sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Palivový systém rampy pro Ariane 6 otestován

Evropský kosmodrom ve Francouzské Guyaně se připravuje na příchod nové rakety Ariane 6. Poslední kolo testů zahrnuje testování systému dodávek paliva do rakety, do kterého spadají palivové zásobníky, palivová potrubí a mechanická ramena, které raketu na rampě přidržují a zároveň slouží k tankování rakety. Ariane 6 využívá jako palivo kapalný vodík a kapalný kyslík jako okysličovadlo. Při posledním provedeném testu se ověřovalo, zda se ramena dokáží správně a včas odpojit.

Na snímku jsou vidět dvě žlutá ramena, která se budou před startem odklápět.
Na snímku jsou vidět dvě žlutá ramena, která se budou před startem odklápět.
Zdroj: https://www.esa.int/

Každé rameno je dlouhé 13 metrů a váží 20 tun. Jedno ze dvou ramen dodává kapalný vodík o teplotě -250°C a druhé rameno dodává kapalný kyslík o teplotě -180°C. Když Ariane 6 odstartuje, tyto ramena se během dvou a půl sekund roztáhnou, aby se zabránilo střetu s raketou. Celý tento proces vyžaduje velikou přesnost. S rychlým roztažením ramen pomáhá padesátitunové závaží, které je umístěné uvnitř nosníku obslužných ramen. Systém tlumení zajistí, že jsou ramena při roztahování před koncem zbržděny, aby se ochránily mechanické spoje.

Odpojení ramen je u Ariane 6 daleko rychlejší než u Ariane 5, kdy se ramena odpojují šest sekund před startem. To znamená, že v případě přerušení odpočtu se může zabránit zbytečnému odpojení ramen. Nyní se můžete podívat na devadesátisekundové video z tohoto testu oddělení ramen, které Evropská kosmická agentura nedávno zveřejnila.

 

Zdroje informací:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Ariane_6_at_Europe_s_Spaceport_pillars.png
https://youtu.be/WlM6hBH6JM4

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jan Jancura
Jan Jancura
3 let před

Díky za článek.
Jen nechápu jak může 50 t závaží uprostřed ramene pomáhat rychlému zatažení ramen, když dle videa se pohybují v horizontální rovině,

PetrDub
PetrDub
3 let před
Odpověď  Jan Jancura

Já to pochopil tak, že závaží se uvnitř konstrukce pohybuje dolů a pomocí lan (a samozřejmě kladek pro změnu směru) roztáhne ramena (to slovo „zatažení“ bych asi nahradil slovem „roztažení“, jde o pohyb do stran, nikoliv k sobě).

Jinak mě na videu zaujalo, jak mozek odmítá stále akceptovat, že se pohybuje ta budova a ne raketa :-).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.