sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ESA přemýšlí o průzkumu lunárních jeskyní

V rámci prvního kroku pro odhalení podpovrchových lunárních tajemství se ESA obrátila na veřejnost s žádostí o posílání návrhů, jak detekovat, zmapovat a prozkoumat lunární jeskyně. Pět návrhů bylo vybráno k podrobnějšímu rozpracování formou studií. Z těchto pěti prací se postupně vyvinuly tři scénáře samotné průzkumné mise. V rámci první (viz videonávrh univerzity z Manchesteru) by šlo o předběžný průzkum vstupních otvorů a podzemních jeskyní, druhý scénář počítá se spuštěním sondy do prohlubně a prozkoumáním první části jeskyně. Třetí se pak zaměřuje na průzkum podzemních lávových tunelů pomocí autonomních roverů.

Návrh univerzity v Oviedu.
Návrh univerzity v Oviedu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Ačkoliv jsou tyto studie velmi odlišné svým tématem i přístupem, všechny nám poskytly lepší náhled na potenciál technologií pro průzkum podpovrchové geologie Měsíce,“ říká krátce po prezentaci výsledků studií Loredana Bessone, technická ředitelka studií a projektová manažerka ESA pro mise CAVES a PANGEA a dodává: „Byla to fascinující cesta a velká příležitost pro ESA, aby se začala poohlížet po misích k průzkumu lunárních jeskyní.

Tým z univerzity ve Würzburgu otestoval prototyp zařízení Daedalus.
Tým z univerzity ve Würzburgu otestoval prototyp zařízení Daedalus.
Zdroj: https://www.esa.int/

Jakožto kombinace, která by přinesla největší vědecké poznání, byly týmy stojící za dvěma návrhy (jeden z univerzity ve Würzburgu a druhý z univerzity v Oviedu) vybrány, aby se zúčastnily studie, která probíhala pod křídly agentury ESA v nizozemském středisku ESA, konkrétně v tamním centru CDF (Concurrent Design Facility). Oba týmy se zaměřily na druhý výše zmíněný scénář a technologie, které týmy vyvinuly, by umožnily bezpečný průzkum a dokumentaci lunárních prohlubní, ale také by dokázaly nabídnout první pohled do tunelů, které z těchto prohlubní mohou vycházet. Minulý týden začala studie, která integruje výsledky obou návrhů společně s plány na velký evropský lunární lander EL3 (European Large Logistics Lander) a program Moonlight. Lander EL3 by měl umožnit hned několik evropských misí na povrch Měsíce a Moonlight zase chce poskytnout navigační a komunikační zázemí pro lunární průzkum.

Tým univerzity z Würzburgu ve svém návrhu sází na sondu, která by byla do prohlubně spuštěna na laně, aby prozkoumala a charakterizovala podmínky ve vstupní části, stěny a začátek lávových tunelů. Tyto obří podpovrchové dutiny se podle vědců zformovaly před miliardami let vlivem proudění lávy. Projekt nazvaný Daedalus předpokládá kulatou sondu vybavenou 3D lidarem, stereo kamerami a schopností nezávislého pohybu. Vytvořením 3D modelu útrob lávových tunelů by mohla sonda identifikovat geologické zdroje a hledat lokality se stabilní radiační úrovní či teplotami. Tyto informace by se pak daly využít při snahách o zřízení lunární základny.

Experti z univerzity v Oviedu oproti tomu navrhují vypustit do jeskyně hejno malých robotů. Na projektu se podílí také zástupci univerzity ve Vigu a Alén Space, přičemž klíčovým bodem jejich snah je, jak si poradit s nedostatkem slunečního světla v jeskyni. Řeší také, jak se postavit k přenosu dat z robotů k roveru na povrchu Měsíce. Tým proto přišel s návrhem použít ke spuštění robotů do lávového tunelu jeřáb. Zařízení na povrchu Měsíce by mělo fotovoltaický panel a rover by mohl napájet roboty pomocí nabíjecích portů na konci jeřábu. Kdyby byly tyto porty na dohled od robotů, mělo by nabíjení probíhat bezdrátově a stejně by měl fungovat také obousměrný přenos dat.

Studie by měla navrhnout podobu mise k průzkumu lunárních jeskyní, která by trvala jeden lunární den (14 dní pozemských), přičemž návrh začne vývojem EL3. Studie by také měla specifikovat individuální subsystémy, aby tato zařízení fungovala správně a navzájem se neovlivňovala. „Studie CDF bude zkoumat podrobnosti, jako jsou energetické požadavky mise, cesta, kterou je možné se dostat z místa přistání k okraji prohlubně, nebo rozpočet na energii a data pro sestup do prohlubně a její mapování,“ vysvětluje Francesco Sauro speleolog a odborník na lávové tunely, ale také ředitel technických programů CAVES a PANGEA agentury ESA a dodává: „Bude se také zabývat rozhraními mezi roverem a robotickým jeřábem, jakož i jeřábem a sondou Daedalus. Studie Sysnova a CDF společně pomáhají ESA identifikovat zajímavé technologie a vypracovávat plány pro budoucí mise. Studie pomáhají agentuře při hodnocení proveditelnosti nových konceptů pro budoucnost.“ Zatímco povrch Měsíce už byl dobře zmapován sondami na oběžné dráze, je tu ještě podpovrchový svět, který ukrývá mnoho tajemství. Úkryt, který lunární jeskyně poskytují, ale i přístup k vodě a dalším zdrojům by mohly společně pomoci budoucím pilotovaným, ale i robotickým výpravám na Měsíci.

Umělecká představa lunární jeskyně a lávového tunelu.
Umělecká představa lunární jeskyně a lávového tunelu.
Zdroj: https://www.esa.int/

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/02/marius_hills_pit/23170960-1-eng-GB/Marius_Hills_pit.jpg
https://www.esa.int/…for_wireless_power_and_data_transmission_between_surface_and_cave.png
https://www.esa.int/…exploration_in_deep_autonomy_of_lava_underground_structures.png
https://www.esa.int/…e/23170916-1-eng-GB/Entering_a_lunar_lava_tube.gif

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
3 let před

Úžasný podobor průzkumu Měsíce. A řekl bych, že v rámci prvních dvou fází i relativně snadno realizovatelný. Především vzhledem k možnosti řidit operaci téměř v reálném čase. Pokud jde o samostatné průzkumnníky do hlubších částí a „za roh“, to už je větší výzva. Tam to bude vyžadovat celkem vysoký stupeň autonomie. No každopádně se na tyto akce moc těším. V článku mi ale chybí nějaký časový horizont.

Dušan Majer
Dušan Majer
3 let před
Odpověď  Spytihněv

Plně souhlasím. Bohužel vše je zatím ve fázi teoretických studií. Pokud bych měl odhadnut termín, řekl bych kolem roku 2030. Ale rád se budu mýlit.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.