sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: Kosmonauti začínají přípravu ISS na Nauku

Modul Pirs, ze kterého kosmonauti vystoupí a po šesti a půl hodinách se do něj vrátí.

Kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Sverčkov by měli 18. listopadu vystoupit na zhruba šest hodin do volného prostoru. Jejich hlavním úkolem bude zahájení prací, které souvisí s přípravou stanice na přílet ruského laboratorního modulu Nauka. Kosmonauti opustí stanici přechodovou komorou modulu Poisk okolo 15:30 našeho času, přičemž NASA TV začne vysílat už o hodinu dříve. Ryžikov bude mít skafandr Orlan s červenými proužky, Kuď-Sverčkov pak s modrými. Začátek výstupu je naplánován na 15:39 a konec na 21:12 našeho času. Celkově půjde již o 47. ruský výstup věnovaný údržbě a stavbě stanice.

Moduly Poisk a Pirs umožňují připojování zásobovacích lodí, ale fungují i jako přechodové komory.
Moduly Poisk a Pirs umožňují připojování zásobovacích lodí, ale fungují i jako přechodové komory.
Zdroj: http://www.energia.ru/

Na kosmonauty ale čeká pestrá směsice úkolů. Nejprve provedou inspekci těsnosti přechodové komory, protože to bude poprvé, kdy se modul Poisk využije k tomuto účelu. Následovat bude přemístění antény z modulu Pirs na modul Poisk. Půjde tedy o první z řady kroků, které připraví modul Pirs na oddělení. Jeho místo, tedy dokovací port mířící k Zemi, má příští rok obsadit ruský laboratorní modul Nauka, který prochází testy na kosmodromu Bajkonur.

Na dvojici čeká také výměna regulátoru toku kapalin na modulu Zarja, sebrání zařízení pro monitorování impaktů kosmické tříště, nebo přemístění přístroje, který má na starost měřit rezidua spalin po zážezích korekčních trysek. Oba kosmonauti zažijí svůj první výstup do volného prostoru – v celé historii stanice půjde již o 232. výstup věnovaný sestavování, údržbě a vylepšování ISS, přičemž letos půjde již o osmou kosmickou vycházku.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/…/800px-ISS-36_EVA-1_e_Alexander_Misurkin.jpg
http://www.energia.ru/en/iss/iss30/im/photo_02-16-01.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jakubvanek
jakubvanek
4 let před

Dotaz, tohle je správně?
Následovat bude přemístění antény dokovacího systému z modulu Pirs na modul Poisk.
nemělo by to být spíše z modulu Pirs na dolní port Zvězdy?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  jakubvanek

Vycházím z informací na webu NASA: „Next, they will relocate an antenna from another module, the Pirs docking compartment, to Poisk,
Osobně se domnívám, že na Poisku bude anténa dočasně uložena a na Zvezdu se připojí, až se Pirs oddělí.

Michal Václavík
4 let před
Odpověď  jakubvanek

Jde o přemístění antény systému Tranzit-B, který slouží ke radiovému spojení s kosmonauty při výstupech do volného prostoru. Je to rest, který se nestihl při předešlém výstupu. Anténa se bude přesouvat z modulu Pirs na modul Poisk. Mělo by jim to zabrat hodinu práce.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před

Díky za doplnění informací.

jakubvanek
jakubvanek
4 let před

Díky za upřesnění.

Michal Václavík
4 let před

Začátek výstupu je naplánován na 15:39 a konec na 21:12 našeho času.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před

Díky, doplním to do článku.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před

Proč se Nauka nepřipojí k Pirsu? Je přece škoda likvidovat funkční modul.

NASA naopak dokáže využít „dočasné“ moduly – Beam, Leonardo (?)

Roman Chodura
4 let před
Odpověď  Radim Pretsch

To by mne také zajímalo. Ale možná je to kvůli rozložení váhy nebo konstrukční pevnosti malého modulu Pirs. Ještě mě napadlo, že by mohli Pirs připojit dočasně na modul Poisk a pak přesunout na uzlový modul Pričal.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Roman Chodura

Myslím, že na to Michal Václavík jednou odpovídal tuším na Pokecu. Snad si to pamatuju dobře. Jde o to, že Pirs byl stavěný na určitou životnost a ta se mu krátí. Po stránce pevnosti by Nauku (a na ni připojené moduly) nemusel udržet optimálním způsobem kvůli přenosu sil.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Není zač. 😉

ChadThunderTick
ChadThunderTick
4 let před

Problem je v rozhrani. Na ISS su na ruskom segmentie tieto dokovacie porty:

SSVP-G4000. Vnutorny priemer 800 mm. Pre Soyuz, Progress v minulosti ATV. Stavany na pripojenie lahkych lodi. Su umiestnené v Zadnej časti Zvezdy, Na vonkajsej strane MIM1 a MIM2, a MRM modulu

SSPA-GM/SSVP-M8000 . Vnutorny priemer 1200 mm. Na pripojenie tazkych modulov k Zvezde ( v sucasnosti su obsadene MIM1 a MIM2)

Ak by sa mal MIM1 niekde napojit tak by bolo nutne mat niekde volny SSPA-GM port ktory nie je k dispozici. Tieto porty budu k dispozicii po pripojeni UM modulu niekedy za rok. Nauka zase nemoze byt pripojena na SSVP-G4000

https://ntrs.nasa.gov/api/citations/20110010964/downloads/20110010964.pdf

Jan Mládek
Jan Mládek
4 let před
Odpověď  ChadThunderTick

…aneb proč Pirs nepřesunou na zadní dokovací port Zvezdy
Port není kompatibilní

ChadThunderTick prosím tě, jak to bylo s Mirem? Ten měl všechny dokovací porty stejný?(myslím jenom základní modul Mir, nikoliv celí komplex, je mi jasný že Kristal měl ještě dva APAS-89)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.