Buran poničen vandaly

Měl být chloubou a technickým zázrakem Sovětského svazu. Osud tomu však chtěl jinak a nakonec majestátní raketoplán Buran startoval do vesmíru pouze jednou. Exemplářů ovšem vzniklo víc. Nejznámější je osud právě letového kusu, který po své cestě do kosmu byl k vidění i na letecké show v Paříži, kam ho přepravil největší letoun na světě Antonov An-225. Po skončení této akce v roce 1989 bylo jedno mezipřistání také v Praze, ale tím byla jeho sláva zpečetěna. V roce 2002 se po větrné smršti zřítila část budovy na kosmodromu v Kazachstánu, pod kterou byl uložen spolu s jedním kusem rakety Eněrgija. Ještě horší ovšem je, že během tohoto incidentu zemřelo osm lidí. Kdo by ovšem čekal změnu přístupu ke zbylým kusům z programu, ten by se hluboce mýlil… Nezměnilo se totiž vůbec nic.

V budově číslo 80 jsou uloženy dva raketoplány. Ten v zadní části (blíže) je označen jako OK-1.02 (1K2). Model v přední části byl pouze demonstrátor a nese označení OK-MT.

V budově číslo 80 jsou uloženy dva raketoplány. Ten v zadní části (blíže) je označen jako OK-1.02 (1K2). Model v přední části byl pouze demonstrátor a nese označení OK-MT. Zdroj: https:www.reddit.com

Ano, je pravdou, že některé kusy byly zrestaurovány a zachovány jako muzejní expozice, ale další kusy neuvěřitelně složité a drahé techniky zůstaly napospas svému osudu a jsou dodnes chátrajícími pomníky, které mají podobný osud, jako celý program Eněrgija-Buran, na kterém se podílela celá řada skvělých inženýrů a pracovníků z nejrůznějších odvětví. Takový osud je tedy nejen neuctivý k technice, ale zejména k práci a nasazení stovek možná tisíců lidí. Nehledě na to, že tento program byl značně nákladný a dokonce se hovoří, že přispěl k rozpadu Sovětského svazu, ale to je jiný příběh. Současné vody totiž rozvířila zpráva šířící se na sociálních sítích, ve které se objevily fotografie pomalovaného druhého exempláře raketoplánu OK-1.02 (1K2 přezdívaný Ptička), který jako první kus tohoto stroje měl mít i systém podpory života. Ten je uložen 30 let v opuštěném hangáru č. 80 v areálu bajkonurského kosmodromu. Stav stroje je zdokumentován díky nelegálním návštěvám těchto míst se zvláštní atmosférou. Spolu s „Ptičkou“ je v hangáru ještě jeden kus označený OK-MT. Jde o technologickou maketu, což je ostatně význam oné zkratky MT. Vandalové ovšem poškodili onen zamýšlený letový, a tedy historicky významnější kus. V hangáru je to ten vzadu. S pořízených fotografií je to dobře patrné.

Na počátku 90. let se Buran s označením 1.02 aktivně připravoval na start na kosmodromu a byl dokonce vyvezen na startovací rampu, kde proběhly testy tankovaní sestavy Buran-Eněrgija. Samotný raketoplán byl prý z více jak 90 procent hotový. Bohužel dnes víme, že se start už neodehrál. Celý program byl v roce 1993 oficiálně ukončen. Za tu dobu se jednotlivé kusy z programu několikrát přesouvaly a dodnes není úplně jasné, kolik přesně bylo celkově vyrobeno strojů v rámci tohoto programu.

Testovací exemplář raketoplánu Buran označený OK-GLI s proudovými motory v zadní části v německém muzeu Technic Muzeum Speyer.

Testovací exemplář raketoplánu Buran označený OK-GLI s proudovými motory v zadní části v německém muzeu Technic Muzeum Speyer. Zdroj: Autor

Pokud by Vás zajímal osud dalších kusů raketoplánů, tak doporučuji přečíst tento článek, který vyšel na astro.cz. Jestliže máte sami chuť, a doba Vám to umožní, tak osobně mohu doporučit návštěvu německého muzea ve městě Špýr, které naše redakce pravidelně navštěvuje, a kde se nachází jeden z testovacích exemplářů, který vyniká proudovými motory v zadní části stroje a tudíž byl schopen samostatného letu. Tento typ je označen OK-GLI a patří k tomu nejlepšímu, co se po tomto programu podařilo zachránit. Rozměry je velmi podobný americkým protějškům a přesto, že nikdy nebyl ve vesmíru, vzbuzuje úctu. Vraťme se ale do kazašských stepí ke zmíněnému Buranu OK-1.02, který byl po dlouhá léta ponechán svému osudu. Pro mnohé fanoušky kosmonautiky bylo doslova nepochopitelné proč tak vzácný kus techniky není již dávno někde v muzeu. Po skončení programu Buran-Eněrgija a rozpadu SSSR zůstaly Ptička i OK-MT na Bajkonuru, který byl územím nezávislého kazašského národa. Na rozdíl od letového a později zničeného Buranu 1.01, který se stal majetkem Kazachstánu, si Rusko původně ponechalo vlastnictví obou kusů umístěných v hangáru 80. Aby by bylo něco podobného vůbec možné, bylo třeba několik dalších kroků. Byla vytvořena dceřiná společnost RSC Eněrgija, která se jmenuje NTTs-12Ts CJSC Eněrgija, aby spravovala celý majetek RSC Eněrgija na komplexu Bajkonur, což zahrnovalo i zmíněné raketoplány. V roce 2004 společnost převedla oba kusy na společnost RSE Infrakos, která je následně v roce 2005 předala rusko-kazašské společnosti JSC KRISP Aelita (jejímž zakladatelem byla společnost RSC Eněrgija). V roce 2011 akcie společnosti podle tehdejších ruských sdělovacích prostředků koupil kazašský podnikatel Dauren Musa a společnost byla přejmenována na RSC Bajkonur. Tak se „Ptička“ a OK-MT, stejně jako maketa rakety Eněrgija, která rovněž patřila Aelitě, staly majetkem soukromé kazašské společnosti. Jak vidno celé je to pěkně zamotané a není vůbec těžké pochopit, proč ani samotný Dmitrij Rogozin nevěděl v roce 2020,komu vlastně ony kusy vůbec patří. Na tuto diskusi ovšem reagoval také Dauren Musa, ředitel a vlastník společnosti RSC Eněrgija a napsal, že společnost už vynaložila velké prostředky, aby udržela raketoplány v co nejlepším stavu. Což zní až pokrytecky při pohledu na chabě zabezpečený a zanedbaný hangár č. 80. V reakci na to Rogozin vyjádřil své znepokojení nad stavem lodí a slíbil, že zástupci Roscosmosu kontaktují Musa, aby společně prodiskutovali jejich další osud. Vláda Kazachstánu také v té době projevila zájem o lodě a soudní řízení nakonec urovnalo vlastnickou záležitost ve prospěch soukromé společnosti RSC Bajkonur, jejímž ředitelem je Musa. Přesto v roce 2021 někdo opět do hangáru vnikl a nehezky poničil stroj, který nikdy „nedostal šanci“. Upozorňuji, že následující záběry mohou být pro některé jedince drastické!

Taškařice o to, kdo je majitel, je ovšem chátrajícím, a již řádně vypleněným raketoplánům v hangáru u zadní části směrovek. Zájem má ovšem veřejnost a to nejen v Rusku, ale osud raketoplánů zajímá v podstatě lidi z celého světa. Nejlepším řešením je samozřejmě co nejrychlejší přesun do nějakého muzea, které by kusy zrenovovalo a vystavilo. Tato možnost je sympatická i agentuře Roskosmos a, zdá se, že se nějaký čas skutečně snaží situaci řešit. Ono posprejování, byla vlastně poslední kapka, ale opět „rozvířila“ diskusi na toto téma a zdá se, že by to tentokrát mohlo opravdu stačit. Roskosmos opět vyjádřil znepokojení nad osudem jedinečných zbytků programu Buran-Eněrgija uložených na kosmodromu a vyjádřil přání projednat tuto otázku na příštím zasedání Mezivládní kazašsko-ruské komise o Bajkonuru. Nepodařilo se mi ovšem zjistit datum, kdy k zasedání dojde. Osobně doufám, že to nebude například v další pětiletce, protože toto si žádá rázné a rychlé jednání, protože „zítra by mohlo být pozdě“. Podle tiskové kanceláře Roskosmosu hodlá organizace trvat na převodu vlastnictví do kosmonautického muzea nebo muzeí. Jenže podle posledních informací z RIA Novosti to vypadá, že graffiti byly udělány už v dubnu a nyní jsou již dávno přetřené! Což by mohlo naznačovat, že vedení kosmodromu Bajkonur a velmi pravděpodobně také Roskosmos o celém incidentu věděly a rozhodly se mlčet. Bylo to právě kvůli strachu z nové debaty o přesunu? To nelze s jistotou říci.

Pohled na pomalovaný raketoplán je přesto doslova srdcervoucí a mnohé fanoušky kosmonautiky rozzlobil. Nápisy: „Juro, dorazili jsme“ a menším písmem: „Před výstupem ke hvězdám, by se člověk měl naučit žít na Zemi!“, působí neuctivě, ale jedno se musí nechat. Opět vzbudily zájem o legendární stroje, které patří do muzea a nikoli pod střechu chátrající budovy.

Smutný pohled na značně poničený raketoplán OK-1.02 v budově č.80.

Smutný pohled na značně poničený raketoplán OK-1.02 v budově č.80. Zdroj: https://twitter.com/DaurenMussa/status/1397572140040433664

Zdroje informací:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Program
Daniel Lazecký
https://www.nasaspaceflight.com/2021/05/buran-history

Zdroje obrázků:
http://www.aerospaceweb.org/question/sp.jpg
https://preview.redd.it/hiiomk9l23x41.jpg
https://img36.rajce.idnes.cz/d3603/16/.jpg
https://twitter.com/DaurenMussa/status/139757214004

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

47 komentářů ke článku “Buran poničen vandaly”

 1. rhronza napsal:

  to Dušan Majer 31. 5. 2021 (22:29)

  Netvrďte mi že jste ten dostavec napsal s chladnou hlavou. Byl jste v afektu a bez kouska sebereflexe. Jinak se ta Vaše asociální vyjádření vysvětlit:

  „Sáhnou na cizí věc? Odstřelit jako škodnou bez milosti.“

  „všechny sprejery nestřílel, ale každému z nich (ať sprejují na raketoplány, domy, vlaky či mosty) bych ruce zlámal s velikou radostí. A jako bonus bych jim nechal ty pařáty srůst nakřivo, ať si do konce života pamatují, že na cizí majetek nemají“ – jako kdybych slyšel islámského imána

  Na facebooku nebo Twitteru za takové vyjádření máte nejméně dočasný suspend.

  • Pajuc napsal:

   Naštěstí tady nejsme na fb ani Twitteru, chovejte se podle toho a diskutujte k tématu. Dík.

   • rhronza napsal:

    Takže když Majer píše o těch co posprejovali Buran:

    „Odstřelit jako škodnou bez milosti.“, „ruce zlámal s velikou radostí. A jako bonus bych jim nechal ty pařáty srůst nakřivo“

    Tak diskutuje k tématu?

    To Pajuc: Dávat někomu cizímu rady jak by se měl chovat je pendantsky bezduché 😉

   • Pajuc napsal:

    Ano bylo to emotivní ale k tématu. Není potřeba to dál rozvádět. Věnujme se obsahu článku.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Sám jsem u svého příspěvku napsal, že už utíkáme od tématu, ale jelikož jsem psal o sprejerech obecně, vztahuje se to i na ty nižší živočichy (lidé to nejsou), kteří svými dementními výtvory zhanobili kosmickou relikvii. Tudíž je to k tématu. Taková … doplňte si sami podle vlastního uvážení (sám jsem tam chtěl dát alternativní výraz hovězího dobytka), nemají mezi slušnými lidmi co pohledávat.

   • rhronza napsal:

    Tak abychom tuhle trapnost ukončili. V píšeš že nejsi psychopat(nebo v to doufáš) – viz odpověď 31.5.2021 23:35 na příspěvěk Pavla Kralicka. Polemizovat s tebou nebudu. Nemám v úmyslu so do hlavy pouštět kriminální myšlenky. Jen ti řeknu že jsi „pěkněj“ rimr.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Děkuji za pochvalu, nevím sice co to je, ale na první pohled mne to nijak neuráží. 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Jak říkám, nepsal jsem to v afektu, je to můj celoživotní přístup. Ke slušným lidem jsme slušný, ale pokud někdo pro vlastní pokřivenou zábavu ničí cizí majetek, pak nemám sebemenší slitování a plně podporuji drakonické tresty.
   P.S. Naštěstí na našem webu nám mohou být praktiky kterékoliv sociální sítě ukradené. 😉

 2. Spytihněv napsal:

  V diskusi padaly návrhy na zabití pachatelů. S tím nesouhlasím. Soudím, že zabít je málo 🙂 I když tedy ty nápisy nejsou nijak hanlivé a jsou k věci. Také by se měli nad sebou zamyslet odpovědné orgány, že se nedokáží starat o majetek, který má navíc výraznou historickou hodnotu. Ale co čekat od země, kde zítra znamená již včera (nebo opačně to bylo? Každopádně je to Fučíkův scestný blábol). Sprejeři jsou zkrátka divná a někdy i agresivní sebranka, která žije dle svých vlastních pravidel a chopí se každé příležitosti, která je jim dána, jako třeba tady.

 3. Vena napsal:

  Celkem smutný kino. Působí to hodně depresivně a snad i naznačuje, proč sssr zkolaboval. Vyvolává to otázky, proč rusové do toho projektu šli, když už dobře věděli, jaký je to finanční provar.
  Každopádně, to že jsou tyhle kusy v dezolátním stavu, nikomu nedává právo tam vtrhnout a ničit.

 4. David R. napsal:

  Nezlobte se, ale mám ještě výhradu k náhledové fotografii článku. Zdá se mi, že snímek vůbec nesouvisí s činem vandalů. Ze snímku jsem nabyl dojmu, že vandalové použili výbušniny, nebo minimálně velký demoliční stroj. Po přečtení jsem zjistil, že použili sprej. Nepřipadá mi to jako příliš objektivní náhled.

 5. David R. napsal:

  Myslím, že debata již je za hranou. Smutné ale je, že v některých zemích na východ od nás skutečně není od nápisu k fyzické likvidaci pisatele daleko.
  Vždy se snažím vidět věci z různých úhlů. Nepopírám, že jde o strašný vandalismus. Jenže zároveň je v tom i poselství. Kdyby se lidé naučili žít na Zemi, zastínilo by to jakýkoli vesmírný projekt. A právě ti, co utratili peníze milionů svých poddaných za tento velikášský projekt, byli v té snaze o lepší žití na Zemi úplně mimo. A to poselství je prostě přesně tam, kam patří. A je v tom i kus odvahy. Co mi vadí je, že poselství je maličké a podpis vandalů je obrovský. Mělo to být obráceně, a o 30 let dřív.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Buranu a jeho nástupců je samozřejmě ohromná škoda. Technologicky velmi zajímavé stoje, které se bohužel trefily do asi nejhoršího období, které velkým projektům nepřálo. Mohlo to být zajímavé.

  • Pavel Kralicek napsal:

   Musim souhlasit! Jestli tahle akce vyprovokuje ocekavanou reakci a raketoplan se diky tomu nerozpadne na prach starim/na kusy po tom co na nej zase spadne strecha a misto toho skonci nekde v muzeu, budeme jeste temhle sprejerum vdecni!
   Vzkazy, ktere zanechali jsou kritikou stavu ruske kosmonautiky a (ruske) spolecenske situace, takze jen cisty vandalismus bych za tim nehledal. “Juriji dorazili jsme” neni vysmech raketoplanu, ale spis v ceskem vyznamu “tak jsme dojeli” recene, kdyz se auto rozbije, coz zde je zde rusky vesmirny program…
   Uvidime jestli se soudruzi Rogozin a Putin nechaji vyhecovat k akci…
   Dusane, prekvapil jste me s tim lamanim rukou/strileni…necekal jsem to od Vas. Jestli nejste psychopat, nedal byste ani jedno, ne kvuli pitome zdi nebo vlaku…slyset lamat kosti se mi bohuzel uz postestilo a z hlavy to nedostanete…

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Psychopat nejsem (doufám :-D). Ale z duše se mi hnusí lidé, kteří pro vlastní zvrhlé pobavení ničí práci a majetek někoho jiného. Jen při tom pomyšlení se mi vaří krev. Ale upřímně nevím, jak bych se v té situaci zachoval – možná bych měl strach, abych sám nedostal na ústa. 😀 Ale vůči podobným individuím obecně nemám sebemenší slitování. Chce to exemplární tresty, aby se ostatní báli, že jim bude hrozit to samé.

   • Tomáš Kohout Redakce napsal:

    Kdysi jsem četl v nějaké studii, že více než exemplární tresty odradí pachatele od činu pravděpodobnost dopadení. Proto je teď obecně nižší kriminalita než ve středověku kdy se sekaly ruce a těla lámala v kole a kdy běžnou metodou výslechu bylo mučení.

  • Karel Zvoník Redakce napsal:

   Osobně zde souhlasím z Davidem R, ta debata je zbytečně vyhrocená.

  • Hawk napsal:

   Velikaske projekty jsou casto jedine co po civilizacich zbude. Jakakoliv vlada muze utratit za (radoby)bohulibe projekty, ale je to akorat recept na stagnaci, civilizace se vetsinou nikam neposune. Je to dobre videt na vetsine statu soucasne EU.
   Ono je otazka, kde by byla kosmonautika ted, kdyby Sojuz nelil velke prostredky do kosmonautiky, nebyla by soutez SSSR-USA. Pravdepodobne by nebyl Shuttle, velke stanice ani Apollo.
   Ve skutecnosti to cely svet posunulo o velky kus vpred.

   • Hawk napsal:

    Vypadla mi tam cast vety:
    Jakakoliv vlada muze utratit VETSINU ROZPOCTU za (radoby)bohulibe projekty , ale je to akorat recept na stagnaci, civilizace se vetsinou nikam neposune

 6. MichalTupy napsal:

  Mozna docela kacirska poznamka, ale popravde mne se to grafitti i docela libi, ten kdo ho kreslil si na nem dal zalezet. neni to jen par blbych cmarancu

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ať to vytvořil kdokoliv, tak je mi absolutně jedno, jak hezky / ošklivě to vypadá. Je to absolutní neúcta k perfektní technice a symbolu kosmonautiky. I kdyby na to někdo namaloval Monu Lisu 1:1, je to vandalství. Lámal bych packy za to, když to nějaké kopyto nastříká na vlak, most, či dům. Ale za tohle bych bez výjimky střílel.

   • MichalTupy napsal:

    Tak s tim nesouhlasim neucta je to, ze se to tam nechava rezivet.

    Nemuzes znicit to co uz znicene je.

    A pokud by tomu dali sprejeri kazdy rok novy (kvalitni) nater tak proc ne, aspon to dele vydrzi. a pokud by tam dostali pribeh toho stroje coz nekteri fakt umi, no tak wow.

    ale ono to skonci stejne tak, ze na to ten hangar spadne.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Je to vniknutí na cizí pozemek na vojenský citlivém místě. Už to trošku mluví o respektu oněch sprejerů. Další neúcta je pomalovat cizí majetek, takto arogantním způsobem, který je patrný z nápisů. Kdyby Vám někdo pomaloval automobil, asi byste to těžko považoval za umění… To, že ty kusy reznou na místě je smutné, ale pořád je to něčí majetek a ten s ním může nakládat podle svého, bohužel. Jinak to hned vypadá, pokud si uvědomíte kolik hodin práce na tom nechali konkrétní lidé a kolik osudů, je spjato s tímto programem. Znehodnocení těchto artefaktů je ukázkou obrovské porce neuctivosti bez špetky respektu k čemukoli.
    P.S.: Upozornit na problém se dá i jiným způsobem.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Je to jejich majetek? Není, stejně jako nejsou jejich vlaky, mosty nebo domy. Tam na to nemají co hrabat! Pardon, ale v tomhle směru nemám sebemenší omluvu. Pokud mají nutkavou potřebu tvořit, tak ať postříkají svůj majetek. Sáhnou na cizí věc? Odstřelit jako škodnou bez milosti.

   • rhronza napsal:

    Pane Majere, v porovnání s Vámi je Islamský stát humánnější. Tam by jim „pouze“ usekli prsty nebo ruce.

    Za současný stav obou strojů (včetně nemovitosti kde se nacházejí) nejsou odpovědni ti (kluci), kteří je posprejovali. Jak jste správně podotknul:

    „Je to jejich majetek? Není, stejně jako nejsou jejich vlaky, mosty nebo domy.“

    Správně. Jsou majetkem Ruska. Odpovědná je ruská vláda v čele s jakýmsi Vladimírem Putinem. Znáte ho, že ?

    Chci věřit, že jste jednal pouze v afektu, který ve Vás ty fotografie vyvolali a že se za svůj výrok omluvíte.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Nejednal jsem v afektu. Tohle je můj celoživotní postoj. Pokud bych někdy přistihl vandala, jak ničí můj majetek, asi by to skončilo tím, že bych šel sedět. A jelikož si kosmonautiky vážím, jednal bych v takovém případě stejně, jako kdyby šlo o můj majetek. Omlouvat se nemám za co. Ale, abych se náhodou nedotkl nějakých útlocitných chudinek, kterým by bylo chudáků grázlů líto, tak abych byl humánnější, tak tedy prohlašuju, že bych všechny sprejery nestřílel, ale každému z nich (ať sprejují na raketoplány, domy, vlaky či mosty) bych ruce zlámal s velikou radostí. A jako bonus bych jim nechal ty pařáty srůst nakřivo, ať si do konce života pamatují, že na cizí majetek nemají co hrabat. Pokud se chtějí „umělecky“ realizovat, ať si stříkají na svůj majetek nebo na legální plochy, kde jim to jejich majitel dovolil.
    Ano, o Putinovi jsem už párkrát cosi zaslechl, díky za optání. To, že se někdo o svůj majetek nestará, může být smutné, může nás to štvát, ale dokud je to něčí majetek, tak nikdo kromě majitele nemá právo na to sahat. Majitel to může někomu prodat a pak ať se o to nový majitel stará jak chce. To je stejný případ jako skvoteři a další podobná chátra, která využívá opuštěné domy. I tady platí stejný vzorec – není to jejich, nemají tam co dělat. Ale tím se už značně odchylujeme od tématu. 😉

   • Miroslav Pospíšil Redakce napsal:

    To rhronza, ty dva stroje nepatří Rusku, ani ruské vládě, ani Putinovi, ale skoukromé firmě z Kazachstánu.

   • Jiny Honza napsal:

    rhronza: I když se v mnohém neshodneme, tady nezbývá než s Vámi souhlasit. A to navzdory tomu, že pan domácí má jiné stanovisko.

 7. Adhara napsal:

  Ja nemám slov. Čo sú to za ľudia? Vandali zostanú navždy mimo moje pochopenie…

  Na druhej strane… múzeum je iste lepšia možnosť, no nepripadá mi nejaké prehnane dôstojné. Zvlášť keď raketoplán dnes už slúži len na zvýšenie atraktivity suvenírov, ako napríklad tuto Endeavour, ktorý má stánok so suvenírmi doslova pod nosom. http://astrin.planetarium.sk/stretnutie-s-raketoplanom-c07299 Oproti časom, keď zachraňoval HST a zahájil rozširovanie ISS, je to biedny osud. Priznám sa, že väčší zážitok z Endeavouru som mala, keď som ho naživo videla v akcii, pre ktorú bol skonštruovaný. Aj keď pritom vyzeral len ako jasná bodka letiaca cez oblohu.

 8. Hawk napsal:

  S ohledem na podminky je v podstate zazrak v jak relativne dobrem stavu po vice jak 30 letech je.
  Ale treba ho v budoucnu zachrani Amazonizace.

 9. Vojta napsal:

  Pokud to posprejování opravdu povede k důkladné renovaci a uložení raketoplánů v důstojnějších prostorách (ideálně ve veřejnosti přístupném muzeu), tak za to těm vandalům ještě budeme děkovat. Trocha barvy je přece jen nic proti rokům chátrání v rozpadajících se hangárech.

  • Radim Pretsch Redakce napsal:

   Bohužel nepovede. Bylo by to příliš nákladné a technicky náročné. Je to zcela mimo možnosti Roskosmu i Ruska. Budeme jen s údivem sledovat další kapitoly tohoto příběhu.

   • Vojta napsal:

    Taky se toho bojím. Možná by díky medializaci mohl projevit zájem i někdo ze zahraničí. Ale to je taky s obrovským otazníkem. Jednak ohledně ochoty Ruska Burany prodat a pak ohledně ceny.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    I to je možnost. Nákladné to jistě bude. A zjištěné informace tomu také nahrávají. Německo koupilo do muzea Buran OK-GLI za 10 mil. dolarů. Opět tam byly ale nesrovnalosti ohledně vlastníka. To, že tam dnes ten kus je, lze považovat za malý zázrak.

   • Jozef M napsal:

    V cene Buranu nemáte nejako veľa núl? Asi malo byť 10 mil.

   • Hawk napsal:

    S ohledem jak jedou rotacky ty nuly se mohou stat za chvili realitou.

   • Karel Zvoník Redakce napsal:

    Ano máte pravdu. Upravil jsem tedy text a napsal to bez nul.

  • Mario napsal:

   No takisto sa obávam že v podstate len skončí v inom sklade a opravovať sa bude donekonečna. Alebo ho len zakonzervuju a budú sa tváriť že na tom makajú. Pretože peniaze nie sú a aj to málo sa rozkradne. Vážne najlepšie by bolo predať ho do zahraničia kde sú peniaze a konečne by sa dočkal dôstojného odpočinku. Ale trochu sa bojím aby tam neprvladla tá nezmyselná hrdosť že to je ich pýcha a oni si to sami poriesia. Alebo budú pýtať totálne nezmyselnú čiastku. Pretože pán Rogozin viac krát preukázal že tam je asi omylom ale pr kecy mu idú na jedničku.

 10. Jozef M napsal:

  Do hangáru s Buranom nebol problém sa dostať. Dajú sa nájsť videá z takých návštev, napríklad:

  https://www.youtube.com/watch?v=-q7ZVXOU3kM

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.