sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Na ISS hledají zdroj benzenu

Ruští kosmonauti na ISS v uplynulých dnech zaznamenali ve svém modulu Zvezda zvýšené koncentrace benzenu, které jsou ale stále pod maximální povolenou mírou a nepředstavují tak pro posádku zdravotní riziko. Přesto se však pracuje na odhalení původu tohoto navýšení. Rusové Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner si k hledání zdroje zapůjčili od amerických kolegů přístroj, který by jim měl pomoci. Pokud nebude zdroj zvýšené koncentrace benzenu odhalen, mohlo by v průběhu tohoto týdne dojít k oddělení atmosféry v americkém a ruském segmentu ISS a tak se lépe určí, odkud benzen pochází.

Molekula benzenu
Molekula benzenu
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Nejedná se o případ, který by se objevoval nějak často, ale sem tam systémy stanice zachytí zvýšenou koncentraci některé ze stovek sledovaných látek v atmosféře. Je to dáno zejména vysokou citlivostí senzorů, které jsou na Mezinárodní kosmické stanici umístěny, a to že zaregistrují přítomnost nějaké látky ještě neznamená ohrožení posádky či stanice jako takové. I současná situace ukazuje hodnoty hluboce pod bezpečnostními limity. Spíše zajímavé je najít původce, což může napomoci inženýrům na Zemi při výběru vhodných materiálů. I když toto je velmi přísně sledováno normou, může se stát s ohledem na množství nových materiálů, které se v kosmonautice používají, že za určitých podmínek mohou i „ověřené“ materiály uvolňovat do okolní atmosféry nežádoucí látky. Jedná se zejména o materiály jako jsou plasty či gumy. Taktéž se někdy objeví zvýšené koncentrace po připojení zásobovacích lodí k ISS, kdy se naakumulují v době letu v prostoru samotné lodě,“ uvedl Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Benzen je organická látka tvořená šesti atomy uhlíku, které jsou spojeny do kruhu a na každý atom uhlíku je vázán jeden vodík. Za normálních podmínek se jedná o bezbarvou kapalinu s nasládlým zápachem. Benzen je hořlavý a také toxický – jde především o karcinogenní účinky (především leukémie a rakovina plic). V nižších koncentracích může způsobovat únavu, zrychlený tep, nebo bolest hlavy.

Zdroje informací:
https://ria.ru/
https://cs.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/Benzene-3D-vdW.png
https://upload.wikimedia.org/…view_of_the_Zvezda_Service_module.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5a/Benzene-aromatic-3D-balls.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
SaturnV
SaturnV
4 let před

Mohlo by kvůli tomu dojít k evakuaci ISS?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  SaturnV

To si nemyslím. Koncentrace jsou pod limity.

zUT
zUT
4 let před

To by mě zajímalo, co dělají ty senzory, když si některý astronaut prdne?

spimfurt
spimfurt
4 let před
Odpověď  zUT

musim se priznat, ze me to diky vam taky zaujalo. nezbyva nez napsat vyrobcum a operatorum.

Novotny Jiri
Novotny Jiri
4 let před

Také by mne zajímalo viz. „zUT a spimfurt“. Dle wiki onen produkt obsahuje metan, amoniak atd.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.