Americká sonda MAVEN a sonda Al-Amal ze Spojených arabských emirátů, známá též jako Hope (Naděje), jsou na velmi dobré cestě k širší vědecké spolupráci a výměně dat z obou sond. Nové partnerství, které má podpořit sdílení dat mezi oběma orbitery, by mělo zvýšit vědecké přínosy z obou sond, které krouží kolem Marsu a sbírají data o atmosféře rudé planety. Spolupráce by měla zlepšit vědecké přínosy nejen pro samotné týmy provozující tyto sondy, ale i pro celou vědeckou komunitu, která analyzuje data nasbíraná těmito sondami.
Americká sonda MAVEN vstoupila na oběžnou dráhu Marsu v roce 2014. Jejím úkolem je prostudovat horní vrstvy atmosféry a ionosféry Marsu, nabídnout pohled na to, jak se v průběhu času mění planetární klima. „MAVEN a EMM (Emirates Mars Mission – pozn. překl.) studují odlišné aspekty marsovské atmosféry a jejích horních vrstev,“ vysvětluje Shannon Curry, hlavní vědecká pracovnice mise MAVEN z University of California v Berkeley a dodává: „Společně budeme schopni mnohem lépe porozumět vztahům mezi oběma systémy a vlivu spodní atmosféry na únik plynů z horní atmosféry.“
Sonda Al-Amal se na oběžnou dráhu Marsu dostala v roce 2021 a jejím úkolem je studovat vztahy mezi horními a spodními vrstvami marsovské atmosféry. Tím dává možnost zachytit rozdíly v atmosféře v různých částech dne i ročních obdobích. „Už od zahájení projektu EMM jsme kladli důraz na silnou mezinárodní spolupráci a partnerství,“ uvedl Omran Sharaf, programový ředitel EMM a dodal: „Příležitosti spolupracovat s dalšími marsovskými misemi a přinášet větší vědecké výsledky, tím, že budeme sdílet naše pozorování s lidmi, kteří spolupracují, aby složili dohromady dílky puzzle, se velmi rádi ujmeme.“
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/maven-in-orbit.png
https://www.nasa.gov/feature/goddard/2022/maven-emm-agreement