sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

OBRAZEM: První fotky roveru Zhurong na Marsu

Čína se stala po Spojených státech teprve druhým státem, který dokázal úspěšně přistát na Marsu. Přistání, které proběhlo 15. května nedlouho po naší půlnoci, tedy znamenalo ohromný úspěch. Na fotky jsme si však museli počkat několik dní. Rover je sice schopen komunikovat se Zemí přímo, ale je to jen chabou rychlostí 16 bitů za sekundu! To v žádném případě nestačí na přenos fotografií. Čína ale fotky hned nepotřebovala – mnohem důležitější byla telemetrická data, která ukázala, že jsou systémy v pořádku. Na přenos fotek je ale potřeba retranslačních družic. Tianwen-1 po oddělení potřebovala upravit svou dráhu a ke slovu se dostaly evropské družice Mars Express (MEX) a Trace Gas Orbiter (TGO). Na Zemi tak začala proudit data větší rychlostí a dnes byly představeny první dvě fotografie. Jedna je použita jako náhledový snímek tohoto článku, druhá se nachází přímo v článku. Vozítko Zhurong (dá se přepsat do češtiny jako Ču-žung) by mělo sjet na povrch asi 22. května. Těšme se na všechny novinky spojené s touto misí.

Rover Zhurong rozložil své fotovoltaické panely.
Rover Zhurong rozložil své fotovoltaické panely.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Pokud se v průběhu dneška objeví další fotky, přidáme je do tohoto článku.

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/E1vm6jhWUAA_Acd?format=jpg&name=small
https://pbs.twimg.com/media/E1vm6jmXsAMmVAZ?format=jpg&name=small

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Homer
Homer
3 let před

Ak bude všetko v poriadku, tak o pár rokov by tam mala byť aj európska sonda.

Mňa teraz ale zaujíma, či majú tieto 3 posledné vozítka niektoré rovnaké prístroje?

Alebo sú nejaké rovnaké vedecké úlohy, na ktorých budú pracovať 2 alebo všetky 3 (prípadne aj tie staršie)?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Homer

V zásadě se dá říct, že podstata přístrojů je +/- pořád stejná – kamery, spektrometry a občas nějaká specialitka jako je třeba podpovrchový radar.
Zhurong má radar, detektor magnetického pole, meteostanici, spektrometr, kamery
Perseverance má spektrometry, radar, meteostanici, kamery

Risa123
Risa123
3 let před

Nejsme žádný expert, ale je v podstatě nemožné odesílat samotné bity. Pravděpodobně jsme měl na mysli bajty.

Risa123
Risa123
3 let před
Odpovědět  Risa123

No 16 bitů by byli dva bajty. Působí to dost nemožně, proto jsem předpokládal 16 bajtů.

pmendl
pmendl
3 let před
Odpovědět  Risa123

Nikoli, bit je základní jednotka informace a je zcela samostatný. V případě rádiového vysílání si ho zjednodušeně představte jako určitý časový interval (zde 1/16 sekundy), kdy vysílač vysílá „pískání“ nebo ticho, 1 nebo 0.
V praxi jsou protokoly složitější, aby se snáze odhlaily poruchy a nebraly do úvahy (například písk ticho písk ticho jako 1 a písk písk ticho ticho jako nula).
Byte je pak už nadřazená organizační jednotka, uspořádávající jednotlivé bity do zprávy. Existuje celá řada protokolů. které s byty vůbec nepracují a mají třeba i proměnné počty bitů v jednotlivých zprávách…
Tedy 16 bit za sekundu je robustní (ale zoufale pomalá) přenosová rychlost. U první (čínské) sondy na Marsu zcela pochopitelně je dána přednost spolehlivosti před rychlostí.

Risa123
Risa123
3 let před
Odpovědět  pmendl

Mě šlo o to, že ho v (v normálních) programovacích jazycích nemůžu uložit do proměné atd.

Risa123
Risa123
3 let před
Odpovědět  Risa123

tak jsem myslel není samostatný

shagy2301
shagy2301
3 let před
Odpovědět  Risa123

počuli ste o type boolean? To je TRUE/FALSE, PRAVDA/NEPRAVDA, 1/0, takáto informácia sa ukladá ako jeden bit. Takže áno aj programovacie jazyky majú podporu jedného bitu, nie lej byte

Risa123
Risa123
3 let před
Odpovědět  Risa123

Ten je ovšem stále řešen jako byte.

PetrDub
PetrDub
3 let před
Odpovědět  Risa123

Je potřeba nezaměňovat bit jako jednotku informace a způsob, jakým je uložen v paměti/na disku/v databázi. Bit je prostě jen „políčko“ pro hodnotu 0 nebo 1, nic víc, nic míň. Přenosová rychlost udává, kolik takových „políček“ za jednotku času přenesete.
Když ale programátor potřebuje takovou informaci uložit do paměti nebo na disk, tak je potřeba respektovat architekturu daného počítače, popř. jazyka. Proto se často jeden bit uloží do jednoho bajtu, nezřídka to pak kvůli zarovnání dat v paměti zabere i čtyři bajty. Pokud ale budete chtít „šetřit“ a bude mít u u nějakého objektu třeba osm logických (tj. 0/1) vlastností, můžete je v klidu uložit prostřednictvím tzv. bitové masky do jediné jednobajtové proměnné. Podobně se chová k logickým proměnným i většina databázových strojů při ukládání do databáze.
Nicméně nic z toho neznamená, že bit není samostatný. Pokud by např. rover provedl přistání a bylo domluveno, že vyšle pípnutí na frekvenci X, pokud bude vše OK a na frekvenci Y, pokud ne, tak příjem této binární informace lze považovat za zcela samostatný přenos jednoho bitu informace.

Tom
Tom
3 let před
Odpovědět  Risa123

U prenosovych rychlosti se vzdy pouziva bit/s (a nebo alternativne take baud – neni to to same). Vasi Internetovou pripojku mate take advertisovanou jako 100Mbps a ne 12.5MB/s
U datoveho toku se s bajty nepocita, opravdu muzete mit informaci obsazenou treba ve 3 nebo 19 bitech. Navic je potreba pocitat kontrolni bity. Takze v tech 16b/s jsou i kontrolni soucty, resp bych ocekaval samoopravne kody (ono po x minutach poslat zpet – „nesedi mi CRC, posli znovu“ neni nejefektivnejsi komunikace pri dane rychlosti a odezve 😀 ). S Voyagery se tusim komunikuje rychlosti 1b/s.

Spytihněv
Spytihněv
3 let před

Sjezdové rampy připraveny 🙂 Opět musím žasnout nad plnou úspěšností Číny pokud jde o Měsíc a teď i Mars. Vše na první pokus. Dokonce prvenství na odvrácené straně + nezbytná Quiquao, což je také prvenství.

Jak je to se spojením z landeru (taky by to chtělo nějaké jméno). Vysílá přímo na satelit a nebo přes rover?

KarelT
KarelT
3 let před

Tak ono 16 bitů za sekundu je málo, ale (v záležitosti na přenosovém protokolu) pár kilobajtů za hodinové časové okno se přenést dá. Tudíž i malý obrázek by se do tří hodin asi přenesl. Ale je jasný že stahovali nejdříve telemetrii (aktuální stav všeho co se monitoruje budou stovky až tisíce údajů) a asi tam bylo i hodně rychle sekvenčně snímaných údajů např. ze sestupu, což je důležitější než přenášet obrázky.

Homer
Homer
3 let před

Ako je komunikácia riešená v Perseverance? Aký je tam rozdiel v prenosovej rýchlosti?
A ako to bude pri tej EU sonde?

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpovědět  Homer

Perseverance může posílat data přes různé sondy – primárně MRO, ale dají se využít i další včetně evropské TGO.
EU neměla, nemá a asi nikdy nebude mít u Marsu žádnou sondu. Záměna EU a ESA je velká chyba, protože ty organizace spolu nemají nic společného. Ale budu brát,že jste myslel ESA a její evropsko-ruský projekt ExoMars 2022. Tam má komunikace probíhat přes sondu TGO.

Radim
Radim
3 let před
Odpovědět  Homer

Tady vidíte, s kterou sondou a jakou rychlostí komunikuje zrovna DSN:
https://eyes.nasa.gov/dsn/dsn.html

R.

https://kosmonautix.cz/2021/05/19/obrazem-prvni-fotky-roveru-zhurong-na-marsu/