sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Atlas V letí v jedné z nejsilnějších konfigurací

Atlas V. Raketa, která k Marsu vypustila třeba vozítka Curiosity a Perseverance, nebo nedávno vyslala na svou misi sondu Lucy a která se postará vždy o skvělou raketovou show, je připravena na další cestu ke hvězdám. I když se tentokrát nejedná o let k Marsu a zákazníkem je Americké ministerstvo obrany, tak rozhodně není na škodu tento start sledovat. Atlas V byl totiž vždy raketou, která na sebe upoutávala velkou pozornost diváků a to ze dvou důvodů. 1. Když startuje Atlas V, tak to znamená, že se třeba děje něco velkého. Tato raketa totiž měla pod svým aerodynamickým krytem už hodně známá jména, jako např: vozítka Curiosity a Perseverance, sondy jako New Horizons, Solar Orbiter, OSIRIS-REx nebo třeba InSight. 2. Atlas V si také pro své mise často objednává Americké ministerstvo obrany, což není samozřejmě hlavním lákadlem v tomto případě, ale start je vždy krásná podívaná. No a právě i na této následující misi s názvem STP-3 tomu tak bude taky. Co je však zajímavé, je konfigurace, v jaké Atlas V poletí. Jedná se o verzi 551, což znamená, že průměr nákladového prostoru je 5,4m, má SRB (solid rocket boosters) a na horním stupni Centaur se nachází 1 motor. Je důležité zmínit, že tato konfigurace se používá například k letům k Marsu, nebo jinam mimo gravitační pole Země. Toť ke zkratce 551.

EDIT: V neděli ke startu nedojde, došlo k odkladu minimálně o 24 hodin.

STPsat-6 po příletu na floridský kosmodrom
STPsat-6 po příletu na floridský kosmodrom Zdroj: https://everydayastronaut.com/

Nákladem bude družice STPsat-6. Její životnost je plánována na 8 let a na palubě je celkem osm zařízení, přičemž v tomto článku zmíníme dva nejzajímavější experimenty. První z nich je Space and Atmospheric Burst Reporting System 3 (SABRS-3), který bude monitorovat planetu kvůli jaderným a raketovým testům. Tento systém bude svými údaji informovat Americké ministerstvo zahraničí. Další experiment bude pak systém Laser Communicaton Relay Demonstration, což bude zkouška optického přenosu dat, což je technologie, která se v kosmonautice používá stále častěji. Lasery pro přenos dat využívají např. družice Starlink.

Další zajímavostí je adaptér ESPA, který pomůže dostat družici na její finální oběžnou dráhu, která bude geosynchronní. Adaptér ESPA má kromě hlavního nákladu ještě místo na 6 dalších družic nebo CubeSatů o maximální hmotnosti 1 940 kg. Jestli budou na této misi tato místa obsazena, jsem nenašel žádné informace.

A teď nám zbývá si říct ještě nějaké informace o raketě Atlas V 551. První stupeň je vybaven jedním motorem RD-180, který má ovšem dvě spalovací komory a proto motorová sekce prvního stupně vypadá, jako by tam byly motory dva. Motor RD-180 spaluje petrolej a kapalný kyslík (LOx). Na prvním stupni bychom našli také pět urychlovacích stupňů na tuhé pohonné látky. Horní stupeň Centaur je vybaven jedním motorem RL10 a spaluje kapalný vodík (LH2) a kapalný kyslík (LOx).

Ukázka motorové sekce rakety Atlas V 551
Ukázka motorové sekce rakety Atlas V 551 Zdroj: https://preview.redd.it/

Údaje na konec

  • Datum startu: 5. 12. 2021 v 9:04 SEČ
  • Místo startu: Startovní rampa SLC-41, Mys Canaveral, Florida, USA
  • Raketa: Atlas V 551
  • Náklad: STPsat-6
  • Hmotnost nákladu: (neznámá)
  • Finální oběžná dráha: geosynchronní oběžná dráha

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://en.wikipedia.org/
https://www.ulalaunch.com/
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/BtLIzY6CAAAl3gO?format=jpg&name=4096×4096
https://everydayastronaut.com/wp-content/uploads/2021/11/210401-X-VE588-1003-800×1198.jpeg
https://preview.redd.it/74qovvicy2s01.jpg?auto=webp&s=2dc1074f0ad97213922018ad1a6b6d3d77020ad6

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Matěj Soukup
Administrátor
2 let před

Gratuluji k prvnímu článku.

jakubvanek
jakubvanek
2 let před
tonda
tonda
2 let před

S potěšením sleduji nástup nové generace autorů na Kosmonautixu!Mládí má zelenou!Tak trochu podezřívám Dušana,že se inspiroval u NASA,vypsal soutěž na takové ty běžné články(tím nechci rozhodně shazovat jejich význam)pro nové autory a sám si nechává ty špeky,třešničky na dortu!Ale jak jsem měl možnost ho poznat,tak vím,že je při všem,co není z jeho ruky,nervózní víc,než ze svých děl.A prochází ty články několikrát a hledá chyby a napravuje…
Ale tak to má být,nechceme určitě,aby se nám Dušan zhroutil a vyhořel!
Tož přeji i tomuto dalšímu autorovi hodně štěstí a motivace do jeho tvorby a děkuji mu za dnešní článek!

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  tonda

Novým autorům jsem určitě k ruce víc než zaběhnutým matadorům (i když samozřejmě i jim kdykoliv rád pomohu). Noví kolegové se teprve seznamují se systémem a zvykají si na postupy a procesy tvorby článku. Čas, který do nich investuju se poté krásně vrátí tím, že autor bud tvořit z velké většiny sám.

PetrK
PetrK
2 let před

Také gratuluji,
Jen mi není jasné, jak je to s použitím těch RD 180.
Někde jsem četl, že si Rusko vymínilo, že jejich motory nebudou použity ve vojenských aplikací, což toto je.
Nebo to tak není, či se přístup Rusů změnil?

Michal Václavík
2 let před
Odpovědět  PetrK

Celkem bylo do USA dodáno 122 motorů RD-180 a nejsou všechny stále využity. Žádné podmínky na jejich užití nebyly.

PetrK
PetrK
2 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Děkuji za odpověď

Michal Václavík
2 let před

Start nosné rakety Atlas V ve verzi 551 se nakonec neuskuteční ani zítra. Technický tým potřebuje více času na opravu pozemního segmentu skladování a tankování kerosinu. Nově je start naplánován na úterý 7. prosince v 10:04 SEČ (startovní okno trvá dvě hodiny).

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  Michal Václavík

Díky za info.

https://kosmonautix.cz/2021/12/04/zive-atlas-v-leti-v-jedne-z-nejsilnejsich-konfiguraci/