Nákladní loď Dragon 2 dorazila v rámci mise CRS-23 k orbitálnímu komplexu koncem srpna. Posádka v dalších týdnech postupně vyložila veškerý náklad a naopak útroby lodi naplnila věcmi, které se mají přepravit na Zemi. V mnoha případech jde o dokončené vědecké experimenty, jelikož Dragon 2 je v současné době jedinou bezpilotní lodí, která na konci své mise neshoří v atmosféře, ale přečká průchod atmosférou a přistane na padáku. Díky tomu se perfektně hodí pro dopravu nákladu z ISS na Zemi. NASA TV bude vysílat proces odpojení lodi od 14:45 SELČ. Samotné oddělení je momentálně plánováno na 15:05 našeho času.
Dragon 2 nezůstane na oběžné dráze dlouho sám. Jeho přistání u pobřeží Floridy je aktuálně plánováno na 1. října kolem 5:00 našeho času. Samotné přistání nebude vysíláno, ale NASA slibuje, že poskytne aktualizace na svém blogu o ISS. Časově citlivý vědecký náklad bude z Dragonu urychleně vyjmut a vrtulníkem transportován na Kennedyho středisko do Space Station Processing Facility. Tam už budou čekat vědci, kteří zahájí výzkum přivezených vzorků ještě než se začnou měnit vlivem účinků gravitace.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.elonx.cz/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/image/51418348980_c6ca62547d_k.jpg
Prosím o vysvětlení jak mám rozumět větě: „Dragon 2 je v současné době jedinou bezpilotní lodí, která na konci své mise neshoří v atmosféře, ale přečká průchod atmosférou a přistane na padáku.“
Sojuz neumí přistát sám bez posádky?
Tato schopnost se ale u Sojuzu nepoužívá. Slouží pouze k dopravě astronautů.
Navíc stejnou logiku jako u Sojuzu bychom mohli uplatnit i u Crew Dragonu (technicky se v několika ohledech od Dragonu 2 liší). Ale ani u něj se této schopnosti nevyužívá (vyjma bezpilotní mise DM-1).
Progress by také mohl být vybaven návratovým pouzdrem, na Miru se to využívalo, ale už dlouho jsem o tom neslyšel.
Také nevím o tom, že by se něco v tomto směru chystalo.