sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První krok k lunární komunikační síti

Agentura ESA oznámila podpis kontraktu s firmou SSTL (Surrey Satellite Technology Ltd). ESA se tak stane hlavním zákazníkem jejich technologie Lunar Pathfinder, která má startovat v roce 2024 a měla by poskytnout komunikační služby v okolí Měsíce. Na další roky se chystá realizace velkého množství misí k Měsíci, přičemž do mnoha z nich je zapojena agentura ESA. Nejde přitom jen o program Artemis, ale i komerční lunární landery, ruské mise Luna 25 a 27, nebo budoucí velký evropský lander EL3. Lunar Pathfinder je prvním krokem agentury ESA k odvážné vizi Moonlight, v rámci které má vzniknout síť komunikačních a retranslačních družic, které by sloužily uživatelům po celém světě. Takové družice by také mohly poskytnout navigační data pro lunární průzkum – podobně, jako dnes používáme na Zemi GPS či Galileo.

Budoucí možnosti komunikační a navigační sítě u Měsíce
Budoucí možnosti komunikační a navigační sítě u Měsíce
Zdroj: https://www.esa.int/

Odvrácená strana Měsíce a jeho polární oblasti mají pro kosmické agentury velkou atraktivitu, jelikož představují potenciální zdroje vody, pohonných látek a kyslíku. Retranslační družice jako Lunar Pathfinder jsou v takovém případě nezbytné k zajištění nepřetržitého spojení s roboty i lidmi na povrchu. „Průzkum nových oblastí je o objevování a přenášení znalostí na Zemi. Nová éra lunárního průzkumu proto bude vyžadovat robustní a rychlé komunikační služby,“ popisuje David Parker, ředitel pilotované a robotické divize ESA a dodává: „Služby Lunar Pathfinderu od SSTL umožní snížit cenu lunárního výzkumu, technologických demonstrací i komerčního průzkumu. Jakožto lídr lunárního průzkumu ESA plánuje intenzivně využívat těchto služeb.

Phil Brownnett z firmy SSTL uvedl: „Těší nás podpis, který potvrzuje, že ESA bude naším klíčovým zákazníkem při využívání komunikačních služeb mise Lunar Pathfinder. S agenturou ESA jsme spolupracovali od roku 2018, abychom rozšířili program Lunar Pathfinderu i na komerční trh. Těšíme se na realizaci našich plánů. Chceme uživatelům z celého světa poskytovat cenově výhodné služby a navigační data.“ Lunar Pathfinder ale navíc ponese i dva experimenty od ESA. První z nich bude testovat možnost využití existujících navigačních družic k určení pozice u Měsíce. Druhé zařízení pak má sloužit ke sledování kosmického počasí, aby mohli vědci lépe porozumět úrovním radiace u Měsíce, což je důležité pro pilotované mise. NASA navíc pro tuto misi poskytne laserový retroreflektor umožňující porovnání s daty o oběžné dráze z evropského navigačního experimentu. ESA také s NASA projednává možnosti, jak by bylo možné zapojit Lunar Pathfinder do podpory širšího programu průzkumu Měsíce.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23463393-1-eng-GB/Lunar_Pathfinder.png
https://www.esa.int/…/23216528-1-eng-GB/Extending_satnav_to_the_Moon.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.