Angara A5 se chystá na testovací let

Ruská nosná raketa Angara A5 se připravuje na svůj třetí let. Rodinu raket Angara vyvinulo Státní kosmické vědeckovýrobní středisko M. V. Chruničeva. Raketa Angara v konfiguraci A5 má nahradit ruskou raketu Proton. Jak již název napovídá, skládá se z celkem pěti modulů URM-1. Konfigurace A5 zvládne na nízkou oběžnou dráhu vynést až 24,5 tun těžký náklad, ten ovšem nebude na této misi nic zajímavého, jelikož se jedná pouze o hmotnostní simulátor, proto se raději zaměřím na raketu.

Rakety Angara jsou kompletně vyráběny v Rusku, zatímco předchozí ruské rakety (jako Sojuzy) jsou sestaveny z dílů vyrobených v zemích bývalého Sovětského svazu. Univerzální raketový modul (URM-1) se u raket Angara používá jako centrální stupeň a v případě Angary A5 i jako 4 urychlovací stupně. Na každém stupni URM-1 se nachází jeden raketový motor RD-191. Jde o motor s uzavřeným pracovním cyklem a na hladině moře poskytuje tah 1,96 MN.

Start rakety Angara A5

Start rakety Angara A5
Zdroj: http://spaceflightnow.com

Druhý stupeň rakety Angara označovaný jako URM-2 využívá jeden motor RD-0124A, který spaluje kapalný kyslík jako okysličovadlo a speciálně upravený letecký petrolej. RD-0124A je téměř identický s motorem RD-0124, který se v současnosti používá na druhém stupni Sojuzu-2. URM-2 pro Angaru A5 má průměr 3,6 metru.

Tato mise má ale za úkol otestovat nově vyvinutý stupeň Persej. Jedná se o výrazně modernizovanou verzi horního stupně Blok DM-03, který již létá na raketě Proton-M. Tato varianta byla navržena speciálně pro raketu Angara A5. Tento stupeň je poháněn motorem RD-58M. Tento motor je modernizovanou verzí motoru RD-58, který byl navržen pro použití na raketě N1.

Angara A5 tentokrát vzlétne z kosmodromu Pleseck, ale další rampa pro tuto raketu se buduje na kosmodromu Vostočnyj. Start je naplánován na pátek 24. prosince v 16:00 našeho času a jak jsem již zmínil, tak nákladem na této misi bude hmotnostní simulátor.

Jedinou vadou na kráse u tohoto startu je, že Roskosmos zatím u žádného startu rakety Angara nevysílal přímý přenos. Dá se tedy předpokládat, že to tak bude i u tohoto startu.

Pár informací na závěr:

 • Místo startu: Rampa LC-35/1, kosmodrom Pleseck, Rusko
 • Datum startu: 24. prosince 16:00 SEČ
 • Raketa: Angara A5
 • Náklad: Hmotnostní simulátor
 • Hmotnost nákladu: Kolem 2 600 kg
 • Oběžná dráha: Geostacionární oběžná dráha (GEO)

EDIT 24. prosince 10:35
Start se odkládá na 27. prosince ve stejný čas.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2014/12/angara_a5-e1419323858512.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2014/12/DSC_0244.jpg

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

16 komentářů ke článku “Angara A5 se chystá na testovací let”

 1. Ivo napsal:

  To tam nemohli dát aspoň motor na pevné palivo, který by to po konci testu sundal dolů? Takhle to tam zůstane „navěky“…

 2. Jiří Hošek napsal:

  Díky za článek. K poslednímu odstavci doplním, že tenhle start nepřipravuje Roskosmos.
  Hmotnostní simulátor pro tuto misi je tady:
  https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=47428.0;attach=2063982;image

 3. Borin napsal:

  Možná ten hmotnostní simulátor časem ožije a sundá pár nepřátelských družic.

 4. Michal Václavík napsal:

  Podle nových NOTAMs to vypadá na odklad na 27. prosince.

 5. Radim Pretsch napsal:

  Rozhodnutí o vývoji-1992, zahájení prací-1994, čtvrtý (pořád pouze) testovací let od roku 2014. To jen na okraj k nářkům, že SLS se vleče. Když pominu že SLS je úplně jiný level.

 6. Libor Lukačovič napsal:

  Len jedna poznámka ohľadom živého prenosu. Ono je to dané skôr tým, že sa nerobia prenosy z Plesecku ako tým, že ide o Angaru…

 7. Michal Václavík napsal:

  Pokus o start nosné rakety Angara A5 z kosmodromu Pleseck nakonec dnes proběhl, ale počítač přerušil automatickou startovní sekvenci. Opakovaný pokus o start se uskuteční v nejbližších dnech.

 8. Michal Václavík napsal:

  I dnešní pokus o start nosné rakety Angara A5 z kosmodromu Pleseck byl odložen. Oficiální zdroje hovoří o dalším pokusu do konce roku (nejdříve snad 27. prosince 2021). Nepotvrzeným důvodem k odkladu jsou problémy s novým horním stupněm 14S48 Persej.

 9. Michal Václavík napsal:

  Start proběhl dnes ve 20:00:00,697 SEČ.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.