sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon poletí po neobvyklé dráze

Znáte tu stále opakovanou poučku, že pro lety na polární dráhy z území USA slouží buďto kosmodromy Kodiak nebo Vandenberg, zatímco Florida a MARS na východním pobřeží jsou pro lety na dráhy s menším sklonem vůči rovníku? Ale nebylo tomu tak vždy. I z Floridy se létalo na polární dráhy – jen už od toho uplynulo půl století. Poslední let na polární dráhu z Floridy přišel 26. února 1969. Tehdy raketa Delta 3E1 vynesla meteorologickou družici ESSA-9. Nyní se jižní startovní koridor díky zavádění autonomních destrukčních systémů znovu otevírá a jako první jej využije Falcon 9, který má 31. srpna v 1:18 SELČ vynést argentinskou radarovou družici SAOCOM 1B. Počasí ale nevypadá dobře – meteorologové dávají startu jen 40% pravděpodobnost dobrých podmínek.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 1:00 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://www.elonx.cz/
https://www.wmo-sat.info/

Zdroje obrázků:
https://neuquendigitalnoticias.com.ar/…53616f636f6d2031425f6772616e64652e6a7067.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vojta4
Vojta4
4 let před

Dobry den, zaznamenal jsem informaci o vynechání statického zážehu. Je to pravda? Neznáte k tomu bližší informace proč se tak rozhodli? Na Twitteru jsem se dočetl spekulace o vynechání z důvodu menšího opotřebení stupňů..?. Děkuji

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Vojta4

Hezký den,
ano, statický zážeh byl u této mise opravdu vynechán. Je to teprve podruhé v historii SpaceX a poprvé u mise pro platícího zákazníka (vůbec první takový případ byl u mise se Starlinky, kdy je SpaceX sama sobě klientem). Neřekl bych, že se to týká opotřebení. Ty motory jsou stavěné na opakované zážehy. Spíše bych řekl, že SpaceX poslední dobou zjistila, že zážehy třeba nejsou tolik potřeba, že už je technika dost vyladěná i bez nich. Navíc vynecháním zážehu se šetří čas mezi dvěma starty.

Ivo
Ivo
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Souhlasím s vámi, ale k tomu opotřebení si myslím, že tam určitý vliv bude. Jednak jde o zanášení sazemi, které je asi vyšší právě při náběhu motoru než při běhu samotném a pak taky si myslím, že dostávají každým cyklem zabrat ložiska turbín. Bude to lehce podobné letadlům, kde se řeší jak letové hodiny, tak cykly start přistání. Některé díly jsou závislé na době provozu a jiné na těch cyklech.

bohyn
bohyn
4 let před

V chatu a v přenosu zaznělo, že F9 se starlinkama nedělá deorbitační zážeh. To nezpochybňuji, ale 2.° dopadá do při prvním obletu do východního Pacifiku, či při druhém obletu jižně od Austrálie. Takže o nějakém kosmickém smetí se mluvit nedá.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  bohyn

Díky za upřesnění.

bohyn
bohyn
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tady https://twitter.com/Raul74Cz , kdybys to chtel nejak podrobneji

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.