sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hubbleův teleskop zůstává v bezpečném režimu

Před několika dny jsme Vás informovali o problému, který potkal Hubbleův kosmický teleskop a kvůli kterému musela být přerušena vědecká činnost teleskopu. Od té doby dostáváme dotazy, zda se něco nezměnilo. Hubble je zkrátka legenda, na které mnoha lidem záleží. NASA však dlouho neposkytovala žádné nové informace. Nyní se aktualizace objevila, ale není příliš obsáhlá a navíc ani nepřináší informace o zlepšení situace. Jelikož je však Hubble tolik sledovaný, rozhodli jsme se, že Vás s tímto stručným shrnutím novinek od NASA seznámíme.

Experti NASA pokračují v analýzách, proč před nedávnem přešly přístroje na palubě Hubbleova teleskopu do bezpečného režimu, čímž byla přerušena vědecká pozorovací kampaň. Přístroje samotné jsou podle všeho v dobrém stavu, ale dokud pozemní tým nedokončí své bádání, zůstanou v bezpečném režimu. Přístroje potkala softwarová závada 23. října v 7:46 SELČ. Konkrétně se zdá, že se jednalo o ztrátu synchronizační zprávy. Ta poskytuje časové informace, které přístroje dále používají ke správné reakci na požadavky a příkazy spojené s daty. Pozemní tým přístroje restartoval a následující ráno obnovil vědecké operace.

Jenže 25. října v 8:38 SELČ však vědecké přístroje opět začaly vydávat chybové hlášky naznačující vícenásobnou ztrátu synchronizačních zpráv. Výsledkem bylo, že vědecké přístroje automaticky zareagovaly tak, jak byly naprogramovány – vstoupily do bezpečného režimu. Členové týmu, který zodpovídá za provoz teleskopu, nyní vyhodnocují dostupná data a systémové diagramy, aby mohli lépe porozumět synchronizačním problémům a mohli je lépe vyřešit. Kromě toho se již podařilo vypracovat testovací postupy, které by měly nasbírat dodatečná data ze systémů teleskopu. Očekává se, že tyto činnosti budou trvat nejméně jeden týden.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/28045752710_6a9cca2c72_k_0.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
3 let před

Plánuje se nějaká spolupráce Webba a Hubbla? Byla by škoda, kdyby přestal fungovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  SaturnV

Nějaká spolupráce by se určitě našla, ale vše bude záležet na aktuálním stavu.

Michal Václavík
3 let před
Odpověď  SaturnV

O společném pozorovacím programu HST a JWST jsem zatím neslyšel. Pokud Dušan tvrdí (našel), že existuje, pak bych i já rád viděl nějaký odkaz na vědecký článek či plán. Mimo to je však jasné, že vědci budou kombinovat výsledky získané z mnoha pozemních i kosmických pozorování tak jako doposud a do této sady dat vstoupí i JWST.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před

Myslel jsem to přesně tak, jak píšeš v poslední větě.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.