sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    ISS dnes dvakrát ohrozila kosmická tříšť

    Mezinárodní vesmírná stanice ISS - Více než 400 tun špičkové techniky ve výšce 400 kilometrů nad Zemí.

    Posádka Mezinárodní kosmické stanice ISS dnes zažila mimořádnou situaci. Orbitálnímu komplexu totiž hrozila srážka se zatím neupřesněným úlomkem kosmické tříště, tedy lidově řečeno kosmickým odpadem či smetím. Jelikož už na úhybný manévr nebyl čas, musela se posádka narychlo schovat do svých kosmických lodí Sojuz a Crew Dragon. K takové situaci již v historii ISS došlo, dnes však nastala tato situace hned dvakrát. Pozemní středisko už před prvním přiblížením uvedlo, že první objekt se ke stanici přiblíží zhruba v 8:06 SEČ. Následně bylo upřesněno, že druhý objekt by měl stanici minout mezi 9:38 a 9:44. Mezi oběma událostmi nakonec uplynulo 93 minut, což vede k úvahám, zda nešlo o jeden a ten samý objekt. Posádka tedy urychleně nastoupila do svých lodí a došlo i k uzavření průlezů mezi loděmi a stanicí.

    Jen před pár dny (10. listopadu) provedla ISS motorický manévr, aby se vyhnula úlomku čínské družice Fengyun-1C. Ta byla v roce 2007 sestřelena čínskou protidružicovou raketou v rámci testu této technologie. V době, kdy stanice provedla manévr, zbývaly do maximálního přiblížení zhruba dva dny. Připravit takový manévr je však otázka hodin a pokud už na něj není čas, musí se posádka uchýlit do svých lodí, kde jsou v bezpečí i v případě, že by úlomek kosmické tříště opravdu do stanice narazil a prorazil její stěnu. Jelikož tentokrát oba objekty stanici minuly a žádný náraz nebyl zaznamenán, mohly posádky opustit své úkryty. Američan Mark Vande Hei, který se ukrýval v Sojuzu pak dostal pokyn, aby otevřel průlez mezi západním a ruským segmentem. Průlezy mezi ostatními moduly však zůstaly preventivně uzavřeny. Pjotr Dubrov zase dostal od pozemního střediska za úkol vrátit loď Sojuz do původní konfigurace.

    Zdroje informací:
    https://ria.ru/
    https://twitter.com/

    Zdroje obrázků:
    https://c2.staticflickr.com/2/1971/45616596621_e79639f5ff_k.jpg

    Štítky:

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    17 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    kuban
    kuban
    3 let před

    „Mezi oběma událostmi je zhruba přesně hodina a půl“ 😀
    Nebyl by k dispozici nějaký přibližnější údaj? 😉

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    3 let před
    Odpověď  kuban

    Jak sám vidíte, u druhého případu je k dispozici pouze časové rozhraní, kdy k němu mělo dojít. Zatím se nikde neobjevila informace, kdy k přiblížení opravdu došlo (nebo jsem na ten údaj nikde nenarazil), tudíž nemohu poskytnou konkrétní rozestup mezi oběma událostmi.

    kuban
    kuban
    3 let před
    Odpověď  Dušan Majer

    mě jenom zaujala kombinace „zhruba přesně“ 🙂

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    3 let před
    Odpověď  kuban

    Aha, už chápu. 🙂

    Michal Václavík
    3 let před

    Zhruba přesně to je 1 hodina a 33 minut.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    3 let před

    Paráda, moc děkuju za přesný údaj. Doplním to do článku.

    jakubvanek
    jakubvanek
    3 let před

    rozebírá se třeba tady v tomto vlákně
    https://twitter.com/planet4589/status/1460355721699246087

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    3 let před
    Odpověď  jakubvanek

    Díky moc za odkaz.

    Maniak
    Maniak
    3 let před

    Proč kurňa zase ti rusáci? Copak netušili, co způsobí? Je jim to jedno? S tímhle státem spolupracuje ESA? Začínám mít pocit, že fakt bude lepší zasrat si zemi větrnýma turbínama než brát plyn z Ruska.

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    3 let před
    Odpověď  Maniak

    Prosím příště bez vulgarit, děkuji.

    V_dur
    V_dur
    3 let před
    Odpověď  Maniak

    Bolo by fajn, keby ste sa zdržali takýchto (a im podobných) trápnych komentárov. Viem, bolo by lepšie nereagovať, ale urobil som to pre Vás, pán Maniak – chcem sa Vás opýtať: uvedomujete si, ako veľmi sa znemožňujete? Porozmýšľajte, prosím… Prajem Vám všetko dobré!

    Maniak
    Maniak
    3 let před
    Odpověď  V_dur

    Nejspíš proto, že jsem z FELu a ne z Matfyzu? Chápu, že to bylo celkem dost emocionálně zabarvené, ale to je ten samotný fakt také. No, stalo se. Když si projdete mé příspěvky, všimnete si doufám, že to v mém případě není norma.

    V_dur
    V_dur
    3 let před
    Odpověď  Maniak

    To je fajn… 🙂

    Kamil
    Kamil
    3 let před

    Ti Rusové se úplně zbláznili? Mě to mozek nebere.

    lukas.talich
    lukas.talich
    3 let před

    Řeší se v takových případech i vzájemná rychlost mezi stanicí s tím smetím a jeho velikost? Je tam nějaký limit, nebo se stejně řeší i pomalu letící kousíček nějaké tepelné izolace atd.?

    Dušan Majer
    Dušan Majer
    3 let před
    Odpověď  lukas.talich

    Experti se snaží vždy zohlednit maximum faktorů, které jsou k dispozici a které mohou mít vliv na případný následek kolize.

    Ivono
    Ivono
    3 let před

    Plně s Vami soucitim. Vidim to uplne stejně. I korektnost má své hranice. Doporučoval bych aby se všichni pod své příspěvky podepisovali. Pan Dušan Majer jde s kůží na trh také se svým jménem… Pěkný večer.Ivo Novotny, Velký Luh

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.