sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Skafandry EMU mají opět problém s vodou

Zástupci NASA 17. května oznámili, že stárnoucí skafandry z éry raketoplánů, které pobývají na Mezinárodní kosmické stanici, byly nyní označeny jako „no-go“ pro provozní běžně plánované výstupy do volného kosmického prostoru. Tento stav bude trvat do chvíle, než se provede analýza, která má zjistit, co vedlo k tomu, že se během březnového výstupu dostalo do astronautovy přilby nadměrné množství vody. Skafandry EMU (extra-vehicular mobility units) se ale stále mohou používat pro mimořádné opravy, případně pro řešení nečekaných závad, pokud s tím budou pozemní týmy po zhodnocení celkových rizik souhlasit.

Skafandr EMU se používá v západním segmentu ISS k výstupům do volného kosmického prostoru.
Skafandr EMU se používá v západním segmentu ISS k výstupům do volného kosmického prostoru.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Dokud lépe neporozumíme příčinám, které se projevily při posledním výstupu na našem EMU, dostáváme se do režimu „no-go“ pro nominální výstupy do volného prostoru,“ uvedla Dana Weigel, zástupkyně manažera pro program ISS z Johnsonova střediska v Houstonu a dodala. „Nebudeme tedy provádět plánované výstupy do volného kosmického prostoru, dokud nebudeme mít možnost řešit celou situaci skutečně a vyloučit hlavní způsoby selhání systému.“ Pronikání vody do útrob skafandrů EMU není nic nového – tento strašák obchází kolem těchto kosmických obleků už od roku 2013, kdy italský astronaut Luca Parmitano zažil mimořádně nepříjemný a nebezpečný moment. Během výstupu do volného prostoru se mu helma začala plnit vodou, což pro něj bylo jednak stresující, ale mohlo to také ohrozit jeho život. V daném okamžiku byl výstup celé dvojice předčasně ukončen.

Parmitano z celé příhody vyvázl bez zranění, ale to nijak nesnižuje nebezpečnost dané situace. NASA uvedla, že astronaut hlásil „zhoršenou viditelnost a dýchání, protože mu voda zakrývala oči, nos a uši“. Agentura nezapomněla zdůraznit, že „klidné chování tváří v tvář jeho helmě naplněné vodou mu pravděpodobně zachránilo život“. Tehdejší událost se dostala do kategorie high-visibility close call, což můžeme volně přeložit jako výrazné vyváznutí z nebezpečné situace. Bylo proto spuštěno rozsáhlé vyšetřování, které mělo vystopovat zdroj úniku vody. Komise nakonec po podrobné analýze odhalila zacpání součástky, která neúmyslně odváděla vodu do ventilačního potrubí, což umožnilo její vniknutí do přilby.

Skafandr EMU tvoří velké množství částí.
Skafandr EMU tvoří velké množství částí.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zatímco agentura pracovala na přípravě servisu skafandrů, aby se podobným ucpávkám v budoucnu předešlo, zavedla dva kroky, které mají v případě opakování této situace pomoci kosmonautům dostat se zpět do přechodové komory. Do zadní části helmy byl umístěn HAP (helmet absorption pad), což je savý polštářek, který by do sebe pohltil přebytečnou vodu, která by se dostala do helmy. Byla také přidána oddělená dýchací trubice připomínající brčko, která by v případě potřeby poskytla nerušenou dodávku vzduchu. Astronauti také během výstupů musí hlásit, v jakém stavu jejich HAP je.

Helma Parmitanova skafandru s jasně patrnými kapkami
Helma Parmitanova skafandru s jasně patrnými kapkami
Zdroj: http://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/

Jenže problém se nevyřešil. Jak uvedla Dana Weigel, v nedávné minulosti byl přidán další savý polštářek, který vytvořil něco na způsob bariéry, která brání vodě v pohybu směrem k přední části helmy. Od Parmitanovy krize nedošlo k žádnému závažnému opakování. Menší případy, kdy se voda objevila tam, kde neměla, však stále přicházely. Na konci zatím posledního amerického výstupu, který proběhl 23. března, Američanka Kayla Barron pomáhala svému německému kolegovi Matthiasi Maurerovi z jeho obleku a všimla si, že má v helmě vodu. „Z tohohle pohledu se špatně odhaduje její objem, protože je rozprostřená po přední části hledí,“ hlásila Barron a pokračovala: „Řekla bych ale, že bychom měli urychlit postup, abychom ho urychleně dostali ze skafandru.

Matthias Maurer během zkoušky oblékání skafandru EMU před výstupem 23. března 2022.
Matthias Maurer během zkoušky oblékání skafandru EMU před výstupem 23. března 2022.
Zdroj: https://www.esa.int/

Jakmile Němec sundal helmu, ukázalo se, že zhruba polovina jeho hledí byla pokrytá tenkou vrstvou vody a absorpční polštářek v zadní části helmy byl vlhký. „HAP je trochu navlhlý, ale myslím si, že se to přes komunikační čepičku dalo těžko poznat,“ hlásila Barron a dodala: „V helmě je kruh tenkého vodního filmu o průměru zhruba 20 – 25 centimetrů. Voda je i ve větracím otvoru na zadní straně krčního prstence.“ NASA proto plánuje, že EMU, který měl oblečený Matthias Maurer dopraví na Zemi v červenci pomocí lodě Dragon 2 od SpaceX. Poté bude možné provést podrobnou analýzu.

Do konce roku byla předběžně naplánovaná čtveřice výstupů, které měly pokračovat v modernizaci staničního energetického systému – dva měly přijít v srpnu a další dva v listopadu. Tyto výstupy jsou však pozastaveny, dokud neproběhne analýza Maurerova obleku. „Zatím jsme neobjevili nic neobvyklého,“ uvedla Wiegel o výsledcích prohlídek na palubě stanice a dodala: „Hledáme jakékoliv viditelné známky kontaminace, znečištění nebo něčeho jiného, co by se mohlo dostat do našeho systému. Zatím jsme ale nic takového nezaznamenali.

Mattihas Maurer při předstartovním focení ve skafandru EMU.
Mattihas Maurer při předstartovním focení ve skafandru EMU.
Zdroj: https://www.dlr.de/

Ačkoliv jsou plánované výstupy pozastaveny, může i nadále docházet k mimořádným výstupům, které však budou muset projít schvalovacím procesem a zhodnocením případných rizik. „V závislosti na tom, co selhalo a jakou hrozbu to představuje pro stanici a její celkovou misi budeme zohledňovat to, co jsme se dozvěděli z vyšetřování, nebo jak jsme na tom s dodatečnými opatřeními, která zavádíme. Pak se konkrétně rozhodneme na základě konkrétní nepředvídané události a toho, jak na tom v danou chvíli jsme,“ uzavřela Wiegel.

Přeloženo z:
https://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2022/05/maurer_emu_23march.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/STS-118_EVA_EMU_Suit.jpg
http://www.nasa.gov/…/np-2020-04-010-jsc_emu_parts_10.5×14.5_final_5-28-20.jpg
https://d1jqu7g1y74ds1.cloudfront.net/wp-content/uploads/2014/02/water_helmet.jpg
https://www.esa.int/…/Matthias_Maurer_in_a_US_EMU_spacesuit.jpg
https://www.dlr.de/…/maurer-portrait2.jpg?__blob=normal&v=2

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Yarda
Yarda
2 let před

Co ruské skafandry, kdyby bylo nejhůř?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Yarda

Za současné situace je to ještě komplikovanější. Ale jak se píše v článku, pro mimořádné výstupy se EMU stále dají použít.

Kamil
Kamil
2 let před

Takže se problém potvrdil? Včera tady jeden chytrolín tvrdil, že je to nesmysl a informátora by měli pověsit do průvanu.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Kamil

Včera se tu o skafandrech EMU nikde nediskutovalo.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.