sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Portal Space Systems

Společnost Portal Space Systems získala 17,5 milionu dolarů v počátečním kole investic, které umožní podniku vyvinout a předvést vysoce ovladatelnou družici Supernova využívající sluneční světlo k pohonu tepelného pohonného systému.

Haven-1

Společnost Vast oznámila 3. dubna, že podepsala dohodu s NASA o provedení environmentálního testování modulu vesmírné stanice Haven-1 v testovacím zařízení Neila Armstronga v Ohiu.

SpinLaunch

Společnost SpinLaunch 3. dubna oznámila, že podepsala smlouvu v hodnotě 122,5 milionu eur s výrobcem malých družic Kongsberg NanoAvionics na výrobu 280 družic pro konstelaci zvanou Meridian Space.

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Palivový systém rampy pro Ariane 6 otestován

Evropský kosmodrom ve Francouzské Guyaně se připravuje na příchod nové rakety Ariane 6. Poslední kolo testů zahrnuje testování systému dodávek paliva do rakety, do kterého spadají palivové zásobníky, palivová potrubí a mechanická ramena, které raketu na rampě přidržují a zároveň slouží k tankování rakety. Ariane 6 využívá jako palivo kapalný vodík a kapalný kyslík jako okysličovadlo. Při posledním provedeném testu se ověřovalo, zda se ramena dokáží správně a včas odpojit.

Na snímku jsou vidět dvě žlutá ramena, která se budou před startem odklápět.
Na snímku jsou vidět dvě žlutá ramena, která se budou před startem odklápět.
Zdroj: https://www.esa.int/

Každé rameno je dlouhé 13 metrů a váží 20 tun. Jedno ze dvou ramen dodává kapalný vodík o teplotě -250°C a druhé rameno dodává kapalný kyslík o teplotě -180°C. Když Ariane 6 odstartuje, tyto ramena se během dvou a půl sekund roztáhnou, aby se zabránilo střetu s raketou. Celý tento proces vyžaduje velikou přesnost. S rychlým roztažením ramen pomáhá padesátitunové závaží, které je umístěné uvnitř nosníku obslužných ramen. Systém tlumení zajistí, že jsou ramena při roztahování před koncem zbržděny, aby se ochránily mechanické spoje.

Odpojení ramen je u Ariane 6 daleko rychlejší než u Ariane 5, kdy se ramena odpojují šest sekund před startem. To znamená, že v případě přerušení odpočtu se může zabránit zbytečnému odpojení ramen. Nyní se můžete podívat na devadesátisekundové video z tohoto testu oddělení ramen, které Evropská kosmická agentura nedávno zveřejnila.

 

Zdroje informací:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Ariane_6_at_Europe_s_Spaceport_pillars.png
https://youtu.be/WlM6hBH6JM4

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Jancura
Jan Jancura
2 let před

Díky za článek.
Jen nechápu jak může 50 t závaží uprostřed ramene pomáhat rychlému zatažení ramen, když dle videa se pohybují v horizontální rovině,

PetrDub
PetrDub
2 let před
Odpověď  Jan Jancura

Já to pochopil tak, že závaží se uvnitř konstrukce pohybuje dolů a pomocí lan (a samozřejmě kladek pro změnu směru) roztáhne ramena (to slovo „zatažení“ bych asi nahradil slovem „roztažení“, jde o pohyb do stran, nikoliv k sobě).

Jinak mě na videu zaujalo, jak mozek odmítá stále akceptovat, že se pohybuje ta budova a ne raketa :-).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.