sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ANKETA: Na jakých PĚT událostí roku 2021 se těšíte nejvíce?

Do konce roku 2020 zbývají už necelé dva měsíce a tak se pomalu začněme chystat na tradice, které k tomuto období patří. Na pečení vánočního cukroví a zdobení stromečku je ještě dost času, ale pro anketu o nejlákavějších kosmonautických momentech roku 2021 je naopak ten nejlepší čas. Stejně jako v minulých letech jsme si pro vás připravili souhrn zajímavých momentů – nakonec se jich sešlo rovnou dvacet. Abyste se mohli snáze rozhodovat, máte k dispozici celkem pět hlasů. Anketa, kterou najdete v pravém sloupci (uživatelé na mobilech nechť sescrollují pod článek), bude otevřena do začátku roku 2021, kdy ji nahradí tradiční anketa rekapitulující skončený rok 2020.

Jak jsme již psal, podobné ankety jsou na našem webu již tradiční a i když se může zdát, že jde jen o nedůležitou otázku, opak je pravdou. Výsledky jsou totiž pro nás pokaždé nesmírně cennou sondou do preferencí čtenářů. Díky těmto anketám víme, která témata naše čtenáře zajímají a měli bychom jim tedy věnovat pozornost. Ale na druhou stranu, pokud nějaké téma získá málo hlasů, může to pro nás být signál, abychom se na něj více zaměřili a ukázali lidem, že tohle téma je zajímavější, než se může na první pohled zdát. Ale upřímně říkám, že konkurence bude i v tomto roce velmi silná.

Hlavní události by se daly rozdělit do tří hlavních kategorií (těžké nosiče, Měsíc a Mars) a zbytek. Na rok 2021 jsou plánované premiérové starty hned několika těžkotonážních raket – Space Launch System (SLS), Vulcan, New Glenn a možná i Super Heavy. Vím, že ne všechny mají u čtenářů stejnou oblibu, ale bez ohledu na preference je fascinující sledovat, kolik těžkých nosičů je v této době připraveno na vstup do služby. Něco podobného jsme tu už opravdu hodně dlouho neměli.

Na Měsíci bude v dalších letech stále více živo a potvrzují to plány na rok 2021. Pokud se vše podaří, měly by na povrchu našeho nejbližšího souputníka přistát hned čtyři landery – dva ze Spojených států (Peregrine a Nova-C), a po jednom z Ruska (Luna-25) a Indie (Chandrayaan-3). Letos navíc lidstvo vyslalo k Marsu tři robotické průzkumníky, kteří v únoru 2021 dorazí ke svému cíli. Americké vozítko Perseverance půjde rovnou na přistání, čínská sonda Tianwen-1 nejprve bude kolem Marsu obíhat a přistane až o několik měsíců později, Al-Amal ze Spojených arabských emirátů bude kolem Marsu také obíhat.

Ani události patřící do kategorie Ostatní, rozhodně nejsou nudné. Uznejte sami jen namátkou – Vypuštění vlajkové lodě astronomie celého desetiletí, zkoušky soukromé pilotované kosmické lodě, budování nové kosmické stanice, odlet sondy se vzorky z planetky vstříc Zemi, nebo zkouška nákladního miniraketoplánu. Při pohledu na tenhle výpis si nemohu odpustit svou klasickou hlášku: „Máme se opravdu na co těšit.

Pokaždé, když vyhlásíme novou anketu, je zvykem zhodnotit výsledky té předešlé. Ptali jsme se Vás, jak nejlépe naložit se záznamem komentovaného přenosu ze startu nějaké rakety, ve kterém však ke startu z nějakého důvodu nedošlo. Anketu jsem spustil 30. září a už při spuštění jsem avizoval, že nepoběží dlouho – právě aby se dostalo na dnes spuštěnou tradiční otázku. V anketě jste tedy mohli hlasovat do dnešního odpoledne a celkem se sešlo 845 hlasů, což je velice pěkný výsledek a všem hlasujícím děkuji.

Jak naložit se záznamem přenosu v případě odkladu startu?
Jak naložit se záznamem přenosu v případě odkladu startu?

Už první hodiny a dny této ankety ukázaly, že favorit je zcela jasný a vede doslova o parník. Proto jsem ani nečekal na oficiální ukončení ankety a všechny přenosy, které byly ukončeny bez startu, jsem začal označovat tak, jak si většina hlasujících přála – do názvu jsem doplnil slovo ODKLAD. Díky tomu je na první pohled po otevření článku, ale i při procházení videí v archivu na Mall.TV, jasně vidět, který přenos neobsahuje avizovaný start. Zájemce si však může takový záznam pustit a vyslechnout třeba informace, které ve videu zazní. Pro tuto možnost nakonec hlasovalo 712 lidí, což je 84 % všech hlasujících. Tak výrazné vedení ukazuje, že tato varianta vyhovuje většině uživatelů, což mne těší.

Sice nemá smysl rozebírat další místa, ale přece jen mne jedna věc překvapila. Osobně jsem nečekal, že na druhém místě skončí možnost smazání videa (66 hlasů – 8 %). Pro mne osobně to byl jednoznačný kandidát na poslední místo, protože odkazy vedoucí na neexistující video nevypadají dobře. A nespletl jsem se jen v tomhle. Domníval jsme se, že možnost skrytí záznamu neskončí poslední (a navíc s poměrně značným odskokem od třetího místa. Osobně jsem to považoval za vcelku elegantní a pro uživatele pohledné řešení, které vypadá lépe než smazání. Díky této zpětné vazbě ale vidím, že aspoň část našich čtenářů to cítí jinak a za to jim děkuji.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
4 let před

Moc těžké… Chtělo by to alespoň 19 možností co můžu vybrat…

Spytihněv
Spytihněv
4 let před

Čtyři jsou jasné, no a jako pátou misi jeden z lunárních landerů 🙂

Vasek
Vasek
4 let před
Odpověď  Spytihněv

Přesně podle tohoto klíče jsem hlasoval taky 🙂

Tomas180
Tomas180
4 let před

V anketě hlasovalo 845 lidí, to hezky ukazuje, že i když je k živě vysílanému přenosu připojeno třeba 300 lidí (což už samo o sobě je hezké číslo), tak spousta dalších si pouští záznamy zpětně (často patřím mezi ně). Odvádíte skvělou práci!

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Tomas180

Ano, to máte pravdu. Ostatně je to vidět i z komentářů, které se u záznamu objevují. Mám z takového zájmu opravdu velkou radost. 😉

Hawk
Hawk
4 let před

Tady na Wikine ma ISRO stale prvni let s posadkou v roce 2021:

https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_Human_Spaceflight_Programme

Jestli to stale oficialne plati, je to dost vyznamna udalost, bramborova medaile pro zemi, ktera umi zajistit pilotovany let se vsim vsudy vlastnimi silami(kosmodrom+raketa+lod+kosmonaut).

„He said country’s first manned space flight – Gaganyaan – will send three humans into space for seven days by December 2021. “
http://www.newsonair.com/Main-News-Details.aspx?id=358238

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Hawk

Máte pravdu, ale přímo na wikistránce programu (https://en.wikipedia.org/wiki/Gaganyaan) se o pilotované misi píše o prosinci 2021. Jelikož jde o mimořádně náročný projekt a také s přihlédnutím k tomu, že pilotované misi mají předcházet dva letové testy (první zatím plánován na prosinec letošního roku), dovolím si vyjádřit domněnku, že pilotovanou misi v roce 2021 nestihnou. Proto jsem ji nezařadil do výčtu. Ale to je zkrátka riziko těchto anket. u něčeho si člověk může myslet, že se to nestihne a nedá to tam a u něčeho jiného si myslí, že se to stihne a dá to tam.

Hawk
Hawk
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Urcite je to trochu loterie.
Z toho pro co jsem hlasoval ja,tak se obavam, ze Artemis 1 a Webb opet sklouznou do dalsiho roku.
Cine se snad zahajeni stanice podari.
Jak je realisticky start Dream Chaseru nevim. Tam to hodne zalezi i na nosici Vulcan.
A klasika, bude zajimave sledovat vse kolem SH/SS.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Hawk

Odklad samozřejmě hrozí u každého projektu. Můžeme jen doufat, že jich bude co nejméně. 😉

Vaclav
Vaclav
4 let před

Kdybych měl vybrat pouze jednu, tak by to byla čínská mise na Mars.

Mede
Mede
4 let před
Odpověď  Vaclav

Čína je ekonomicky nejmocnější země světa a chce převzít prvenství jedné číny i v kosmu a tím získat dominanci na Zemi, na Měsíci i Marsu. Kdo se nepodvolí připojení do jedné číny nebude mít šanci na vlastní existenci.Čína nastiňuje architekturu budoucích přistání Měsíce s posádkou- 30. října 2020 Prototyp čínské kosmické lodi nové generace, která bude schopná přepravovat astronauty do hlubokého vesmíru. Zápočet: HELSINKI – Čína navrhla architekturu pro získání astronautů na Měsíc a zpět jako součást plánů dlouhodobého průzkumu Měsíce.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpověď  Mede

Když si vybavím jaké emoce tady vyvolávají václavovy příspěvky, nevěřím, že tahle perla zůstává bez reakce.

Už první dvě věty jsou čistá propaganda bez jakéhokoliv vztahu ke kosmonautice. Pokud tady čtu ubekávání nad václavovými příspěvky, tohle opravdu nikomu nevadí nebo dokonce neznechucuje?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Radim Pretsch

Nejsem schopen sedět u PC nonstop a sledovat neustále všechny přicházející komentáře. Tenhle jsem si přečetl až teď – cca hodinu po jeho napsání. Reakci sepíšu za chviličku. Jen chci říct, že se snažíme měřit všem stejným metrem. To, že na podobné věci nereaguju, většinou znamená, že jsem si to ještě nepřečetl. Někdy je to otázka pár desítek minut, jindy to mohou být hodiny. Ale snad všechny komentáře na blogu jsem si nakonec přečetl a pokud to bylo potřeba, zareagoval jsem. A stejné to bude i teď.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Můj komentář nemířil na Tebe, vím že diskuze sleduješ zrakem ostřížím.

Patřil k těm, kteří s oblibou, a často v osobní rovině, napadají václavovy příspěvky. A tohle jim „uniklo“.

P.S. tohle není obhajoba václava, k jeho příspěvkům mám neutrální vztah. Týká se to jen přispěvku toho „Mede“

petrsida
petrsida
4 let před
Odpověď  Radim Pretsch

A má smysl psát reakci na něco, co je na jedné straně totální agitka a na druhé straně asi produkt chatbota v rámci UI? Všimněte si naprosto nesmyslné sentence na konci příspěvku, tohle umí jenom UI, nebo totální mimoň.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Mede

Náš web se věnuje kosmonautice a snažíme se co nejméně zabíhat do politiky a dalších podobných věcí. To samé však očekáváme od našich čtenářů, aby si naše diskuse zachovávaly určitou úroveň. Váš komentář se v první části pouští do spekulací a domněnek, které se kosmonautiky netýkají. Je to politika a navíc silně spekulativní. Jelikož se jedná o první přešlap tohoto druhu, vyřeším to prozatím domluvou. Budu věřit, že se poučíte a už u nás podobné komentáře psát nebudete. Pokud by se to opakovalo, byl bych nucen sáhnout k přísnější reakci. Díky za pochopení.

SFENCE
SFENCE
4 let před

Ja teda hlas Artemis I nedal, protoze ocekavam, ze budu mit prilezitost v ankete za rok. 😀

Vasek
Vasek
4 let před
Odpověď  SFENCE

To je na novou anketu: Kdo věří že Artemis I příští rok poletí 🙂

racek
racek
4 let před
Odpověď  Vasek

Zaznamenal jsem před několika dny někde zprávu, že snad i WEBB se odsune až do počátku roku 2022. Což by však už nebylo až tak velké zpoždění. Nakonec, to může i Artemis potkat taky. Ani se nedivím, jsou to velice složitá zařízení a u dalekohledu je bohužel jen jeden pokus a Artemis je klíčová pro návrat na měsíc.
A stejně, je toho i tak na těšení docela dost, ne?

Ivo
Ivo
4 let před
Odpověď  Vasek

Já ji hlas dal i když nevěřím, že příští rok poletí.

Radim Pretsch
Radim Pretsch
4 let před
Odpověď  SFENCE

Jak ukazuje dosavadní průběh ankety, většina z nás, fanoušků Kosmonautixu, Artemis věří 😉

Roman Chodura
4 let před
Odpověď  Radim Pretsch

To ano, ale naopak Luně 25 moc lidí nevěří
😀

Mede
Mede
4 let před
Odpověď  SFENCE

Už kvůli zaměstnanosti Artemis poběží ale místo SLS věnovat finance na SHS.

SFENCE
SFENCE
4 let před
Odpověď  Mede

Ja take nerikam, ze Artemis nepobezi. Jen ze bych si nevsadil na to, ze poleti pristi rok. Muj osobni dodhad je, ze poleti az v roce 2022. Ale snad se pletu a stihnout to.

poipop
poipop
4 let před

Ano. příští rok bude opět nabitý na zajímavé projekty. při vyplňování ankety jsem během prvních 5 položek utratil 4 možné hlasy :(. Bude toho opravdu hodně.

Vojta
Vojta
4 let před

Když se tak rozepisujete o tradicích, mohu se zeptat, proč chybí položka nejtradičnější? Chápal bych, pokud máte nějaké zákulisní informace nebo to nechcete zakřiknout, ale pokud se zadaří, bude to taky velká událost.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Vojta

Položkou nejtradičnější myslíte Nauku? Žádné zákulisní informace nemám. Úspěch to zcela jistě bude a moc se na nic těším. Jen jsem při výběru témat dal přednost jiným položkám. Pak by ten výpis možností byl moc dlouhý.

Spytihněv
Spytihněv
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ve výběru chybí třeba DART nebo Lucy, ale je fakt, že tady půjde jen o start a jinak se toho v roce 2021 moc neodehraje.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Spytihněv

Ano, chybí tam hodně událostí – kromě těchto i výše zmíněný pilotovaný Gaganyaan (u kterého však očekávám skluz). Pak by však byla anketa ještě delší. Už těch 20 možností je na hraně.

Vojta
Vojta
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ano, myslel jsem vypuštění Nauky, která má momentálně snad i vyšší šanci na realizaci v příštím roce než JWST nebo Artemis I. A jak jsem psal, v anketě už je takovou tradicí a bude trochu ironické, když poletí zrovna v roce, kdy v anketě není.
Osobně si myslím, že třeba na odletu OSIRIS-REx od Bennu až tak moc zajímavého nebude. Ta nejzajímavější část mise proběhla a na návrat je času ještě dost. Precizní práci navigátorů sondy ocení jen málo laiků.
Testy SH/SS jsou taková kontinuální událost, která už dávno začala, ale budiž, zajímavé určitě budou i nadále.
Ale máte pravdu, pokud by se mělo realizovat vše ze seznamu, bude to hodně nabitý rok a více položek už by asi vážně bylo moc.

gendibal
gendibal
4 let před

Za mne jasně Starship, Artemis, Tianwen-1 a Perseverance. Ale pátý „kus“? James Webb, čínská stanice nebo snad něco na Měsíci? Toť otázka. Některé z těch návrhů jsou ovšem hodně diskutabilní, protože jestli se někdo těší na Nového Glenna v roce 2021, tak se asi bude dost divit…

Albert
Albert
4 let před

Přistání roveru Perseverance na Marsu.. 18.2. Měl bych pěkný dárek k narozkám.. Těším se na vše.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.