Než bude moci americké vozítko VIPER vyšlapat cestu k dlouhodobému pilotovanému průzkumu Měsíce, musí nejprve projít sérií zevrubných testů mobility, které probíhají u Erijského jezera. Laboratoř simulovaných lunárních operací SLOPE Lab (Simulated Lunar Operations Laboratory) na Glennově středisku v Clevelandu ukrývá několik terénů, které napodobují situaci na Měsíci a Marsu. Právě zde se vyhodnocuje chování strojů při pohybu a inženýři tu také hledají limity aktuálních návrhů. S tím, jak jsou vozítka sofistikovanější a komplexnější, pomůže tým SLOPES přidávat unikátní možnosti, které pomohou simulovat terénní podmínky a chování vozítka i dlouho před vlastním startem.
Nedávno experti z Glennova střediska použili testovací verzi vozítka VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover), aby zhodnotili a jemně doladili nově instalovaný systém kamer sledujících pohyb OptiTrack. Jedná se o extrémně přesné zařízení tvořené 16 kamerami pro detekci pohybu, které zachytávají infračervené záření vytvářené LED diodami. Ty jsou umístěny v malých bílých kuličkách, kterým se říká markery a nachází se na různých místech laboratoře a na testovacích strojích.
Tyto testy pomohou inženýrům přesně změřit pohyby v reálném čase a porovnat je s existujícími počítačovými modely. Díky tomu je pak možné určit, jestli se testovaný stroj chová podle očekávání. Vzniká přitom také detailní 3D animace pohybu roveru po simulovaném terénu, což ocení tým inženýrů při testech, které poslouží k vylepšení designů budoucích vozítek. „OptiTrack nám dává možnost sledovat velké i malé testované stroje. Získáváme díky němu skvělá data s opravdu vysokou úrovní přesnosti kolem jednoho milimetru,“ říká Erin Rezich, hlavní testovací inženýrka ve SLOPES Lab a dodává: „Ať už je to pro Měsíc či Mars, cesta roveru ukrývá mnoho neznámých. Proto čím víc testů uděláme a čím kvalitnější data získáme, tím lépe můžeme porozumět chování testovaného stroje.“
Když je nyní nový systém laboratoře SLOPES nainstalován a prověřen, je vše připraveno na to, aby sem letos na podzim dorazil originálu vysoce věrný inženýrský model, který tu podstoupí závěrečné testy mobility. Konečné zhodnocení nasbírá data, která se využijí pro předstartovní zhodnocení připravenosti vozítka ke startu, který na něj čeká koncem roku 2023. Vozítko VIPER má výrazně pomoci programu Artemis, jelikož půjde o první příležitost lidstva prozkoumat a roboticky zmapovat přítomnost vody na měsíčním povrchu. „Ještě nikdy jsme neposílali vozítko k jižnímu pólu Měsíce, takže se musíme připravit na drsné a relativně neznámé podmínky,“ říká Yajaira Sierra-Sastre projektová manažerka mise VIPER z Glennova střediska a dodává: „SLOPE nám nyní nabízí unikátní možnosti, abychom porozuměli požadavkům na chování při pohybu, což nám pomůže získat důvěru, že VIPER bude úspěšný od první chvíle, kdy sjede z landeru.“
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/grc-2021-c-00519_21.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/grc-2019-c-09932.jpg