sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Crew Dragon se čtyřmi kosmonauty přistál v Žatci

Velké věci se o víkendu děly v Žatci. Na tamním letišti totiž přistála kosmická loď Crew Dragon. Či přesněji její nafukovací maketa. Jak jistě víte, loď je čtyřmístná. Proto se do ní „vešli“ všichni čtyři českoslovenští kosmonauti. Vždyť Ivan Bella, Michal Fulier, Oldřich Pelčák i Vladimír Remek se narodili v Československu, že? Program začal již v pátek 22. dubna, kdy přijel první ze čtveřice kosmonautů, Ivan Bella.  Přijela i hlavní hvězda celé akce, Francis Gary Powers Jr. Gary je synem slavného pilota Francise Garyho Powerse. Ten byl na vrcholku studené války sestřelen nad Sovětským svazem ve svém špionážním letounu U-2. Podle tohoto incidentu byl natočen i film Most špionů. Po krátkém Garyho proslovu byla velmi uvolněná atmosféra, při čemž měl každý možnost si s ním promluvit. Té chvíle jsem využil i já a od Garyho si nechal podepsat jeho vlastní knihu (Spy Pilot) a rovnou si s ním udělal fotku, kterou jsem si druhý den nechal podepsat.

Předvedení nafukovací kosmické lodi Crew Dragon pro novináře 11. dubna
Předvedení nafukovací kosmické lodi Crew Dragon pro novináře 11. dubna
Foto: Technické muzeum v Brně

Druhý den program začal v leteckém muzeu Korea-Merkur Bezděkov, jež celou akci organizovalo. Na místě byl nafouknut model Crew Dragonu. Vzhledem k tomu, že má na výšku čtyři metry, se nakonec nevešel nikam jinam, než na dvorek za muzeum, kde se hned stal cílem pozvaných hostů. Jak říká kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně Tomáš Přibyl: „Crew Dragon je v měřítku 1:2. Nebude součástí expozice našeho muzea, ale chceme s ním putovat na různé akce a místa.“ A co se podoby s předlohou týká, dodává: „V rámci možností je maximálně věrný. Jen jsme si coby pochopitelnou uměleckou licenci dovolili doplnit české vlaječky a logo muzea.

Autor článku (vlevo) s Francisem Garym Powersem Jr.
Autor článku (vlevo) s Francisem Garym Powersem Jr.
Foto: Tomáš Přibyl

Nafukovací Crew Dragon tak zažil svou premiéru před veřejností. Loď je výsledkem spolupráce Technického muzea v Brně a firmy Kubíček VisionAir, která je známá jako výrobce balónů, vzducholodí, skákacích hradů a reklamních poutačů. Nyní tedy vyrábí i kosmické lodě. Crew Dragon zažil svoji premiéru pro novináře již 11. dubna v Brně, ale v Žatci měl v sobotu 23. dubna světovou premiéru pro veřejnost.

V sobotu dopoledne probíhalo i oficiální zahájení výstav „U-2 Incident“ o již zmíněném sestřelu Garyho Powerse a „Králové vzduchu za sto let“ o historii československého letectví. V průběhu této vernisáže přijeli i zbylí kosmonauti. Takže se na jednom místě sešli Vladimír Remek (Sojuz 28 v březnu 1978) se svým náhradníkem Oldřichem Pelčákem a Ivan Bella (Sojuz TM-29 v únoru 1999) se svým náhradníkem Michalem Fulierem.

Bylo nás pět (zleva): Michal Fulier, Ivan Bella, Michal Přibyl, Vladimír Remek a Oldřich Pelčák
Bylo nás pět (zleva): Michal Fulier, Ivan Bella, Michal Přibyl, Vladimír Remek a Oldřich Pelčák
Foto: Tomáš Přibyl

Už v tu chvíli bylo jasné, že událost je absolutně unikátní. Těžko říct, zdali se někdy na jednom místě osobně tato čtveřice setkala. Dokonce ani samotní kosmonauti si na dotaz, zdali se v této sestavě někdy potkali, nebyli schopni vzpomenout.

Následovalo focení před samotnou kosmickou lodí. Tomu přálo i počasí. Jediné, co se úplně nedařilo, bylo na dvorku najít vhodné místo na fotografování. Muzeum se nachází na vesnici a v pozadí mohla být buď garáž na spadnutí nebo kurník se slepicemi. Nakonec se ale i focení povedlo.

Kosmická loď Crew Dragon se teď musela rychle přesunout na letiště Macerka, kde probíhal další program. Zde proběhla ukázka letecké akrobacie v podání Petra Kopsteina. Následoval přelet dvojice letounů Gripen ze základny v Čáslavi. Pro stovky návštěvníků letiště pokračoval program seskokem parašutistů z „Anduly“ An-2. Poté byla beseda s Garym Powersem Jr. o životě jeho otce a o Muzeu studené války (Cold War Museum) ve Washingtonu D.C. Po autogramiádě s ním přišla nejzajímavější část pro každého fanouška do kosmonautiky, beseda s kosmonauty. Zakončená byla autogramiádou. Čtveřice byla velmi překvapená, když jsem jí předložil na podpis fotografie z dopoledního programu.

Křest nafukovací lodi Crew Dragon kosmonauty
Křest nafukovací lodi Crew Dragon kosmonauty
Foto: Ondřej Šamárek

A pak přišel na řadu křest kosmické lodi. S odpálením šampaňského byl sice zprvu problém, ale nakonec si špunt dal říct a loď byla konečně oficiálně „uvedena do provozu“. Od toho okamžiku má nafukovací Crew Dragon čtyři nejlepší kmotry, jaké si může přát: Ivana Bellu, Michala Fuliera, Oldřicha Pelčáka a Vladimíra Remka.

A kde bude nafukovací Crew Dragon k vidění příště? Na půdě Technického muzea v Brně se představí v rámci muzejní noci v sobotu 21. května. Další přistání je pak plánováno na sobotu 4. června v Jihlavě.

Plnohodnotná kosmická loď Elona Muska, která nápadně připomíná tu vlastněnou Technickým muzeem v Brně
Plnohodnotná kosmická loď Elona Muska, která nápadně připomíná tu vlastněnou Technickým muzeem v Brně
Foto: SpaceX
Začínající youtuber Ondřej Šamárek při jednom ze svých streamů u nafukovací lodi
Začínající youtuber Ondřej Šamárek při jednom ze svých streamů u nafukovací lodi
Foto: Tomáš Přibyl
Posádka mise Crew Dragon Kosmonautix-1 před svou kosmickou lodí. Druhá řada zleva: Tomáš Přibyl, Karel Zvoník a Ondřej Šamárek. První řada uprostřed: Natálka Zvoníková
Posádka mise Crew Dragon Kosmonautix-1 před svou kosmickou lodí. Druhá řada zleva: Tomáš Přibyl, Karel Zvoník a Ondřej Šamárek. První řada uprostřed: Natálka Zvoníková
Foto: Michal Přibyl

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
2 let před

Škoda, že není růžový a nejmenuje se Guliver, jak ten Ladínka Smolíka

Kamil
Kamil
2 let před

Šlo by udělat Dragon v měřítku 1:1 s tím, aby se dalo vlézt dovnitř?

Matěj Soukup
Administrátor
2 let před

Michale, díky za zajímavý a hezký článek, který je zase z trochu jiného soudku.

Vit Blahous
Vit Blahous
2 let před

Skvělý článek! Blahopřeji autorovi k výjimečným setkáním a přeji mnoho úspěchů a elánu do kosmonautiky!

tonda
tonda
2 let před

Hezký článek z nevšedního setkání Michale,super,děkuji moc!Takový společenství se jen tak neuvidí!Mě se nejvíc ale líbí nová posádka Kosmonautixu-1,kteroužto tímto zdravím a držím palce,ať jsou brzy v kosmu!Jedna technická:Má už tento CD i ten nafukovací tepelný štít?!

Leopold Formanek
Leopold Formanek
2 let před

Děkuji za krásný článek. Atmosféra na letišti Macerka byla fantastická, přesně tak, jak popisuje autor článku…., byl jsem celý den u toho!!!
Rovněž možnost osobního setkání s kosmonauty a s panem Gary Powersem bylo nezapomenutelné.
Přeju kosmonautice v podání pana Tomáše Přibyla hodně úspěchů.

tomfor
tomfor
2 let před

Tak už i kosmonautix začíná s clickbaitovými titulky?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  tomfor

Pokud nerozeznáte clicbait od odlehčeného tématu, není problém na naší straně. 😉

tomfor
tomfor
2 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Jen rýpu, původně tam byl ještě smajlík, ale ten neprošel přes formulář 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  tomfor

Jaj! Tak to se potom vše vysvětluje! 😉

https://kosmonautix.cz/2022/04/25/crew-dragon-se-ctyrmi-kosmonauty-pristal-v-zatci/