sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

ŽIVĚ A ČESKY: K ISS se vydá loď Cygnus

ISS je v současnosti největší mezinárodní kosmický projekt, na kterém se podílelo mnoho kosmických agentur a států. Je to také největší a nejdražší projekt, který kdy člověk ve vesmíru zvládnul postavit. Stavba započala roku 1998, kdy byl vynesen základní modul Zarja, na který se později připojovaly další a další moduly. V současnosti se na ISS provádí nespočet důležitých experimentů a také zde k dnešnímu dni bydlí sedm astronautů. Ti zde ke každodennímu životu potřebují mnoho věcí. Ať už jde o věci osobní, nebo materiál, bez kterého nemůžou na ISS pracovat. Mnoho nezbytných a potřebných položek, jako třeba jídlo, voda, oblečení, nové experimenty a mnoho dalšího se sem musí pravidelně dovážet. K tomu slouží nákladní lodě jako například lodě Progress, Cargo Dragon a nebo Cygnus. Právě o lodi Cygnus dnes bude řeč, protože na startovací rampě LP-0A nacházející se na Wallops Flight Facility v americké Virginii je připravena raketa Antares 230+, která vynese k ISS právě nový exemplář lodi Cygnus. Bude se jednat o misi Cygnus NG-17, která bude mít jako obvykle za úkol doplnit zásoby na Mezinárodní vesmírné stanici. Nákladem bude náklad o hmotnosti přes 3 700 kg a bude se skládat z paliva, vody, dusíku, zásob pro posádku, nového materiálu pro výzkum na ISS, hardwaru pro provoz stanice a mnoha dalších věcí.

Loď Cygnus vznikla kvůli obavám ze závislosti ze strany Američanů na bezpilotních evropských lodích typu ATV, japonských HTV a ruských Progressech. NASA totiž na dopravu nákladu na ISS používala raketoplány, ale po ukončení jejich služby v roce 2011 museli začít Američané hledat náhradu. Spolu s lodí Cygnus byl také vyvinut nosič Antares, který slouží jako hlavní nosič právě pro lodě Cygnus. První let byl proveden v roce 2013 a oba dva systémy se teprve testovaly. První ostrý let se odehrál o rok později. Tehdy létala loď Cygnus ještě v původní menší verzi. Od roku 2015 létá Cygnus ve verzi nové, která je vetší, a také má jinak vyřešené solární panely. Od té doby se Cygnus vydal do kosmu třináctkrát a dokonce se i třikrát místo rakety Antares proletěl na raketě Atlas V. Lodě Cygnus momentálně vyrábí firma Northrop Grumman za pomoci několika států.

Logo mise Cygnus NG-17
Logo mise Cygnus NG-17
Zdroj: https://www.northropgrumman.com/

Lodě Cygnus nesou při každém startu jméno nějakého astronauta. Pro tento let je Cygnus NG-17 pojmenovaný Piers Sellers. Tento astronaut, který se narodil v Anglii, se dostal do oddílu astronautů v roce 1996. Ve vesmíru strávil 559 hodin a z toho 41 hodin při EVA. Významně se podílel na stavbě ISS, kam bude mít loď s jeho jménem namířeno.

Závěrečný přehled

  • Datum startu: 19. února 2022 v 18:39
  • Místo startu: Startovací rampa LP-0A, Wallops Flight Facility, Virginie, USA
  • Raketa: Antares 230+
  • Náklad: Cygnus NG-17 Piers Sellers
  • Hmotnost nákladu: 3 723 kg
  • Finální oběžná dráha: LEO s výškou 420 × 420 km se sklonem 51,65° vůči rovníku

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 18:25 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://space.skyrocket.de/img_sat/cygnus-crs4__1.jpg
https://www.northropgrumman.com/…Mission-Patch.png?resize=768,910

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2022/02/19/zive-a-cesky-k-iss-se-vyda-lod-cygnus/