sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

12. Electron nezklamal

Po několikatýdenní odstávce vynucené pandemií koronaviru a kratším posunu kvůli výškovému větru se firma RocketLab odhodlala ke své 12. misi, která dostala přezdívku Don’t Stop Me Now! Jednalo se o sdílenou misi, při které byli zákazníky agentury NASA, NRO a univerzita z Nového Jižního Walesu. Ke startu z jediné aktuálně používané rampy na novozélandském poloostrově Mahia došlo v sobotu v 7:12 našeho času. A jestli si říkáte, kde se vzal název této mise, pak je vysvětlení prosté – jde o název známého hitu skupiny Queen – jejím fanouškem byl Scott Smith, člen představenstva firmy RocketLab, který nedávno zemřel.

Vizualizace družice ANDESITE (Ad-Hoc Network Demonstration for Extended Satellite-Based Inquiry and Other Team Endeavors)
Vizualizace družice ANDESITE (Ad-Hoc Network Demonstration for Extended Satellite-Based Inquiry and Other Team Endeavors)
Zdroj: https://space.skyrocket.de/

Na nízké oběžné přišel ke slovu tzv. kick-stage s motorem Curie, který dosáhl finální dráhy. Zhruba hodinu po startu začalo postupné oddělování pěti družic – ANDESITE, M2 Pathfinder a tří nepojmenovaných pro Národní průzkumný úřad. ANDESITE, jehož plný název zní Ad-Hoc Network Demonstration for Extended Satellite-Based Inquiry and Other Team Endeavors postavila Bostonská univerzita a jeho úkolem bude na oběžné dráze uvolnit osm piko-družic. Jde o obecné označení družic s hmotností mezi 100 gramy a 1 kilogramem.

M2 Pathfinder
M2 Pathfinder
Zdroj: https://space.skyrocket.de/

Tyto piko-družice mají zkoumat magnetosféru a hustotu tamních proudů pomocí tzv. anizotropních odporových magnetometrů. Piko-družice naměřené údaje odešlou mateřské družici, která se postará o jejich další odeslání. Družice ANDESITE byla vytvořena pod hlavičkou NASA v rámci jejího edukačního programu ELaNa.

Jelikož o třech družicích pro NRO nejsou žádné informace, představíme si pouze M2 Pathfinder, který vznikl díky spolupráci australské vlády a Univerzity Nového Jižního Walesu. Družice by měla otestovat komunikační architekturu a další technologie včetně palubního softwarového radia, které by mělo jít překonfigurovat i v době, kdy je na oběžné dráze.

Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EaZXsj9WAAMBx5l?format=jpg&name=large
https://space.skyrocket.de/img_sat/andesite__3.jpg
https://space.skyrocket.de/img_sat/raaf-m2pf__1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
4 let před

Krásna raketka.

Milan
Milan
4 let před

Malé rakety moc nemusím, ale nevím proč, tahle je mi moc sympatická. Držím palce na záchranu prvního stupně, snad se jim to povede.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.