sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropská sonda přenáší data z čínského roveru

Sonda Mars Express, kterou provozuje Evropská kosmická agentura úspěšně provedla sérii komunikačních experimentálních zkoušek. Během nich zachytávala signály z čínského marsovského vozítka Zhurong a posílala je na Zemi. Fígl je v tom, že Zhurong byl navržen tak, aby komunikoval pouze s čínskou sondou Tianwen-1, se kterou k Marsu dorazil a která stále obíhá kolem Rudé planety. Vozítko však prokázalo úctyhodnou životnost a překonalo očekávání. To však s sebou přineslo i komplikaci – čínská sonda již nadále není schopna poskytovat tak často své přenosové služby. Čínští a evropští inženýři se proto rozhodli udělat test – poslat data z vozítka Zhurong přes Mars Express na Zemi. To se sice snadno řekne, ale hůř udělá, jelikož komunikační vybavení obou účastníků není shodné. Zhurong sice dokáže přenášet data na frekvenci, kterou Mars Express umí zachytit, ale obráceně to nefunguje. Zhurong tedy může ve spolupráci s Mars Express pouze odesílat data, ale zpětnou vazbu už tímto způsobem nedostane.

20. listopadu sonda Mars Express přelétávala zhruba 4 000 kilometrů od roveru Zhurong, který brázdí oblast Utopia Planitia. Evropská sonda při tomto přeletu přijala od vozítka balíček dat, který následně přenesla na vzdálenost 370 milionů kilometrů do pozemní stanice Evropského operačního střediska, které přijaté údaje přeposlalo do pekingského střediska řízení letu. „Sonda Mars Express úspěšně přijala signály odeslané roverem a naši kolegové z týmu kolem roveru Zhurong následně potvrdili, že všechna data dorazila na Zemi ve velmi dobré kvalitě,“ oznámil Gerhard Billig, systémový inženýr z Evropské kosmické agentury.

Schéma přenosu dat mezi roverem Zhurong a Zemí pomocí sondy Mars Express.
Schéma přenosu dat mezi roverem Zhurong a Zemí pomocí sondy Mars Express.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Vozítka na Marsu jsou obecně velmi užitečná při sběru nejrůznějších údajů přímo z povrchu, ale jejich nevýhodou je, že nemají velké komunikační antény. Namísto toho spoléhají na sondy obíhající kolem Marsu a které fungují jako retranslační stanice pro přenosy velkých objemů dat. Za běžného stavu si rover a orbiter vymění krátké zprávy potřebné k zajištění obousměrné komunikace pro přenos dat. Ovšem podle ESA sonda Mars Express vysílá svůj „pozdrav“ na frekvencích, které jsou odlišné od těch, které rover Zhurong přijímá, takže obousměrná komunikace není možná. Jak již bylo uvedeno výše, Zhurong však vysílá na frekvencích, které Mars Express zachytí. ESA proto při zkouškách vsadila na techniku jednosměrné komunikace v podstatě naslepo. V tomto režimu si odesílatel nemůže být jistý, že příjemce zprávu zachytil.

Autoportrét vozítka Zhurong a přistávací plošiny.
Autoportrét vozítka Zhurong a přistávací plošiny.
Zdroj: https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/

Zhurong, první čínský marsovský rover, přistál na rudé planetě letos v květnu a od té doby prozkoumává zmíněnou oblast Utopia Planitia. Jelikož je vybaven jen malou anténou, spoléhal se na datový přenos přes sondu Tianwen-1, která pak posílala data na Zemi. Ovšem sonda Tianwen-1 není u Marsu jen k tomu, aby fungovala jako retranslační stanice roveru. Má také svůj vlastní vědecký program. S jeho začátkem v listopadu tedy došlo k omezení možností přenosu dat z vozítka. Orbiter se místo toho věnuje snímkování Marsu. Existující spolupráce mezi agenturami ESA a CNSA otevřela cestu k celkem pěti zkouškám komunikace mezi Mars Express a roverem Zhurong, přičemž všechny zkoušky proběhly v listopadu. ESA kromě toho poskytla i služby své pozemní stanice v různých fázích mise Tianwen-1.

Mars Express
Mars Express
Zdroj: https://www.esa.int/

Mars Express přijal signál při každém z pěti testů, ovšem během čtyř z nich byla data poškozená, uvedlo tiskové oddělení ESA. Během průzkumu těchto chyb se ukázalo, že viníkem mohla být interference (rušení) od další jednotky na palubě Mars Express. Při čtvrtém testu, který proběhl 20. listopadu, dokázal orbiter zachytit všech 233 kilobytů dat a odeslal je na Zemi. Pozemní týmy mezitím připravují dodatečné zkoušky. „Chystáme se na provedení dalších testů, které mají v budoucnu zlepšit metodu komunikace mezi kosmickými misemi,“ doplnil Billig. Týmy budu ověřovat, zda bude mít Mars Express vhodnou viditelnost na Zhurong a také, zda budou tyto testy kompatibilní s vědeckým plánem evropské sondy. V rámci dalších testů se má prověřovat především fungování při různých přenosových rychlostech a dobách trvání přeletů.

Mars Express nad Marsem
Mars Express nad Marsem
Zdroj: http://www.esa.int/

V zásadě by bylo možné, aby Mars Express hrál v budoucnu roli retranslační družice pro Zhurong, ale s tím by musely souhlasit obě kosmické agentury,“ uvedlo tiskové oddělení ESA v odpovědi serveru space.com. Mars Express obíhá kolem Marsu od prosince 2003. Mezi úkoly sondy patří detekce metanu v atmosféře planety, mapování složení polárního ledu a nesmělé detekování podpovrchové vody v okolí jižního pólu. V rámci komunikačního testu se také podařilo potvrdit, že Zhurong už za 197 solů od přistání 14. května ujel 1 297 metrů. Na začátku listopadu byla známá hodnota 1253 metrů, což by naznačovalo, že vozítko strávilo nějaký čas analýzou koryta zaplněného sedimenty a příliš nepospíchalo směrem na jih.

Přeloženo z:
https://www.space.com/

Zdroje obrázků:
https://airbus-h.assetsadobe2.com/…wid=1920&fit=fit,1&qlt=85,0
https://pbs.twimg.com/media/FFreiiiXsAYA2Uj?format=jpg&name=large
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/GMVAe7JYj3HbnRcpK3wvFF.jpg
https://www.esa.int/…/mars_express4/10185049-2-eng-GB/Mars_Express.jpg
https://www.esa.int/…/mars_express/17447281-1-eng-GB/Mars_Express.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Homer
Homer
3 let před

To je tak trochu zvláštne. Navodzuje to dojem, ako by Číňania na svoje vozidlo s prepáčením kašlali.

mauron
mauron
3 let před
Odpověď  Homer

A to odvozujete z čeho? Ta mise se skládala z přistávacího modulu s vozítkem a z družice, která zůstala na oběžné dráze. Počítalo se s určitou životností. Oba stroje svou životnost potvrdilya, svou misi splnily. Družice už evidentně nemá dost energie na pokračování nad plán. Vozítko ale ještě pořád má.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  mauron

Sonda na oběžné dráze má energie dostatek. Problém je v tom, že nemůže roveru věnovat tolik času, protože má vlastní práci, kvůli které tam letěla. Kdyby byl zachován režim komunikace s roverem, sonda by nemohla udělat tolik vlastní vědy.

Michal Václavík
3 let před
Odpověď  Dušan Majer

Sonda Tw-1 by svoji vědu mohla dělat klidně dále, jde o to, že se nedostává přenosové kapacity z Marsu směrem k čínské obdobě DNS, která ještě není dokončena.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před

Díky za info.

mauron
mauron
3 let před

Díky za informace. Chvíli jsem teda googlil co v kosmické terminologii ta zkratka DNS znamená. Pro nás ne úplně maximálně otrkané kosmickou terminologií je záměna pořadí písmen matoucí. DSN = deep space network.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.