Existují milníky výrazné a důležité, očekávané a bedlivě vyhlížené. Ovšem jsou i méně nápadné, netypické a pro leckoho překvapivé. To však neznamená, že by měly menší vypovídací hodnotu – jen prezentují známé věci v trochu jiném světle či měřítku. Hubbleův teleskop, ikona kosmické astronomie zažil 1. ledna 2022 jeden takový milník, který asi nikdo nevyhlížel, ale přesto krásně ukazuje, jak dlouho už tato legendární observatoř obíhá kolem Země. Legendární teleskop byl na oběžnou dráhu dopraven 25. dubna roku 1990. O více než 31 let později proto přišel milník jedné miliardy sekund od této historické chvíle. Za více než tři dekády dokázal Hubbleův teleskop poskytnout vědcům přelomové objevy a veřejnosti působivé snímky dalekého vesmíru.
Během zmíněné miliardy sekund zažil teleskop i pět servisních misí, při kterých byly opraveny či vyměněny různé části. Teleskop také provedl více než 1,5 milionu vědeckých pozorování a toto číslo nadále roste. NASA v závěru článku, který o tomto zajímavém milníku informuje, vznáší otázku, co přinese další miliarda sekund? Co nám prozradí nejen stárnoucí Hubble nové teleskopy jako je nově vypuštěný JWST či chystaný Nancy Grace Roman Space Telescope. Ty totiž budou stavět na odkazu Hubbleově teleskopu a dále rozšíří naše chápání vesmíru.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/27946391011_d40ff10573_h.jpg
Zajímá mě jak dlouho ještě vydrží v provozu. 31 let je přeci jen dlouhá doba, od poslední servisní mise také uběhlo hodně času a žádná další už nebude. Četl jsem, že prý má problém s gyroskopy a jakmile selžou tak patrně nastane definitivní konec.
Ví někdo jaká je aktuální situace?
Škoda, že Hubbleho dalekohled nemá přímého nástupce, současně vypuštěný JWST jistě posune hranice poznání, ale bude pracovat jen v infračerveném spektru a ty nádherné vzdálené mlhoviny a galaxie v barvě už neuvidíme, jestli Hubble skončí nebo se pokazí. To je velká škoda. Teleskop Jamesa Webba bude jen pro vědce, protože na infrasnímku lajk toho moc neuvidí. Takže skončí i zajímavé a krásné snímky nejbližších planet.
Nemyslím si, že by infrateleskopy dělaly snímky,které jsou pro laiky nezajímavé.
Tak velká většina snímků z HST byla v nepravých barvách a úplně stejně se budou moci barvit snímky z Webba podle různé vlnové délky. Snímky pro veřejnost tedy budou určitě minimálně tak krásné, jako z HST.