Štítek ‘SAOCOM 1B’

StatistiX: 9. díl – SpaceX v roce 2020

StatistiX

Rok 2020 je už několik dní minulostí. Měli bychom se tedy, stejně jako každý rok, pustit do našeho velkého shrnutí činnosti společnosti SpaceX v uplynulém roce. Doporučujeme vám vyhradit si dostatek času, udělat si kávu, čaj, či jiný oblíbený nápoj a pohodlně se usadit na klidném místě. V devátém díle našeho seriálu StatistiX vám totiž nabídneme vyčerpávající sumarizaci roku 2020 z pohledu SpaceX – současného světového lídra na komerčním trhu vynášení nákladu do kosmu a aktuálně největšího průkopníka na poli kosmických technologií. Pokud by někomu předešlá věta přišla až příliš pompézní, vězte, že je psána s nejvyšší obezřetností a s maximální snahou o objektivitu. K těmto okázalým slovům mě vedl jediný průkazný fakt – tento článek je totiž už podeváté opět plný stále rostoucích čísel a grafů a také mnoha významných prvenství, z nichž u mnohých jde o události světového významu.

Kosmotýdeník 417 (7.9. – 13.9.)

Je pravé nedělní poledne. Ideální čas si po hutném obědě dát pořádnou porci kosmonautiky. Pojďte se proto začíst do Kosmotýdeníku, který vám opět představí to nejzajímavější, co přinesla kosmonautika v uplynulých sedmi dnech. Tentokrát bude hlavním tématem první a nezdařený start rakety Rocket 3.1 společnosti Astra. Dále se podíváme na aktuální práce na kosmodromu Boca Chica v jižním Texasu, nebo třeba na zajímavou nominaci evropského astronauta na palubu třetího operačního letu lodi Crew Dragon. Přeji vám dobré četní a pěknou neděli.

Vesmírné výzvy – srpen 2020

DM-2

Přestože srpen byl dobou dovolených, zdá se, že agentury ani kosmické firmy nezahálely. Zejména NASASpaceX jely na plné obrátky. V přímém přenosu jsme si užili návrat astronautů z mise DM-2, SpaceX předvedla skok svého prototypu Starship SN5. Americké letectvo si vybralo rakety pro své mise. Do kosmu se vydala argentinská snímkovací družice SAOCOM 1B a další várka Starlinků. Přijměte naše pozvání ke společnému sledování premiéry tohoto videa – dnes výjimečně od 21:00.

Dva úspěšné noční starty

Nejprve v noci Falcon 9 úspěšně vynesl na polární dráhu družici SAOCOM 1B a první stupeň přistál zpět na Floridě a ráno našeho času raketa Electron úspěšně vynesla družici Capella. 31. srpna 8:05

ŽIVĚ A ČESKY: Falcon poletí po neobvyklé dráze

Znáte tu stále opakovanou poučku, že pro lety na polární dráhy z území USA slouží buďto kosmodromy Kodiak nebo Vandenberg, zatímco Florida a MARS na východním pobřeží jsou pro lety na dráhy s menším sklonem vůči rovníku? Ale nebylo tomu tak vždy. I z Floridy se létalo na polární dráhy – jen už od toho uplynulo půl století. Poslední let na polární dráhu z Floridy přišel 26. února 1969. Tehdy raketa Delta 3E1 vynesla meteorologickou družici ESSA-9. Nyní se jižní startovní koridor díky zavádění autonomních destrukčních systémů znovu otevírá a jako první jej využije Falcon 9, který má 31. srpna v 1:18 SELČ vynést argentinskou radarovou družici SAOCOM 1B. Počasí ale nevypadá dobře – meteorologové dávají startu jen 40% pravděpodobnost dobrých podmínek.

Dva starty SpaceX během 9 hodin?

Pokud zítra odstartuje Delta IV Heavy, mohl by v neděli v 16:12 odstartovat Falcon s družicemi Starlink a už v 1:18 by následoval SAOCOM 1B. 28. srpna 23:35

Konec měsíce je nabitý starty

Soukromé firmy se asi nějak tajně dohodly, že na konec srpna naplánují pořádnou porci startů. Sešlo se jich tolik, že se v nich člověk může ztrácet a aby to bylo ještě těžší, nad mnohými visí otazníky, nebo se dokonce navzájem ovlivňují. Tento krátký článek si dává za cíl alespoň trochu shrnout atraktivní události, které nás v nejbližších dnech čekají. Pokud se totiž nic nepokazí, mohli bychom se ve zbývajících 4 srpnových dnech dočkat rovnou šesti startů – ve hře je Delta IV Heavy, dvě rakety Falcon 9, Starship SN6, návrat Electronu do služby a premiéra rakety Rocket 3.1.

Nový termín pro SAOCOM 1B

Start Falconu 9 odložený z března kvůli koronaviru by mohl proběhnout 25. července. 3. července 10:40

Známe datum startu Saocom-1B

SpaceX vynese argentinskou družici 30. března. 19. února 20:25

Start na polární dráhu z Floridy

Poprvé od roku 1969 se při startu z Floridy poletí na polární dráhu. Falcon 9 sem má dopravit družici SAOCOM 1B. 9. října 22:36