Sojuz MS-18 bude plně ruský

Oleg Novickij během svého prvního pobytu na ISS

Agentura Roskosmos 3. listopadu oznámila složení posádky kosmické lodi Sojuz MS-18. Ta má odstartovat nejdříve v dubnu roku 2021 a budou ji tvořit tři Rusové. Půjde o významnou událost, protože v uplynulých letech byly posádky lodí Sojuz vždy národnostně namíchané. Většinou se střídala situace, kdy letěl jeden Rus (velitel lodi) a společnost mu dělali dva obyvatelé západního segmentu (Američané, Kanaďané, Evropané, Japonci) se situací, kdy letěli dva Rusové a s nimi jeden Američan. I zde se však začíná projevovat trend změn.

Sergej Korsakov

Sergej Korsakov
Zdroj: http://www.spacefacts.de/

Do Sojuzu MS-18 usedne v roli velitele zkušený kosmonaut Oleg Novickij, pro kterého půjde už o třetí kosmickou misi (viz náhledová fotka). Zbylá dvě sedadla obsadí jeho krajané, kteří si odbudou kosmickou premiéru – Pjotr Dubrov a Sergej Korsakov. Kompletně ruská posádka Sojuzu mohla být nominována díky nástupu soukromé lodi Crew Dragon do služby (kterou později doplní i Starliner). Astronauti obývající západní segment stanice tak mají zajištěný dopravní prostředek a nemusí využívat lodě Sojuz. Rusové naopak zatím nechtějí létat v amerických lodích.

Posádka Sojuzu MS-18 stráví na stanici jako obvykle zhruba půl roku a během této doby má plnit klasické úkoly – od vědeckého výzkumu až po přijímání nákladních lodí. Přesto zřejmě tato trojice zažije i jeden mimořádný úkol – v době jejich pobytu na stanici by měl k ISS dorazit dlouhé roky očekávaný a odkládaný ruský laboratorní modul Nauka. Před jeho instalací a také po ní bude muset proběhnout hned několik výstupů do volného prostoru. Dost možná stihnou i přílet uzlového modulu Pričal. A ještě, aby byl souhrn informací kompletní, byla oznámena i záložní posádka Sojuzu MS-18. Tu tvoří Anton Škaplerov, Andrej Babkin a Dmitrij Petělin.

Pjotr Dubrov

Pjotr Dubrov
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Zdroje informací:
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/…/uploads/sites/118/2016/11/iss034e021225.jpg
http://www.spacefacts.de/bios/large/cosmonauts/english/korsakov_sergei.htm
https://upload.wikimedia.org/…Qualification_Exams_%28NHQ202009220003%29.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

21 komentářů ke článku “Sojuz MS-18 bude plně ruský”

 1. Yarda napsal:

  Jen mne napadlo – Sojuzy tam fungovaly jako záchranné čluny. Přiletěl nový, ten tam zůstal a ten starý co mu končila životnost odletěl. Jak to bude s CD, taky se tam budou střídat?

 2. Vojta napsal:

  Pokud vím, tak ho Rusové neodmítli, ale chtějí počkat, až budou nové lodě pořádně zalétané. Takže nějakou dobu budou Sojuzy čistě Ruské a Dragony a Starlinery naopak bez Rusů na palubě.
  Praktický smysl to má v tom ohledu, že se posádky seznámí se všemi dostupnými loděmi. I když předpokládám, že každý člen bude mít jednu či dvě primární a v jiné nebude moci dělat velitele. V případě uzemnění jedné z nich, budou moci využít jinou. Pro astronauty a kosmonauty je to bohužel nějaká ta práce navíc, ale tak to je, když je třeba udržovat zastupitelnost techniky.

  • Radim Pretsch Redakce napsal:

   CD byla zalétaná v rámci testovacích misí, nyní nastupuje do ostrého provozu. Bezpečnostní standardy jsou v NASA vyšší než v Roskosmu. Rusové to neřeknou naplno a poukazování na nebezpečnost amerických lodí je pro mě výmluvou.

   S ohledem na kapacitu Sojuzů by v něm letěl jen zlomek astronautů. Praktický smysl v tom tedy nevidím. Navíc, seznámení se s technikou protistrany, ať už ISS či dopravních lodí, je, pokud se nepletu, součástí předletové přípravy.

   Situace, že by Američan musel pilotovat Sojuz nebo Rus americkou loď, mi přijde tak extrémní, že je nepravděpodobná. A bez důkladného pozemního výcviku jedno svezení se ničemu nepřidá.

   • Stepan Krnansky napsal:

    Upřímně i když všichni víme jak se kouká na bezpečnost v Rusku tak je pravou, že za více než 30 let Sověti/Rusové neztratily ve vesmíru jediného člověka..

    Sojuz i když už je to věkem spíše muzejní loď je prověřená časem a má vychytané všechny mouchy. Kdybych si dneska měl vybrat čím poletím do vesmíru – bude to Sojuz.

    NASA možná má vyšší standarty, ale 2 raketoplány byly zničeny i s posádkou – protože by ty standarty museli taky dodržovat..

    Takže to, že chtějí počkat až ty nové lodi budou mít za sebou víc než 1 let chápu.. Navíc je to i politika a PR – něco ve stylu vidíte jak nám záleží na našich lidech – posadíme je jen do několika lety prověřené lodi.

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    CD má za sebou dva úspěšné lety k ISS. Ale rozumím tomu, že lidsky/pocitově, jej za zalétaný/spolehlivý budeme asi považovat až někde u 8.-10. letu.

    Avšak po technické stránce je to odzkoušená a spolehlivá loď, uvedená do plného provozu.

    I já se kloním k tomu, že je za tím PR a politika Roskosmu. A proto mi ten postoj – CD pro naše kosmonauty ne, kvůli bezpečnosti – přijde falešný.

    Jsem proto zvědavý zda a kdy poletí kosmonaut na americké lodi. Myslím si, že ta symbolika je opravdu důležítá. Už od letu Apollo-Sojuz.

   • Roman Chodura Redakce napsal:

    Když se vyvíjí nová generace nějakého modelu automobilu, taky určitě není nejlepší kupovat hned první kusy, protože i když už je vůz nový, moderní a možná bezpečnější, stále se mohou objevovat a objevují mouchy, které je potřeba postupně vychytat. Ja v automobilce pracuji tak vím o čem mluvím. A pokud jde o novou kosmickou loď, tak si musejí dát sakra záležet a žádné vysoké standardy tomu bojím se moc nepomohou. Ostatně vidíme to i u letadel, které padají a budou padat pořád a můžou být moderní jak chtějí. Že je něco nové, zdaleka neznamená že je to i bezpečné.

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    Auta se netestují tak důkladně jako CD. Ale o to mi nešlo. Snad se primárně shodneme, že CD je bezpečný. Stejně jako to vidí nejen astronauti NASA, ale i ostatních agentur s výjimkou Roskosmu.
    Btw., je mi jasné, že ostatní agentury moc na výběr nemají.

    Podle mě, a nikomu to nevnucují, Rusové z „osobních důvodů“ schválně minimálně oddalují sdílení kosmických lodí. A bezpečnost je pro ně jen fíkový list.

    Komentáře k mému přispěvku, které se týkají raketoplánů nebo toho jestli sednout do CD teď nebo až příští rok, jsou o něcem jiném.

    Budu rád, pokud se mýlím a Rusové začnou pravidelně lítat na amerických lodích a astronauté se vratí do Sojuzů. Pro další rozvoj ISS by to bylo jen dobře.

   • Roman Chodura Redakce napsal:

    Pokud vím tak Rusové tu možnost zatím úplně nevyvrátili, jen si dávají na čas a věřím, že nakonec do toho usednou, navíc nemají kam spěchat když mají vlastní loď. Konec konců v amerických raketoplánech létali taky a ten byl na tom z hlediska bezpečnosti určitě níže než Crew Dragon.

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    Jak jsem psal, Rusové neřeknou naplno, že jim CD vadí z principu, ale schovávají se za bezpečnost a budou to natahovat.

    Ten příklad s lítáním na raketoplánech sedí. Je vidět, že s nedůvěrou v americkou techniku to není tak žhavé.

    No snad slyším trávu růst a první prohození míst už se peče 😉

   • Michal Andrej napsal:

    Loď Sojuz je na dobu svojho vzniku obdivuhodný (a jedinečný) koncept vďaka géniu Koroljova. Lenže dnes nejde o to, letieť do vesmíru, ale o to, letieť do vesmíru tak, aby sa to oplatilo. Ani ty by si si nevybral Sojuz, keby si mal za ten let sám zaplatiť. Odkedy začnú lietať do vesmíru súkromné firmy, Sojuz (loď aj raketa) skončí. Pokojne sa môže stať, ze v Sojuze už žiadny Američan nikdy nepoletí.

    A skončí nielen Sojuz. Niektorí hovoria, že ISS sa má prevádzkovať aj po roku 2030. Ale aký to bude mať zmysel, keď bude na orbite súkromný hotel? Možno nebude o 10, ale až o 20 rokov, ale to je jedno, raz bude. A lietať k nemu budú ekonomicky efektívnejšie Dragon a Starliner. Sojuz tam určite lietať nebude a postupne potichu odíde do histórie.

   • Tovy napsal:

    Ano, ale v hotelu se nedá provozovat věda (problém s místem, hosté určitě nebudou chtít být limitováni experimenty a v neposlední řadě ani vědci hosty (změny těžiště, vibrace…). ISS resp. vědecká stanice má význam, i kdyby se na oběžnou dráhu vyneslo X hotelů.
    Tipuji, že hotely budou už zpočátku testovat i umělou gravitaci (nevhodné pro vědu).

   • lukasm napsal:

    ja by som si vybral sojuz ak by som to mal platit zo svojho, lebo je to najlacnejsie, lacnejsie ako letenka v cd
    nemozes to porovnavat s tym kolko rusi ziadali od amikov, lebo tam sa do ceny zapocitavali rozne prirazky 🙂 ako napr. monopolna prirazka, alebo prirazka za zhorsujuce sa vztahy,….
    rusi ale ponukaju 1 miesto za +-30mil. dolarov a to je podstatne menej ako stoji miestenka v cd, alebo nebodaj v sl a v tom je samozrejme zahrnute vsetko od treningu az po niekolkotyzdnovy pobyt na iss

 3. Radim Pretsch Redakce napsal:

  Pro mě nepříliš optimistická zpráva. Zdá se mi, že Rusové odmítli vstřícný americký návrh na sdílení lodí.

  Prakticky smysl to podle mě nemělo, ale byl by to důležitý symbol americko-ruské spolupráce. A u takového projektu jsou symboly důležité.

  • Radoslav Karásek napsal:

   Nepredbiehajte. Pokiaľ viem, tak CD nemá certifikáciu ešte ani od NASA. Mala byť v priebehu októbra, ale nezachytil som, žeby ju aj dostala.
   Takže robiť nejaký úsudok je predčasné a podla mňa je absolútne oprávnené vyzadovat aspoň jednu operačnú úspešnú misiu. Véd ešte ani nevieme, či sa CD za pol roka v kozmu nerozpustí 🙂

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    Co na to Japonci? 😉

   • Radoslav Karásek napsal:

    Ti majú nejakú inú možnosť?

   • Radim Pretsch Redakce napsal:

    Vzhledem k ruským cenám nemají, to je pravda.

    Btw. jak se dívám na předběžné posádky pro lety CD i SL, s kosmonautem v posádce se nepočítá minimálně do poloviny roku 2022. Analogicky tedy ani s astronautem v Sojuzu. Škoda

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Certifikační proces bude zakončen týden před startem takzvaným zhodnocením připravenosti k letu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.