sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Neuvěřitelný pohled na Mars

Seán Doran nabídl světu naprosto dechberoucí podívanou, když zveřejnil upravené video s vysokým rozlišením ze sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Poslední dobou si sice pozornost na rudé planetě nárokuje mise Perseverance, ale i sondy, které krouží okolo planety mají co nabídnout. Video vzniklo z dat NASA, JPL & University of Arizona. Povrch planety fotografovala kamera HiRISE z 300 km výšky a původní soubor má velikost 28 GB! Na videu jsou upravená RAW data autorem, a převedená do formátu 4K video. Úžasný výsledek pak dotváří hudba Jesse Gallaghera. Komu by toto rozlišení nestačilo, tak je tu alternativa v podobě stejného videa, ale upraveného do většího rozlišení 8K!

Dokážete si představit, že by toto mohl vidět třeba Tycho Brahe, Johannes Kepler, Giovanni Schiaparelli a další? Jen si na malou chvilku představte, jak při jasné obloze pozorují přes malé dalekohledy červenou tečku na obloze a v podstatě vše co vidí, jsou jen neznatelné neostré útvary. Možná někdo z nich na chvilku zavřel oči a prolétl se nad planetou zahalenou tajemstvím a obestřenou nevalnou pověstí spojenou s válkami, krví a ohněm…
Mars stál u zrodu prvního zákonu Keplera. V sestavení mu pomohly pečlivé poznámky Tycha Brahe a podle těchto záznamů z pozorování už snadno odvodil, že se planety pohybují po elipsách a navždy vyvrátil geocentrický popis nebeské mechaniky. Nikdo z nich ovšem neměl možnost spatřit Mars jinak, než v okuláru prvních dalekohledů s minimálními detaily. Za to my dnes máme možnost se přesunout miliony kilometrů daleko z obývacího pokoje rovnou 300 km nad povrch planety Mars. Kdo se nad tím dnes ovšem skutečně pozastaví? Je neuvěřitelné, kam až jsme se dostali, ale je s podivem, jak rychle jsme zapomněli na to, jak úžasné to ve skutečnosti je. Bytosti stvořeni vesmírem, sami poznávají vesmír. V mých představách je průzkum Marsu na stejné úrovni, jako když se dítě poprvé vydá na dvorek a zkoumá své nejbližší okolí. Je ovšem potřeba časem dospět a poznat také město, ve kterém žijeme. Snad budeme mít odvahu tento další krok jednou také udělat…

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/channel

Zdroje obrázků:
https://twitter.com/ToughSf/status/1388463218838933504

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
athlo
athlo
3 let před

Nejenom, ze maji zdrojova data 28 GB, ale i video ma 28 minut. Uzasna prace 🙂

PaRi
PaRi
3 let před

Parádní. Jen mi chybí nějaké měřítko.

Edemski
Edemski
3 let před
Odpovědět  PaRi

Na YT pod videem píšou, že výška okna je cca 500m

MartinH
MartinH
3 let před

Prakticky všechny kopce tam mají vrstevnatou strukturu (někde to je jasné někde to je částečně setřené erozí), jakoby byl povrch z vrstev a většinu odnesla eroze a jen tu a tam něco zůstalo. Nevíte jaký to má původ? Jestli jsou to usazeniny v ve vyschlých moří, či různě staré vyvřeliny, či úplně něco jiného?

David R.
David R.
3 let před

Překvapuje mne, jak je povrch rozmanitý. Spousta barev a tvarů. Taková cesta kolem Marsu by rozhodně nebyla nuda.
Představte si astronauty, kteří musí na Marsu strávit téměř dva roky. To je dostatečně dlouhá doba na takovou jízdu. Samozřejmě by neriskovali vlastní životy, ale mohli by z bezpečné základny řídit rover. Vlastně dva. Jeden by byl výzkumný, druhý by byla vlastně mobilní solární elektrárna. Výzkumný by jel ve dne a zkoumal. Solární elektrárna by mezitím roztáhla slé velké panely a nabíjela baterie. V noci by pak popojela za výzkumným roverem – po již známé trase by mohla jet bezpečně, bez zastávek a skoro naslepo. Pak by se k ránu výzkumný rover dobil, a vyrazil na další cestu.
Myslíte, že je to scifi? Ne, je to jen otázka času.

Hawk
Hawk
3 let před
Odpovědět  David R.

Myslim ze ve videu je zmineno, ze je barevne upraveno.
Pro geology a urcite skupiny vedcu to bude Klondike, ale obavam se, ze rada lidi by tam dlouhodobe byt nechtela, je to poust volajici po terraformaci,povrchova voda a alespon lisejniky.

Albert
Albert
3 let před

Mm. 1*

https://kosmonautix.cz/2021/05/02/neuveritelny-pohled-na-mars/