Na Mezinárodní kosmické stanici momentálně pobývá tříčlenná posádka ve složení Chris Cassidy, Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner. Snížený počet astronautů na palubě ale neznamená, že by posádka neměla čas na vědu. Jak sami uvidíte, věnují se celé řadě experimentů z různých vědeckých oborů. Dnes si popíšeme činnosti, které astronauti prováděli v průběhu pondělka 10. srpna. Jako obvykle u článků v tomto seriálu platí, že se nejedná o kompletní výčet všech obsluhovaných experimentů – těch je mnohem více. Opět se jedná spíše o představení nejzajímavějších kousků.
Chris Cassidy se v pondělí věnoval celé řadě experimentů, které studují různé projevy mikrogravitace. V americkém modulu Destiny pokračoval ve výzkumu vodních kapek – zjištěné informace bude možné využít v různých aplikacích – od snížení plýtvání vodou až po lepší nastavení tlaku ve vodních rozvodech na Zemi i v kosmu. Zkušený astronaut pracoval i v japonském modulu Kibó, kde se věnoval inkubátoru BioLab. Cassidy musel toto kosmické zařízení určené k biologickému výzkumu otevřít, aby mohl zkontrolovat větráky, senzory a vlhkost. V BioLabu mají svůj domov různé mikroorganismy, bezobratlí a najdeme tu i tkáňové kultury.
Cassidy se pak přidal ke svým ruským kolegům, aby společně provedli měření tělesné hmotnosti členů posádky. Váha na kosmické stanici logicky musí fungovat jinak než ta pozemská – na lidské tělo vyvine známou sílu a měří se zrychlení, ze kterého se pak vypočítá hmotnost těla. Anatolij Ivanišin se včera věnoval snímkování Země a biomedicínskému výzkumu – pro experiment Uragan snímkoval známé přírodní útvary po celém světě pro předvídání efektů katastrof způsobených člověkem i přírodou.
Ivanišin se dále přesunul k experimentu, který studuje výdrž enzymů a buněk kostní dřeně v prostředí mikrogravitace. Ivan Vagner měl v pondělí na starost biotechnologický výzkum. Na různých místech odebíral vzorky vzduchu a prováděl i stěry z povrchů. Tyto vzorky projdou inkubačním procesem a následně analýzou, která má porozumět podmínkám pro bezpečné a sterilní výzkumné nástroje.
Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://live.staticflickr.com/65535/50186017062_7fac3c21ff_k_d.jpg
https://www.nasa.gov/…/experiments/explorer/Images/jsc2020e003408.jpg
https://www.energia.ru/ru/iss/researches/images/geophis01_1.jpg
máte nějaký článek, kde by byly shrnuté nejvýznamnější experimenty, které už byly aplikované a jejich přínos pro společnost je již hmatatelný? Mám pocit, že o tomhle se hrozně málo mluví….
Mohu odkázat na tento článek (anglicky):
https://interestingengineering.com/23-great-nasa-spin-off-technologies
Dále doporučím hledat na internetu hesla „nasa spin off technologies“ nebo „space technologies in everyday life“.
Doporučuji jako první přečíst publikaci International Space Station Benefits for Humanity. Je k dispozici elektronicky tady https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/benefits-for-humanity_third.pdf