sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Jared Isaacman

Obchodní výbor Senátu USA uspořádá příští týden potvrzovací slyšení, které má potvrdit Jareda Isaacmana jako nového administrátora NASA. Slyšení, plánované na 9. dubna bude také zvažovat nominaci Olivie Trustyové na členku Federal Communications Commission.

Exail

Společnost Exail, zabývající se vesmírnou komunikací, oznamuje spuštění Spacelink-PCE emulátoru nejnovější generace. Spacelink-PCE je navržený tak, aby přesně replikoval kanál šíření vln mezi družicí a pozemní stanicí. Umožňuje tak testovat, optimalizovat a ověřovat výkon a spolehlivost družicových komunikačních systémů.

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda JUICE prošla vakuovými testy

Evropská sonda JUICE, která poletí k Jupiteru, úspěšně zvládla měsíc dlouhý pobyt v podmínkách podobných kosmickému prostředí. Sonda byla umístěn do největší vakuové komory v Evropě, která se jmenuje LSS (Large Space Simulator). Tato komora je deset metrů široká, patnáct metrů vysoká a nachází se v nizozemském středisku ESTEC, což je samo o sobě největší evropské středisko určené k testování kosmické techniky. Letový kus sondy JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) byl vystaven vakuu, které má tlak miliardkrát menší než je standardní tlak na hladině moře. Sonda také zažívala výrazné teplotní extrémy, které zažije při své cestě k Jupiteru (od horkých 250 °C do mrazivých -180 °C).

Vědecké přístroje sondy JUICE.
Vědecké přístroje sondy JUICE.
Zdroj: https://indico.cern.ch/

Simulátor umělého Slunce v LSS vytvářel spalující žár, který JUICE zažije při své 88 měsíců dlouhé přeletové fázi, během které na ni čeká také průlet kolem Venuše. Kapalný dusík kolující ve stěnách komory zase napodoboval mrazivost hlubšího vesmíru. Po měsíc trvajících zevrubných zkouškách mohly být 15. července dveře komory otevřeny. Otestovaná sonda se nyní vrátí do Francie, kde firma Airbus Defence and Space obstará závěrečné přípravy před startem, který je plánován na příští rok. Až se sonda dostane k Jupiteru, provede detailní průzkum samotné planety i jejích tří velkých měsíců, které hostí oceány – Ganymed, Europu a Callisto. Využije přitom soubor vědeckých přístrojů pro dálkový, geologický i lokální průzkum. Sonda by měla svými měřeními pomoci prozkoumat proces vzniku potenciálně obyvatelných světů u plynných planet jako je Jupiter.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/23413079-1-eng-GB/Jupiter_mission_passes_space_vacuum_test.jpg
https://indico.cern.ch/…/2622581/JUICE_radiation_measurement_instruments_TorgeirPaulsen.pdf

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mr G
Mr G
3 let před

Dakujem za clanok.

Presiel som si vesmirnu techniku (nazvy), a nenasiel som tam diel zamerany na testovanie vesmirnej techniky. Napady:
– historia testovania vesmirnej techniky
– rozdiely v testovani druzic (sond), lodi pre posadku, moduly stanic, …
– postup testovania, je nejaky sled operacii, alebo je mozne niektore kroky preskakovat, resp. zamienat ?

Dakujem za skvelu pracu 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Mr G

Děkujeme za pochvalu i za tip. Určitě to promyslíme.