sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Hubbleův teleskop zůstává v bezpečném režimu

Před několika dny jsme Vás informovali o problému, který potkal Hubbleův kosmický teleskop a kvůli kterému musela být přerušena vědecká činnost teleskopu. Od té doby dostáváme dotazy, zda se něco nezměnilo. Hubble je zkrátka legenda, na které mnoha lidem záleží. NASA však dlouho neposkytovala žádné nové informace. Nyní se aktualizace objevila, ale není příliš obsáhlá a navíc ani nepřináší informace o zlepšení situace. Jelikož je však Hubble tolik sledovaný, rozhodli jsme se, že Vás s tímto stručným shrnutím novinek od NASA seznámíme.

Experti NASA pokračují v analýzách, proč před nedávnem přešly přístroje na palubě Hubbleova teleskopu do bezpečného režimu, čímž byla přerušena vědecká pozorovací kampaň. Přístroje samotné jsou podle všeho v dobrém stavu, ale dokud pozemní tým nedokončí své bádání, zůstanou v bezpečném režimu. Přístroje potkala softwarová závada 23. října v 7:46 SELČ. Konkrétně se zdá, že se jednalo o ztrátu synchronizační zprávy. Ta poskytuje časové informace, které přístroje dále používají ke správné reakci na požadavky a příkazy spojené s daty. Pozemní tým přístroje restartoval a následující ráno obnovil vědecké operace.

Jenže 25. října v 8:38 SELČ však vědecké přístroje opět začaly vydávat chybové hlášky naznačující vícenásobnou ztrátu synchronizačních zpráv. Výsledkem bylo, že vědecké přístroje automaticky zareagovaly tak, jak byly naprogramovány – vstoupily do bezpečného režimu. Členové týmu, který zodpovídá za provoz teleskopu, nyní vyhodnocují dostupná data a systémové diagramy, aby mohli lépe porozumět synchronizačním problémům a mohli je lépe vyřešit. Kromě toho se již podařilo vypracovat testovací postupy, které by měly nasbírat dodatečná data ze systémů teleskopu. Očekává se, že tyto činnosti budou trvat nejméně jeden týden.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/28045752710_6a9cca2c72_k_0.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
3 let před

Plánuje se nějaká spolupráce Webba a Hubbla? Byla by škoda, kdyby přestal fungovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  SaturnV

Nějaká spolupráce by se určitě našla, ale vše bude záležet na aktuálním stavu.

Michal Václavík
3 let před
Odpověď  SaturnV

O společném pozorovacím programu HST a JWST jsem zatím neslyšel. Pokud Dušan tvrdí (našel), že existuje, pak bych i já rád viděl nějaký odkaz na vědecký článek či plán. Mimo to je však jasné, že vědci budou kombinovat výsledky získané z mnoha pozemních i kosmických pozorování tak jako doposud a do této sady dat vstoupí i JWST.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před

Myslel jsem to přesně tak, jak píšeš v poslední větě.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.