sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První snímky z JWST jsou tu!

Díky úspěšně roztaženému slunečnímu štítu, který blokuje jak přímý sluneční svit, tak i ten odražený od Země a Měsíce, začíná chladná strana Teleskopu Jamese Webba pasivně chladnout vyzařováním tepla do okolního prostoru. Je tedy možné zahájit několik měsíců trvající proces mimořádně jemného sjednocování primárního zrcadla, které je tvořeno osmnácti šestiúhelníkovými segmenty. Jejich teploty z 8. února najdete na náhledovém obrázku tohoto článku. Jak jsme si předevčírem popsali, proces postupného naklánění segmentů tak, aby tvořily opticky jednotný povrch, bude vyžadovat mnoho kalibračních snímků pořízených pomocí přístroje NIRCam. NASA dnes v 16:30 zveřejnila tyto první toužebně očekávané snímky. Na pohled nejsou krásné a rozhodně nic nevypovídají o tom, čeho bude JWST schopen v ostrém provozu. Z technického hlediska však jde o významný milník.

První zveřejněný snímek z JWST. Jednotlivé rozmazané body představují jedinou hvězdu, jejíž světlo se odrazilo od 18 nezarovnaných šestiúhelníkových segmentů.
První zveřejněný snímek z JWST. Jednotlivé rozmazané body představují jedinou hvězdu, jejíž světlo se odrazilo od 18 nezarovnaných šestiúhelníkových segmentů.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

První krok komplexního procesu ladění obnášel identifikaci snímků segmentů. Inženýři proto pro analýzu prošli více než 1000 neostrých snímků jediné hvězdy. Tento krok poslouží jako základ pro všechny další fáze, které postupně vyladí jedinečné zrcadlo JWST. Tým jednak potřeboval ověřit, že přístroj NIRCam je připraven na sběr světla z hvězd a dokáže identifikovat 18 náhodně umístěných skvrnek světla, což je produkt nezarovnaných segmentů, které odráží světlo jediné hvězdy na různá místa sekundárního zrcadla a od něj pak světlo míří k přístroji NIRCam.

To, co vypadá jako jednoduchý obrázek rozmazané hvězdy se stane základem procesu zarovnání a ostření, aby mohl Webbův teleskop začít v létě svá vědecká pozorování. „Celý tým kolem JWST je nadšený z toho, jak dobře probíhají první kroky během pořizování snímků a seřizování segmentů. Měli jsme velkou radost, když jsme viděli, že si světlo našlo cestu do přístroje NIRCam,“ uvedla Marcia Rieke, hlavní vědecká pracovnice přístroje NIRCam a profesorka astronomie na Arizonské univerzitě.

Tato obrazová mozaika vznikla namířením teleskopu na jasnou izolovanou hvězdu HD 84406 v souhvězdí Velké Medvědice. Tato hvězda byla vybrána proto, že je snadno identifikovatelná a není oklopena jinými hvězdami podobné jasnosti. To pomáhá odfiltrovat matoucí pozadí. Každý bod ve složeném snímku (mozaice) je označen odpovídajícím segmentem primárního zrcadla, které jej zachytilo. Tyto první výsledky přesně odpovídají očekáváním a simulacím.
Tato obrazová mozaika vznikla namířením teleskopu na jasnou izolovanou hvězdu HD 84406 v souhvězdí Velké Medvědice. Tato hvězda byla vybrána proto, že je snadno identifikovatelná a není oklopena jinými hvězdami podobné jasnosti. To pomáhá odfiltrovat matoucí pozadí. Každý bod ve složeném snímku (mozaice) je označen odpovídajícím segmentem primárního zrcadla, které jej zachytilo. Tyto první výsledky přesně odpovídají očekáváním a simulacím.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Během procesu pořizování snímků, který začal 2. února, byly segmenty JWST přemístěny do 156 různých pozic okolo očekávané pozice hvězdy a vzniklo tak 1560 snímků. K jejich vytvoření se využilo 10 detektorů přístroje NIRCam a objem surových dat dosahuje 54 gigabytů. Celý proces trval 25 hodin, ovšem teleskop zvládl lokalizovat cílovou hvězdu v každém ze svých segmentů zrcadla během prvních šesti hodin a pouze 16 expozic. Snímky pak byly spojeny dohromady, čímž vznikla jedná velká mozaika. Na ní je zachycena stopa každého segmentu primárního zrcadla na jednom snímku. Zde zobrazené snímky jsou pouze střední částí této větší mozaiky – v reálu jde o obrovský snímek tvořený více než 2 miliardami pixelů.

Tento snímek byl vytvořen pomocí specializovaného objektivu v přístroji NIRCam. Ten byl navržen, aby nepořizoval snímky vesmíru, ale segmentů primárního zrcadla. Během vědeckých operací se nepoužívá, slouží výhradně pro technické účely a seřizování. V tomto případě byl jasný segment namířen na jasnou hvězdu, zatímco ostatní v dané době mířily jinam. Tento snímek poskytl prvotní informaci o nastavení primárního zrcadla vůči NIRCam.
Tento snímek byl vytvořen pomocí specializovaného objektivu v přístroji NIRCam. Ten byl navržen, aby nepořizoval snímky vesmíru, ale segmentů primárního zrcadla. Během vědeckých operací se nepoužívá, slouží výhradně pro technické účely a seřizování. V tomto případě byl jasný segment namířen na jasnou hvězdu, zatímco ostatní v dané době mířily jinam. Tento snímek poskytl prvotní informaci o nastavení primárního zrcadla vůči NIRCam.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

První fáze hledání pokryla oblast o velikosti Měsíce v úplňku. Body segmentů mohly být potenciálně rozprostřeny na takto velké ploše,“ řekl Marshall Perrin, astronom ze Space Telescope Science Institute a dodal: „Pořízení takového množství dat hned první den vyžadovalo, aby veškeré vědecké činnosti JWST i systémy zpracování dat zde na Zemi už od začátku hladce spolupracovaly. A hned na začátku tohoto hledání jsme našli světlo ze všech 18 segmentů velmi blízko centra! To je skvělý výchozí bod pro srovnání zrcadla.

Zveřejněním prvních snímků z Dalekohledu Jamese Webba také končí naše soutěž, kterou jsme vyhlásili 12. ledna. Vyzvali jsme Vás, abyste si tipli, kdy bude zveřejněn první snímek. Jak jsme avizovali už při přihlášení, jakmile se objevila informace, že dnes budou zveřejněny první snímky, uzavřeli jsme tipovací formulář. Byli jsem také připraveni vyřadit hlasy, které během dneška dorazily, ale nakonec to nebylo potřeba. Poslední tip dorazil 1. února. Celkem nám dorazilo 343 tipů. Všem, kteří se zapojili, děkujeme za zájem! A kdo vyhrál tričko s motivem JWST? Štastným výhercem se stává pan Karel Matys, který 21. ledna poslal tip, že první snímek bude zveřejněn 11. února v 17:01 SEČ. „Spletl“ se tedy ani ne o půl hodiny. Výherci upřímně gratulujeme a budeme jej kontaktovat na mail, který uvedl, abychom dojednali místo doručení.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://blogs.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/sites/326/2022/02/Blog-Image-2.10.22-261×300.png
https://blogs.nasa.gov/…/alignment_mosaic_compressed-1024×694.png
https://blogs.nasa.gov/…/alignment_mosaic_annotated_compressed-1024×694.png
https://blogs.nasa.gov/…/pm_selfie_compressed-1024×1024.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Pony
Martin Pony
2 let před

No to je paráda! Pak že není na palubě žádná kamera, která by vyfotila jak jsou segmenty zrcadla vyklopené. Už se těším na další snímky, jak budou segmenty postupně kalibrovat.

milantos
milantos
2 let před
Odpověď  Martin Pony

Není tam žádná kamera.
Ale NIRcam je supper složitý systém s mnoha optickými cestami, filtry , šterbinami a miktrozávěrkami, že se to nějakým nastavením a zaostřením a nějakým postupem z toho dal vydolovat byť nejasný, ale přesto obraz .Na tohle určitě bude směřovat mnoho dotazů a určitě nám to pracovníci laboratoře časem popíší.

Josef Somik
Josef Somik
2 let před
Odpověď  Martin Pony

Já si to představuji tak, že se před kameru místo nějakého filtru nasune malý objektiv, v podstatě zaostřený na odraz primáru v sekundáru, a tím se ten primár jednoduše promítne na senzor kamery a vyfotí. Ale asi tam musí být i nějaké osvětlení, aby byla plocha zrcadla vůbec vidět.
Jak píše milantos, oni to časem určitě podrobně vysvětlí.

Michal Václavík
2 let před
Odpověď  Martin Pony

Pomocí přístroje NIRCam a jeho filtrových a štěrbinových karuselů. Konkrétně pouze pro kalibraci se používá PAPPA, IPR Wedge a DHS. Pro pořízení „selfie“ se použil PAPPA.

Josef Somik
Josef Somik
2 let před

Aha, takže to není „selfie“. Je to nějaký druh testu vlnoplochy zrcadla. Něco podobného jako Foucaultův test?

Josef Somik
Josef Somik
2 let před

No, ty segmenty jsou pěkně rozhozené.
Každopádně jsem si při pohledu na ten snímek uvědomil ještě jeden rozdíl na fotografiích mezi HST a JWST.
HST má sekundární zrcadlo přichycené čtyřmi držáky, ale JWST pouze třemi.
Z toho plyne, že HST má na snímcích kolem jasných hvězd vidět 4 difrakční paprsky, kdežto JWST jich bude tvořit 6.

Tinukedaya
Tinukedaya
2 let před

Tak kdo vyhral tipovaci soutez o prvni snimek? 😀

Vladimír Kordas
Administrátor
2 let před
Odpověď  Tinukedaya

Cituji z konce článku: „Štastným výhercem se stává pan Karel Matys, který 21. ledna poslal tip, že první snímek bude zveřejněn 11. února v 17:01 SEČ. „Spletl“ se tedy ani ne o půl hodiny.“

Tinukedaya
Tinukedaya
2 let před
Odpověď  Vladimír Kordas

Jojo, to je tak, kdyz clovek z nadseni, ze uz to konecne zacalo komentuje driv nez docte do konce. 😀 Uz jsem se tam dostal a gratuluji! Ja tipoval az 27. unora.

Vladimír Kordas
Administrátor
2 let před
Odpověď  Tinukedaya

V pořádku, nic se neděje. Díky že jste s námi 🙂

Batistutta
Batistutta
2 let před

Pěkná práce, paráda, napětí je pryč. Teď už to fungovat bude.
Navíc je podle mne přece i možnost softwarového zaostření, ze kterého by šlo udělat jeden první hezký snímek hvězdy 😀

milantos
milantos
2 let před
Odpověď  Batistutta

Ale no tak. Z 18 poměrně slušně zaostřených hvězd neuděláte ostřením jednu. Rozřezat na 18 kousků a ty naskládat na sebe – ale proč.Nic se tím nezjistí ani nezíská

Kamil
Kamil
2 let před

Takže teď je úkolem dostat všech 18 obrazů do jednoho bodu?

milantos
milantos
2 let před
Odpověď  Kamil

Teď se srovnají, pak zaostří a upraví jednotlivě a nakonec nasměrují do jednoho „bodu“ a v něm se to celé bude optimalizovat, aby zrcadlo fungovalo jako celek s ideálním tvarem

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Kamil

Ano, podrobně je to popsáno ve středečním článku, zatím jsme na začátku – identifikovalo se, který flíček patří ke kterému segmentu.

Tomas D.
Tomas D.
2 let před

Je to skvělá zpráva. O to míň času bude potřeba na celkové seřízení zrcadla.


Jen k té soutěži. Nějak jsem pochopil (zřejmě špatně), že mělo jít o první použitelný snímek (třeba nějakého vybraného objektu). Ne kalibrační data. No nic moje chyba. 🙂 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Tomas D.

Chápu, abychom předešli podobným omylům, tak jsme už při vyhlášení v článku uvedli:
„Stačí když si tipnete, kdy bude zveřejněn první snímek z Teleskopu Jamese Webba. Počítá se jakýkoliv první snímek. Nerozhoduje, co konkrétně na snímku bude, ale to, že byl jako první uveřejněn.“

Tomas D.
Tomas D.
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak to mi asi uniklo. Tak příště. 😉

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Tomas D.

Jasně, v pořádku. Zase někdy zkusíme něco vymyslet. 🙂

SaturnV
SaturnV
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Datum prvního startu startu SLS nebo SHS 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.