sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hubble překonal miliardu sekund

Existují milníky výrazné a důležité, očekávané a bedlivě vyhlížené. Ovšem jsou i méně nápadné, netypické a pro leckoho překvapivé. To však neznamená, že by měly menší vypovídací hodnotu – jen prezentují známé věci v trochu jiném světle či měřítku. Hubbleův teleskop, ikona kosmické astronomie zažil 1. ledna 2022 jeden takový milník, který asi nikdo nevyhlížel, ale přesto krásně ukazuje, jak dlouho už tato legendární observatoř obíhá kolem Země. Legendární teleskop byl na oběžnou dráhu dopraven 25. dubna roku 1990. O více než 31 let později proto přišel milník jedné miliardy sekund od této historické chvíle. Za více než tři dekády dokázal Hubbleův teleskop poskytnout vědcům přelomové objevy a veřejnosti působivé snímky dalekého vesmíru.

Během zmíněné miliardy sekund zažil teleskop i pět servisních misí, při kterých byly opraveny či vyměněny různé části. Teleskop také provedl více než 1,5 milionu vědeckých pozorování a toto číslo nadále roste. NASA v závěru článku, který o tomto zajímavém milníku informuje, vznáší otázku, co přinese další miliarda sekund? Co nám prozradí nejen stárnoucí Hubble nové teleskopy jako je nově vypuštěný JWST či chystaný Nancy Grace Roman Space Telescope. Ty totiž budou stavět na odkazu Hubbleově teleskopu a dále rozšíří naše chápání vesmíru.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/27946391011_d40ff10573_h.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr1
Petr1
3 let před

Zajímá mě jak dlouho ještě vydrží v provozu. 31 let je přeci jen dlouhá doba, od poslední servisní mise také uběhlo hodně času a žádná další už nebude. Četl jsem, že prý má problém s gyroskopy a jakmile selžou tak patrně nastane definitivní konec.
Ví někdo jaká je aktuální situace?

SteveX
SteveX
3 let před

Škoda, že Hubbleho dalekohled nemá přímého nástupce, současně vypuštěný JWST jistě posune hranice poznání, ale bude pracovat jen v infračerveném spektru a ty nádherné vzdálené mlhoviny a galaxie v barvě už neuvidíme, jestli Hubble skončí nebo se pokazí. To je velká škoda. Teleskop Jamesa Webba bude jen pro vědce, protože na infrasnímku lajk toho moc neuvidí. Takže skončí i zajímavé a krásné snímky nejbližších planet.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  SteveX

Nemyslím si, že by infrateleskopy dělaly snímky,které jsou pro laiky nezajímavé.

sepi86
sepi86
3 let před
Odpověď  SteveX

Tak velká většina snímků z HST byla v nepravých barvách a úplně stejně se budou moci barvit snímky z Webba podle různé vlnové délky. Snímky pro veřejnost tedy budou určitě minimálně tak krásné, jako z HST.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.