Další překážka komplikující start Crew-3

Třetí operační mise Crew-3 se v posledních dnech musela vypořádat hned se dvěma odklady. Nejprve vystavilo stopku nepříznivé počasí v dráze letu a následně byl nový termín startu zrušen z důvodu drobných zdravotních potíží jednoho člena posádky. Nebylo specifikováno, koho se tyto problémy týkají, ani jakého jsou rázu, dozvěděli jsme se pouze, že nejde o Covid-19. Byl však stanoven nový termín startu – letět se mělo 7. listopadu ve 4:36 SEČ, ovšem nyní se začíná objevovat další překážka, která by mohla opět odložit start této mise. Také v tomto případě by šlo o komplikace související s počasím v dráze letu.

Bouře Wanda.

Bouře Wanda.
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com/

V Atlantiku západně od pobřeží západní Evropy se totiž začíná formovat bouře pojmenovaná Wanda. Není přitom vyloučeno, že se v dalších dnech posune do hlídaných oblastí, kam by kosmická loď přistávala v případě závady na raketě a následné aktivace únikového systému. Odklad zatím stále nebyl oficiálně potvrzen, ovšem stále hlasitěji se spekuluje o možnosti, že se o víkendu nepoletí. To by však s sebou přineslo další komplikaci. Původní plán totiž počítal s tím, že se čtyřčlenná posádka z mise Crew-2 vrátí na Zemi až po příletu mise Crew-3. Jenže s tím, jak se oddaluje start Crew-3, odkládá se i odlet Crew-2.

U stále platného termínu startu 7. listopadu se počítá s tím, že by Crew-2 odletěla 15. listopadu. Tím pádem by v kosmickém prostoru strávila zhruba 206 dní (mimochodem by šlo o třetí nejdelší misi pilotované kosmické lodě v celé historii). Pokud by se však start Crew-3 opět odložil, mohlo by být další prodlužování pobytu Crew-2 v kosmickém prostoru riskantní. Je potřeba si uvědomit, že lodě Crew Dragon jsou stále nové a jejich limity poznáváme pouze postupně. Objevují se tedy spekulace, že pokud bude start Crew-3 opravdu odložen z tohoto víkendu, dojde k návratu posádky Crew-2 ještě před startem Crew-3. Na ISS by v takovém případě zůstali pouze Rusové Anton Škaplerov a Pjotr Dubrov, kterým by dělal společnost Američan Mark Vande Hei. Jak celá situace nakonec dopadne, zatím nikdo neví. O dalším vývoji Vás budeme informovat nejspíše formou krátkých zpráv.

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://www.clickorlando.com/

Zdroje obrázků:
https://res.cloudinary.com/…/EHAIZS4RGBDXJFC6F2622Y6SBU.JPG?_a=ATABlAA0
https://forum.nasaspaceflight.com/index.php?action=dlattach;topic=51899.0;attach=2067539;image

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

8 komentářů ke článku “Další překážka komplikující start Crew-3”

 1. Michal Andrej napsal:

  Sú nejaké neoficiálne informácie, ktorý člen posádky má ten „zdravotný problém“?
  Lebo ak je Kayla Barron tehotná, odklad sa môže natiahnuť na 9 mesiacov.

  • Dušan Majer napsal:

   Tyhle informace se na veřejnost prakticky nikdy nedostanou.
   To by nebylo hodnoceno jako malý zdravotní problém. 😉

  • ov42 napsal:

   To by to neodkládali o několik dní, ale rovnou tam dali náhradu. Tuším, že Stephanie Wilsonová působí jako náhradnice pro Crew 3.
   PS: Někdy to prořekne astronaut sám. Třeba Mark Van De Hei problém, proč nemoho vykonat EVA sám vysvětlil.
   Kvůli těhotenství Světlany Savické byl v osmdesátých letech zrušen let čistě ženské posádky. A pro let STS 132 v roce 2010 byla původně nominována Karen Nybergová a „ze zdravotních důvodů“ nahradil jí Michael Good. Ten rok se jí narodil syn. Tak tady bylo jasné, že ten zdravotní důvod opravdu byl tenhle

 2. Petr Kasan napsal:

  Přistávání Crew Dragonu do oceánu se zdá být docela limitující. Předtím mi to tak nepřipadalo, ale z posledních událostí je vidět, že plánování to značně komplikuje.

 3. Jandys napsal:

  Dobrý den, kdy by se Crew dostala na hranu certifikace pro dokování u ISS?
  Je ten limit stále 210 dní.
  Děkuji

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.