sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Robotická paže do velkých mrazů

Zařízení pojmenované COLDArm (Cold Operable Lunar Deployable Arm) společně vyvíjí kalifornská Jet Propulsion Laboratory a firma Motiv Space Systems, která tak sídlí v Pasadeně. Po dokončení by měl tento projekt významným způsobem zlepšit schopnosti lunárních landerů. Robotický manipulátor totiž bude schopen pohybu i za velmi nízkých teplot, včetně těch, které nastávají během lunární noci. Tehdy bychom totiž na mnoha místech bez problémů naměřili i -173 °C. Robotická paže vyvíjená pro lunární lander využívá zkušeností velmi schopných výpočetních technologií z chytrých mobilních telefonů, které se používají i na marsovském vrtulníku Ingenuity a zvládnou provádět široké spektrum úkolů v extrémně nízkých teplotách bez potřeby vyhřívání.

Tyto činnosti zahrnují například nabírání vzorků lopatkou, nebo analyzování těchto vzorků, ale i vykládání vědeckých experimentů či pořizování fotografií okolí místa přistání landeru. Současné návrhy robotických paží pro lunární landery vyžadují ohřívače, které mají zabránit námaze a poškození převodů v paži při jejich vystavení extrémně nízkým teplotám během lunární noci. Projekt COLDArm ale jde na celou věc jinak. Inženýři do návrhu zapracovali speciální převody a kontroléry motorů, které mohou pracovat i v extrémních tepelných podmínkách aniž by potřebovaly zdroj tepla. Díky tomu pak bude možné uspořit cennou energii i neméně cennou hmotnost celé mise.

Podobně jako robotické paže na sondách Phoenix a InSight disponuje COLDArm čtyřmi stupni volnosti a dosahuje délky zhruba dva metry, přičemž vyvine sílu zhruba 45 Newtonů. Speciální senzor zabudovaný v blízkosti „zápěstí“ manipulátoru měří a reguluje úroveň síly, kterou paže vyvine při každém pohybu. Manipulátor by měl být vybaven kamerami pro 3D snímkování, focení povrchu a obecnou činnost. Tým zodpovědný za projekt COLDArm v současné době vyhodnocuje možnosti připojení různých malých přístrojů, které by jejich manipulátor mohl potenciálně držet na konci paže a používat. Návrhy obsahují například i 3D tištěnou lopatku z titanu s prvky, které by mohly pomoci získat geotechnologické informace o vlastnostech lunárního regolitu.

NASA v rámci projektu Bulk Metallic Glass Gear vyvíjí ozubená kola z tzv. kovového skla. Tato technologie by se měla uplatit i na manipulátoru COLDArm.
NASA v rámci projektu Bulk Metallic Glass Gear vyvíjí ozubená kola z tzv. kovového skla. Tato technologie by se měla uplatit i na manipulátoru COLDArm.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Jelikož má být avionika manipulátoru COLDArm nezávislá na avionice samotného landeru, může být případně naprogramována, aby autonomně řídila klouby paže k provádění různých pohybů a pořizování fotek či snímání dat. Díky budoucímu vývoji softwaru by avionika projektu COLDArm mohla umožnit autonomní provoz i na tzv. oceánských světech jako je třeba Jupiterův měsíc Europa.

Návrh manipulátoru COLDArm je opravdu promyšlený. Inženýři do něj zapracovali také držák nářadí a dokonce i nabíječku pro některé nástavce! To umožní snadnou výměnu nástrojů a vybavení, které může COLDArm během mise používat. Zmíněná nabíječka má poskytnout robustní a prachu odolné mechanické rozhraní včetně připojení elektřiny a dat až pro čtyři nástroje. Další nástroje pak mohou být uloženy ve zmíněném držáku, který bude vybaven standardním zámkovým rozhraním.

Ozubená kola v převodech manipulátoru COLDArm se vyvíjí v rámci projektu Bulk Metallic Glass Gear a o kontroléry motoru se postarala společnost Motiv. V současné době je manipulátor COLDarm zvažován pro lunární demonstraci technologie. V takovém případě by se mohl testovací exemplář vypravit na Měsíc na palubě komerčního landeru. Úspěšné prokázání funkčnosti této technologie by umožnilo její budoucí nasazení na misích k Měsíci i k oceánským světům. Projekt COLDArm je financován iniciativou LSII (Lunar Surface Innovation Initiative) pod hlavičkou programu pro vývoj klíčových technologií GCD (Game Changing Development).

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/…/extreme_environment_2_-_coldarm_bmgg.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/bmgg_thumbnail_ready_for_staging_0.jpg

Rubrika:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.