sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Další evropská mise s umělou inteligencí

Raketa Vega vynesla tento týden 53 družic a mezi nimi byl i ɸ-sat-1 – první evropská mise pro sledování Země vybavenou umělou inteligencí. Nyní již probíhají přípravy na další inovativní družici se špičkovými technologiemi – ɸ-sat-2. 3. září vypuštěná družice, jejíž název se čte Fí-sat-1, má za úkol demonstrovat, jak mohou družicová data ve spojení s pokročilými digitálními technologiemi přinášet výhody uživatelům na Zemi – ať už jsou z komerční, průmyslové či vědecké sféry.

Fí-sat-2 má být dalším krokem, který dále prověří schopnosti umělé inteligence pro sledování Země. Tyto technologie mají potenciál změnit metody sběru, distribuce i analýzy dat o naší planetě. V polovině listopadu 2019 byl vyhlášen příjem návrhů na Φ-sat-2, přičemž ESA už věděla, že nová družice bude technologicky vycházet z prvního Fí-satu. Experti z ESA všechny návrhy pečlivě zvážili a nakonec jako vítězný vybrali projekt od konsorcia vedeného firmou Open Cosmos.

Detekce lodí na snímcích z oběžné dráhy pomocí umělé inteligence.
Detekce lodí na snímcích z oběžné dráhy pomocí umělé inteligence.
Zdroj: https://www.esa.int/

Jejich návrh počítal se sledováním Země pomocí 6U cubesatu, jehož systém by pracoval s aplikací umělé inteligence – ta by měla umožnit snadný vývoj, instalaci, ověření i provoz jen s použitím jednoduchého uživatelského rozhraní. Mise by měla pokrýt široké spektrum aplikací – od převodu snímku na silniční síť, přes detekci mraků v zájmu snížení objemu na Zemi přenášených dat, klasifikaci námořních plavidel až po sledování anomálií.

Družice má kolem Země kroužit po sun-synchronní dráze a na palubě ponese multispektrální kameru pracující ve viditelné části spektra s pozemním rozlišením 4,75 metru. Na palubě má být procesor Movidius Myriad 2 pro umělou inteligenci od firmy Ubotica, který už byl využit na misi Φ-sat-1. „Jsme nadšeni, že Φ-sat-1 odstartoval, což nám umožní lépe porozumět možnostem využití detekce oblačnosti. Taky už se moc těšíme na Φ-sat-2, který bude jakousi platformou na oběžné dráze a dá nám příležitost experimentovat s několika různými aplikacemi, ale také ověřit možnosti umělé inteligence pro pozorování Země,“ uvedl Massimiliano Pastena, který má v ESA na starost projekty ɸ-sat-1 a ɸ-sat-2.

Srdce umělé družicové inteligence projektu ɸ-Sat
Srdce umělé družicové inteligence projektu ɸ-Sat
Zdroj: http://www.esa.int/

Zmíněné vybrané konsorcium je rozloženo do šesti evropských států – v jeho čele stojí již zmíněná firma Open Cosmos, která spolupracuje se společnostmi CGI, Ubotica, Simera CH Innovative, CEiiA, GEO-K a KP Labs. Jednání o kontraktu mají začít již brzy a pokud budou úspěšná, měl by být inovativní ɸ-sat-2 připraven ke startu během pouhých 16 měsíců. „Velký zájem a zkušenosti, které jsme nashromáždili s projektem ɸ-sat-1, nás povzbuzují, abychom pokračovali vstříc ɸ-sat-2. Pozitivní zpětná vazba, kterou jsme obdrželi po vyhodnocení 16 skvělých konceptů misí pro ɸ-sat-2, nám dává signál pokračovat v přípravě technologie umělé inteligence a vydávání dalších ɸ-sat pobídek v příštích letech,“ uvedl Josep Rosello, šéf sekce ESA pro technologickou koordinaci.

ɸ-sat-2 představuje další krok v úsilí ESA neustále inovovat pozorování Země. Začalo to vytvořením ɸ-lab v roce 2017 a vypuštěním ɸ-sat-1 3. září tohoto roku. ɸ-sat-2 dále posune hranice technologií a otevře nové příležitosti pro odvětví vesmírné a datové analýzy,“ doplnil Josef Aschbacher, ředitel divize pro sledování Země v rámci Evropské kosmické agentury.

Přeloženo z:
https://www.esa.int

Zdroje obrázků:
https://images.squarespace-cdn.com/…satellite%2C+artificial+intelligence%2C+ai
https://www.esa.int/…/Detection_of_vessels_from_space.jpg
http://www.esa.int/…/images/2019/09/-sat_ai/19700075-1-eng-GB/-Sat_AI.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2020/09/06/dalsi-evropska-mise-s-umelou-inteligenci/