.
Je o tom problem i vedecky clanek
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0032063321001768

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Matej

U MERů se to stalo víckrát, ale v oblasti, kde přistál InSight dochází k těmto jevům jen zřídka.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.