Třetí český CubeSat se chystá na start

Prvním českým CubeSatem se stal VZLUSat-1, který 23. června 2017 vynesla indická raketa PSLV na polární oběžnou dráhu Země ve výšce 505 kilometrů. Druhý český CubeSat – Lucky 7 od SkyFox Labs – vynesla 5. července 2019 ruská raketa Sojuz 2.1b na heliosynchronní dráhu s výškou 530 km a sklonem 97,5°. Nyní se na svůj start chystá i třetí český zástupce těchto malých a stále populárnějších družic. VZLUSat-2 připravuje (stejně jako u prvního českého CubeSatu) Výzkumný a zkušební letecký ústav a k jeho vynesení by měl sloužit Falcon 9 od firmy SpaceX.

VZLUSat-2 ve své plné kráse.

VZLUSat-2 ve své plné kráse.
Zdroj: https://www.vzlu.cz/

Nyní se na internetu objevily fotografie z integrace letového exempláře VZLUSat-2 do modrého vypouštěcího kontejneru nizozemské společnosti ISIS. Dvířka se zavřela a pokud se nic nepokazí, měla by se otevřít až na oběžné dráze, těsně před uvolněním tohoto 3U CubeSatu. Jeho úkolem má být především ověření technologií, které využijí další mise. Těšit se můžeme třeba na snímky z palubní kamery a na palubě má být také systém pro přesné řízení orientace, nebo nové generace přístrojů, které byly už na VZLUSat-1.

„VZLUSat-2 je technologická mise, která má za úkol ověřit sub-systémy pro další, komplexnější mise. Mnoho technologií zkoušíme v České republice vůbec poprvé. I přes pokročilé simulace a testování nejsme schopni všechno zde na Zemi plně ověřit, a proto potřebujeme získávat reálné zkušenosti s provozem na orbitě, to se týká například systému přesného řízení polohy, který nelze v našich podmínkách plně ověřit,“ uvedl vedoucí družicových systémů VZLÚ Juraj Dudáš.

Start Falconu 9 by mohl proběhnout 18. prosince a česká družice by měla obíhat Zemi ve výšce 500 – 600 kilometrů. Komunikaci má zajišťovat pozemní stanice FEL ZČU. Důležité je, že na vývoji tohoto CubeSatu pracoval nový tým odborníků VZLÚ – ti tak získali praktické zkušenosti, které by měli uplatnit v navazujícím projektu – české družicové síti. Ta by podle plánu VZLÚ měla vzniknout v následujících letech.

VZLUSat-2 připravený na integraci do vypouštěcího kontejneru.

VZLUSat-2 připravený na integraci do vypouštěcího kontejneru.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://www.vzlu.cz/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EjtoyqVWkAA-6mB?format=jpg&name=medium
https://www.vzlu.cz/images/thumbs2/img-3688-01m-20200924133343.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EjqizOiWAAI3E18?format=jpg&name=medium

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “Třetí český CubeSat se chystá na start”

  1. mp napsal:

    Autor neodpovídá na zprávu, doplním tedy odkaz na zdroj: https://twitter.com/eltvorc

  2. spimfurt napsal:

    co to tam je za babku s natackama na fotce muhehe?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.