Přípravy na první ostrý Crew Dragon

Firma SpaceX začátkem srpna úspěšně zakončila pilotovanou testovací misi, která byla nezbytná k certifikaci nové kosmické lodi Crew Dragon. Nyní tedy již nic nebrání vypuštění její první operační mise. Loď určená k misi označované jako Crew-1 dorazila na Floridu 18. srpna. Crew Dragon na východní pobřeží dorazil z výrobního střediska v kalifornském Hawthorne, kde SpaceX sídlí. Nyní loď podstupuje první předstartovní přípravy na nedalekém Mysu Canaveral. Při této misi stráví astronauti na stanici půl roku, takže Crew Dragon se aktivně zapojí do běžné rotace posádek na ISS. Start s pomocí rakety Falcon 9 z rampy 39A je plánován nejdříve na 23. října letošního roku.

Na tuto misi se chystá i raketa Falcon 9. 18. srpna byl na texaské základně McGregor proveden zkušební zážeh horního stupně. První stupeň dorazil na floridský kosmodrom už v červenci a nyní podstupuje předstartovní přípravu. V rámci mise Crew-1 poletí v lodi Crew Dragon hned čtyři astronauti – Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker z USA a společnost jim bude dělat také Sojči Noguči z Japonska. Půlroční pobyt na ISS bude mimořádný i díky tomu, že orbitální komplex osídlí sedmičlenná posádka. Díky tomu bude možné v západním segmentu stanice alokovat vědeckému výzkumu o 100 % více času než když je na stanici jen šest lidí.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
Michal Václavík

Zdroje obrázků:
https://blogs.nasa.gov/…/230/2020/08/jsc2020e032979_crew_horizontal.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

19 komentářů ke článku “Přípravy na první ostrý Crew Dragon”

 1. David R. napsal:

  Obávám se, že anketa o nejvýznamnější událost roku 2020 má předem jasného vítěze.
  Co nás ale musí nutně mrzet, je chybějící Evropan na misi Crew-1. Jenže, podívejme se pravdě do očí. Japonec v první ostré posádce zbrusu nové lodi, to je prostě jasné gesto poděkování Američanů za japonské zásobování ISS, nové akumulátory atd. Posadit vedle něj Evropana bohužel nejde, protože srovnatelné zásluhy bohužel momentálně nemáme.

 2. HM napsal:

  Omlouvám se, že to sem tak úplně nepatří, ale dějí se zajímavé události také v souvislosti se Starlinerem, které zde zůstávají nepovšimnuty:
  http://www.boeing.com/features/2020/06/starliner-parachutes-perform-under-pressure.page
  http://www.boeing.com/features/2020/06/starliner-crew-training-goes-virtual.page

 3. Kamil napsal:

  Ví se, jak dopadly inspekce Endeavouru? A jaké úpravy budou na nové lodi?
  Taky jsem to nepochopil s těmi solárními panely, proč při DM-2 měly životnost jen 120 dní a teď 7 měsíců?

 4. Vojta napsal:

  O 100 procent více času na vědu? To by znamenalo, že na údržbu a obsluhu stanice je třeba pět lidí na plný úvazek (pozemní personál nepočítaje). Nebo jak je to počítané.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.