sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Třetí sdílená mise v podání SpaceX

Mise Transporter-3 bude třetí sdílená mise v rámci programu SSR (Small Satellite Rideshare) společnosti SpaceX. Názvem Transporter se označuje program sdílených misí, ve kterých může najednou letět několik desítek CubeSatů od různých dodavatelů jako jsou univerzity, soukromé firmy nebo státní agentury. Program sdílených misí má několik výhod a to především finančních. Cena za vynesení hraje především u univerzit a soukromých firem hlavní roli. Zároveň má ale i svá slabá místa. Výhody i nevýhody tohoto programu se dozvíte v dnešním článku.

Orbitální tahač firmy D-Orbit
Orbitální tahač firmy D-Orbit
Zdroj: https://spacenews.com/

Díky programu SSR se ceny za vynesení rozdělí mezi větší počet zákazníků, to umožňuje snížit cenu za vynesení jednoho CubeSatu. Pokud má družice hmotnost do 200 kg, je cena za vynesení 1 milion amerických dolarů. Za každý kilogram navíc se potom připlácí 5 tisíc amerických dolarů. Naopak mezi nevýhody tohoto systému sdílených misí patří to, že raketa doručí všechny družice na stejnou oběžnou dráhu. Pokud chce zákazník dostat družici na jinou oběžnou dráhu, musí buď přidat na svojí družici raketový motor nebo jiný druh pohonu, aby byla družice schopna se na jinou oběžnou dráhu dostat sama nebo využít tzv. orbitálních tahačů, které CubeSaty na jinou oběžnou dráhu dopraví. Naopak, když zákazníkovi vyhovuje dráha, na kterou raketa vynesla jeho družici, není potřeba využít služby orbitálního tahače, ale to neznamená, že musí zákazník kontaktovat přímo SpaceX, ale start si zajistí pomocí prostředníků, kteří zajistí povolení ke startu, integraci na raketu a vypuštění.

CubeSat VZLUSat-2
CubeSat VZLUSat-2
Zdroj: https://www.vzlu.cz/

Ale pro občany ČR nejspíše bude nejvíce zajímavá družice VZLUSat-2. Jde o třetí český CubeSat a zároveň první, který poletí na Falconu 9 od SpaceX. VZLUSat-2 vyvinul Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ). Jedná se o 3U CubeSat. Jednoduše to znamená, že jeho konstrukce je složena ze tří základních jednotek CubeSatů o rozměrech 10 × 10 × 10 cm položených v řadě za sebou jeho rozměry tedy jsou 10 × 10 × 30 cm. VZLUSat-2 ponese řadu vědeckých přístrojů. Půjde například o 2 kamery pro pozorování Země, detektor záblesků gama, senzor pro detekci odpařování vody, Space X-Ray detector nebo Space Dosimetry System Demonstrator. Kromě toho na palubě budou další generace přístrojů, které se již osvědčily na jeho předchůdci VZLUSat-1. Hlavním úkolem tohoto CubeSatu je ověřit technologie pro pozdější chystané mise české družicové konstelace, která bude sloužit k dálkovému průzkumu Země a měla by být dokončena do roku 2030.

Bohužel ani české družici se při přípravě na start nevyhnuly problémy. VZLUSat-2 měl původně letět už na misi Transporter-1 jenže firma Momentus, která zajišťovala účast na misi, nedostala včas úřední povolení ke startu. Podobný problém následoval i u mise Transporter-2. Kvůli těmto problémům se společnost Spacemanic, která pro VZLÚ zajišťovala vynesení družice rozhodla, že odstoupí od smlouvy, kterou měla s firmou Momentus a zajistila si vynesení na misi Transporter-3 přes firmu Spaceflight. Bohužel i tuto firmu potkaly problémy s únikem paliva na jejím orbitálním tahači a tak byl z této mise odstraněn. Ale naštěstí díky rychlé reakci se podařilo přesunout VZLUSat-2 na vypouštěcí zařízení firmy D-Orbit na stejné misi.

Přesný počet družic, které poletí na misi Transporter-3 se zatím neví, ale pro zajímavost na misi Transporter-1 bylo vyneseno 143 družic. Jedná se o světový rekord a zatím se nikdy nepodařilo při jednom startu vynést takové množství družic. Při druhé misi letělo o několik desítek družic méně – konkrétně 88.

Přehled všech družic, které poletí na misi Transporter-3 najdete na webu ElonX.

Přistání prvního stupně na plošině LZ-1
Přistání prvního stupně na plošině LZ-1
Zdroj: https://www.theverge.com/

Misi Transporter-3 vynese raketa Falcon 9 z Floridské rampy SLC-40. Přistání prvního stupně proběhne na pevnině, konkrétně na přistávací ploše Landing Zone-1 (LZ-1), takže nás čekají krásné pohledy na přistání. Pro misi Transporter-3 byl vybrán první stupeň B1058, který poletí po desáté a nasměruje druhý stupeň s nákladem na heliosynchronní oběžnou dráhu se sklonem 97-98° a výškou 500 – 600 km. Aerodynamické kryty vyloví z oceánu loď Bob, která bude čekat 606 km od místa startu.

Závěrečný přehled:

  • Místo startu: SLC-40, Mys Canaveral, Florida
  • Čas startu: 13. ledna 16:25 SEČ
  • Raketa: Falcon 9 Block 5 (První stupeň B1058)
  • Náklad: Sdílená mise – desítky družic od různých zákazníků
  • Hmotnost nákladu: Neznámá
  • Oběžná dráha: Heliosynchronní oběžná dráha (Sklon 97-98° vůči rovníku s výškou 500 – 600 km)
  • Místo přistání prvního stupně: Landing Zone – 1 (LZ-1)

Náš přenos ze startu spustíme zhruba v 16:00 našeho času. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

EDIT: 13. ledna 18:07
Raketa pracovala správně a mise byla úspěšná.

EDIT: 13. ledna 14:21
SpaceX oznámila, že na této misi vynese 105 družic.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://www.vzlu.cz/
https://www.vzlusat2.cz/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://www.teslarati.com/spacexs-20th-falcon-9-launch-of-2021-slips-to-monday/
https://spacenews.com/…/rsz_screen_shot_2021-05-31_at_25648_pm-879×485.png
https://www.vzlu.cz/wp-content/uploads/2021/06/vzldod.jpg
https://cdn.vox.cdn.com/…/image/62631376/39051469552_13703e6b2e_o.0.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ldx
ldx
3 let před

Paráda, vše běželo jako na drátku, epické záběry přistání 1. stupně, takže teď už zbývá jen doufat, že se i uvolnění VZLÚSAT-2 podaří podle plánu !

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  ldx

Záběry byly parádní a snad vše klapne, jak má. 😉

Borin
Borin
3 let před

Živý záznam vysílaný na YT SpaceX obsahoval po T+59m záběry separování několika kubesatů z vypouštěciho zařízení. Bohužel s častými výpadky obrazu. Na nyní uveřejněném záznamu už je většinou jen animace dráhy a bodů Deploy.
https://youtu.be/mFBeuSAvhUQ
Není někde klip z těch separací?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Borin

SpaceX nic takového nezveřejnila.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.