Únor byl jednoznačně ve znamení Marsu. Mohli jsme se těšit z příletu sond Tianwen-1 a Al-Amal k Rudé planetě. Asi nejepičtější divadlo nabídla NASA, které se podařilo dopravit na povrch vozítko Perseverance. Videa z jednotlivých fází přistání vypadala naprosto úchvatně. I v pilotované kosmonautice se toho nedělo zrovna málo. K ISS se vydaly dvě zásobovací lodě a sice ruský Progress MS-16 a americký Cygnus NG-15. Dvakrát vyrazili kosmonauti mimo stanici. Další mise Starlink jsou na oběžné dráze. Starship SN9 se vydal do výšky několika kilometrů a pak se pokusil přistát. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa, dnes ve 20:00.
Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky.
Pořady Kosmonautixu najdete nově i na internetové televizi MALL.TV. Každý den zde vycházejí pořady s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket.
Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční obloha a bonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.
Musím pochválit tu rozbalovatelnou ISS! To je krása.
To má na svědomí náš admin Drahoslav Trnka. Gratulace a květinové dary směřujte jemu.
Postupně toho bude víc. 😉
Mohl bz u toho být nějaký krátký popis.
Bude, je to v plánu, zatím to jen testujeme.
Pan Majer říká:
„Plameny nejsou vidět z prostého důvodu. V motorech se rozkládá hydrazin. Vzniká tak vodík a dusík, které nejsou vidět, protože nevytváří plameny ani kouř.“
Krom toho, že ta věta sama osobě nedává moc smysl, tak je i naprosto v rozporu s tím, co si může každý zájemce o kosmonautiku snadno najít na internetu.
https://www.youtube.com/watch?v=lIGVi_rMFGw
Tyto motory také spalují hydrazin, nebo ne? Ale plamen vidět je?
Kdyby jste k tomu mlčel, bylo by to lepší, bez urážky.
Ale jinak je celé video nabité informacemi, které mě míjí, takže jsem za něj velmi rád. 😉
To je zase něco trochu jiného. Zapomněl jste na jeden podstatný rozdíl. V motorech SuperDraco se monometylhydrazin spaluje s oxidem dusičitým. U skycrane je hydrazin použit jako monopropelant, jednosložkové palivo. Nedochází tak k jeho spalování, ale pouze k rozkladu.
Ostatně sami zástupci NASA na tiskové konferenci k představení videí z přistání uvedli, cituji: „The first thing, that most people will probably notice, is that there’s no plumes, or no visible smoke or anything else coming out of the rockets at the corner of the descent stage. That’s expected. Hydrazine doesn’t really … isn’t a combustion reaction, when we burn it. The exhaust products are nitrogen and hydrogen, which are clear. So we expect the plumes to be clear. That’s what we see in testes here on Earth as well. So I can promise you the engines are on.“
Pokud si chcete citovanou pasáž spustit, pak ji najdete v tomto videu od času 23:05.
Přesto děkuji za postřeh i za pochvalu.
Aha.
Tak to se omlouvám.
Spojil jsem si motor na hydrazin s motorem na hydrazin a tohoto rozdílu jsem si nevšiml.
Supr. Díky za tak obsáhlé vysvětlení. 😉
Omluvu přijímám. 😉