sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Progress MS-19 se vydává k ISS

Start Progressu MS-10.

V úterý ráno se můžeme těšit na start rakety Sojuz 2.1a s kosmickou lodí Progress MS-19. Start je naplánován na 15. února v 05:25 našeho času. Sojuz 2.1a se vznese z rampy 31/6 na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu a jak již bylo zmíněno, na jeho vrcholu se bude nacházet kosmická loď Progress MS-19. Samotná kosmická loď má na výšku 7,23 metru, v průměru 2,72 metru a na ISS dokáže dopravit 2,5 tuny nákladu. Připojení k Mezinárodní vesmírné stanici by mělo proběhnout 17. února a Progress se připojí k modulu Poisk.

CubeSaty, které jsou na palubě kosmické lodi Progress
CubeSaty, které jsou na palubě kosmické lodi Progress
Zdroj: https://space.skyrocket.de/

Progress MS-19 dopraví na ISS pohonné látky o celkové hmotnosti 430 kg, 40 kilogramů stlačeného dusíku v tlakových nádobách, potraviny, 420 litrů vody pro systém Rodnik, vědecké experimenty a další zařízení o celkové hmotnosti 1 600 kg. Progress MS-19 dopraví na ISS přibližně 2 490 kg nákladu. Dále také na stanici dopraví šest ruských experimentálních 3U CubeSatů JUZGU-55. CubeSaty byly vyvinuty na Jihozápadní státní univerzitě v Kursku a budou usazeny na modul ISS během výstupu do volného prostoru.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: Rampa 31/6, kosmodrom Bajkonur, Kazachstán
  • Čas startu: 15. února 05:25 SEČ
  • Raketa: Sojuz 2.1a
  • Náklad: Kosmická loď Progress MS-19
  • Hmotnost nákladu: Na ISS bude dopraveno 2 490 kg nákladu.
  • Oběžná dráha: Nízká oběžná dráha s výškou 420 × 420 kilometrů a sklonem 51,65° vůči rovníku.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 05:10 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://www.bing.com/images/blob?bcid=RIbsHs0jINEDSmieQWa8WmthKpr0…..98
https://space.skyrocket.de/img_sat/yuzgu-55__1.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
3 let před

Ahoj Matěji.Máš tam rozpor,resp. chybu v datu připojení,v článku je 17.2. což neodpovídá,když bude přenos hned zítra za cca 2,5h po startu.Ale jinak super,díky za článek!

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  tonda

Opraveno, díky!

Michal Václavík
3 let před

Southwestern State University (nevím proč je použit tento anglický název v článku), tedy Jihozápadní státní univerzita v Kursku tedy Юго-Западный государственный университет a z toho je tedy i název družic JUZGU, což je zkratka univerzity.

Palma
Palma
3 let před

Možná trochu hloupý dotaz: k čemu je na ISS potřebný dusík, který se tam právě veze?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Palma

Není vůbec hloupý. Dusík se musí také doplňovat. Nespotřebovává se sice při dýchání, ale na ISS neustále dochází k drobným únikům atmosféry. Je to způsobeno netěsnostmi mezi moduly. Tyto úniky jsou sice minimální, ale zato stále. Čas od času je tedy potřeba doplnit atmosféru na stanici.

Palma
Palma
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky!

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Palma

Není zač.

Michal Václavík
3 let před
Odpověď  Palma

Hlavně se na ISS oproti kyslíku nedá „vyrábět“, tedy jeho úniky jsou nezvratné a musí se doplnit kvůli parciálnímu tlaku atmosféry.

mauron
mauron
3 let před

Dobrý den. Existuje, prosím, nějaké srovnání spotřeby paliva Sojuzu (Progresu) při dvoudenním letu a při „express“ tříhodinovém letu? Je to stejné? A případně i srovnání s Falconem a Dragonem. Který je ekonomičtější ve spotřebě paliva, třeba k porovnání ke kilogramu vyneseného nákladu k ISS?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.