sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Columbus na Falconu 9

Nejnovější řada amerických navigačních družic GPSIII používá pro jednotlivé exempláře jména slavných mořeplavců – první družice se jmenovala Vespucci a druhá Magellan. V úterý večer našeho času bychom se měli dočkat startu třetího exempláře. Tato družice nese přezdívku Columbus a o její vynesení na protáhlou dráhu, jejíž nejvyšší bod bude ve výšce zhruba 20 000 km, se postará Falcon 9. Chybět by neměl ani pokus o přistání prvního stupně. Pokud tedy budete mít čas a chuť, zveme Vás k našemu živě a česky komentovanému přenosu – startovní okno je patnáctiminutové a letět by se mělo ve 21:56 našeho času.

Náš přenos ze startu spustíme zhruba okolo 21:40 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, nebo Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku přenosu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://spaceflightnow.com/
https://www.elonx.cz/

Zdroje obrázků:
https://www.gannett-cdn.com/…GPSIIISV03_LM.jpg?width=1080&quality=50

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zbynek_Mc
Zbynek_Mc
4 let před

Manevruje nějak druhý stupeň? Případně jak? Nebo už jen letí po trajektorii na kterou jej nasměroval první stupeň?
Diky

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Zbynek_Mc

Za letu může manévrovat směřováním tahu trysky motoru.

David R.
David R.
4 let před
Odpověď  Zbynek_Mc

Druhý stupeň uděluje nákladu většinu z té rychlosti, která je nutná, aby nespadl zpět do atmosféry. Během celé doby, kdy druhý stupeň pracuje, musí urychlování probíhat přesně ve správném směru. Nejedná se o žádné velké manévry, spíš o jemné korekce. Za opravdový „manévr“ ale můžete považovat například změnu sklonu dráhy při vynášení geostacionárních družic- to je nutné protože se nestartuje z rovníku, a nebo vypnutí a opětovné zapnutí motoru druhého stupně, nutné pro určení směru, kterým např. meziplanetární sonda odletí od Země. A pro úplné doručení na geostacionární dráhu pak jsou třeba tři manévry, což se ale dělá jen občas.

medved_David
medved_David
4 let před

Dobrý den, předně díky za pěkný přenos se zajímavými informacemi.
Už delší dobu mi vrtá hlavou, jak se „měří“ rychlost rakety. Skutečně je na raketě něco jako rychloměr (trubice či co, ale jak mimo hustší atmosféru)? Nebo je to jen vypočtěný odhad dle doby letu či třeba v kombinaci se spotřebou paliva? Případně měření radary a družicemi?
S tím trochu souvisí druhý dotaz: moc by se mi líbilo po odhození prvního stupně a jeho navedení na přistání mít v obrazu telemetrii jak k pokračující sestavě 2. stupně, tak nově (třeba vpravo) k přistávajícímu 1. stupni (aspoň rychlost, nadmořská výška). Je otázka, zda by to bylo proveditelné právě kvůli měření. A také, jestli by můj návrh přijali ve SpaceX 🙂 (prosím o předání 😀 ). Díky.

medved_David
medved_David
4 let před
Odpověď  medved_David

A mimochodem se mi zdá, že SX pomalu spěje k běžnému používání aerodynamických krytů, vylovených z vody a pomalu vzdává sítě? Nemáte informace o případných úpravách krytů, aby byly skutečně spolehlivé i z moře, případně probíhají nějaké testy/jsou výsledky? Napadá mě, jestli lovením a používáním krytů na svoje Starlinky SX nenačítá body spolehlivosti pro případnou budoucí certifikaci pro mise s vyšším požadavkem bezpečnosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  medved_David

Vypočítává se to podle zrychlení ve všech třech osách – senzory jsou na palubě rakety.
SpaceX dříve telemetrii prvního stupně udávala, ale pak se toho chytili hlupáci, kteří nechápou, že se obraz z kamery přenáší jinou linkou než telemetrie, takže raketa přistála, ale telemetrie přicházela se zpožděním. Ti lidé z toho začali dělat scénu a spekulovali o pitomostech jako že je to celé nahrané. Tak to SpaceX prostě přestala dělat.

medved_David
medved_David
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky. S tou telemetrií 1. stupně je to škoda.
A nevíte něco víc ke strategii SX s těmi kryty?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  medved_David

Bohužel. SpaceX není v tomto směru moc sdílná.

Josef Somik
Josef Somik
4 let před

Pane Majer, jen drobná korekce. Potrubí a čerpadla motorů Merlin se před zážehem chladí ne jen kvůli tepelnému šoku, ale především kvůli tomu, aby se tekutý kyslík v teplém potrubí nezačal vařit. Zpěněný kyslík pak nejde normálně čerpadly čerpat a vytváří špatnou směs, takže by ten motor měl problém správně nastartovat.

Jinak opět pěkný přenos. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Josef Somik

Díky za doplnění i za pochvalu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.